Európskej únii je už dobré aj Turecko. Ako sa zo sluhu stal pán

6. 10. 2015 13:45

Európska únia prešla za posledný rok niekoľkými zaťažkávacími skúškami. Rusko, Ukrajina, Grécko, migranti. A napokon Turecko. Kedysi krajina úpenlivo prosiaca o členstvo v EÚ dnes tomu istému zoskupeniu podáva pomocnú ruku. Udalosti, ktoré hýbali európskou dvadsaťosmičkou, komentuje Tom Nicholson.

Európskej únii je už dobré aj Turecko. Ako sa zo sluhu stal pán
Foto: SITA
Popis: Tom Nicholson, novinár

Prvou skúškou pre Úniu, ktorá obnažila nejednotnosť členských krajín v zahraničnej politike, bola podľa Nicholsona „nevyhlásená vojna Ruska Ukrajine“.

Nasledovala grécka ekonomická kríza. A najnovšie sa EÚ „pasuje“ so státisícami migrantov. „Európa je rozdelená viac ako kedykoľvek predtým,“ myslí si novinár. Posledná z udalostí priviedla Brusel do paradoxnej situácie. Prosí o pomoc Istanbul. „Turecko, kedysi úpenlivo prosiace o členstvo v EÚ, dnes s Úniou zaobchádza ako s podriadeným.“

Dôkazom je vyjadrenie tureckého prezidenta Tayyipa Erdogana počas jeho štátnej návštevy v Bruseli. Nicholson uvádza jeho vyjadrenie: „,Európa sa nevie vyrovnať ani s najmenším prílevom utečencov,‘ škľabil sa Erdogan na zhromaždení v Štrasburgu.“ Únia ponúkla Turecku miliardu eur výmenou za „priškrtenie migrácie strážením turecko-gréckej hranice“. S Erdoganom to však európski lídri nebudú mať také jednoduché. Podmienky si totiž začal diktovať on.

Celý komentár si môžete prečítať TU

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Veronika Žilková
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Bugár ponúkol druckerovcom spoločnú kandidátku. Prišla studená sprcha

15:53 Bugár ponúkol druckerovcom spoločnú kandidátku. Prišla studená sprcha

Vládny Most-Híd ponúkal neparlamentnej Dobrej voľbe spoluprácu pred budúcoročnými voľbami. Malo ísť …