Európska únia vyzýva Rusko a Ukrajinu k zdržanlivosti a deeskalácii napätia, Porošenko hovorí o stannom práve

26.11.2018 8:10

Európska únia vyzvala Rusko a Ukrajinu, aby "konali s maximálnou zdržanlivosťou" a deeskalovali napätú situáciu v Čiernom mori, informovala v nedeľu agentúra AP.

Európska únia vyzýva Rusko a Ukrajinu k zdržanlivosti a deeskalácii napätia, Porošenko hovorí o stannom práve
Foto: ReproFoto: youtube
Popis: Ilustračné foto: Mapa

Vzájomná provokácia a streľba

Ukrajina tvrdí, že ruská pobrežná stráž zajala tri lode ukrajinského námorníctva, na dve z ktorých spustila aj streľbu a zranila dvoch členov posádky. Rusko obvinilo Ukrajinu z provokácií. 

Európska únia prostredníctvom hovorkyne exekutívy Maji Kocijančičovej takisto odkázala, že očakáva od Ruska znovuobnovenie "práva na plavbu" cez Kerčský prieliv, ktorý Moskva uzavrela.

Kerčský prieliv

Ukrajinské vojenské námorníctvo zverejnilo v nedeľu vyhlásenie, podľa ktorého poslalo malú flotilu v zložení troch plavidiel z Odesy do Mariupolu. Táto trasa si vyžaduje plavbu cez Kerčský prieliv.

Ruské pohraničné hliadky sa podľa neho pokúsili flotile v ceste zabrániť a zámerne vrazili do remorkéra, na ktorom spôsobili škody.

Ruská strana zasa prostredníctvom oficiálnych miest oznámila, že ukrajinské vojenské lode protizákonne vstúpili do jeho výsostných vôd.

Moskva môže prístup cez zmienený prieliv medzi Čiernym morom a Azovským morom kontrolovať po tom, ako postavila most prepájajúci Krym s južným Ruskom.

Azovské more, oblasť konfliku

Z Azovského mora, lemujúceho Krym od severovýchodu, sa v posledných mesiacoch stáva ďalšia oblasť popri Kryme a Donbase, kde sa prejavuje konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom. Rusko kontroluje Kerčský prieliv a Ukrajina vyčíta Rusku obťažujúce kontroly, ktoré musia podstupovať lode smerujúce do ukrajinských prístavov, ako sú Mariupol či Berďansk.

Ukrajinský parlament bude v pondelok zasadať na mimoriadnej schôdzi a rozhodovať o vyhlásení stanného práva na území krajiny, vyhlásil ukrajinský prezident Petro Porošenko v reakcii na eskaláciu napätia s Ruskom v Čiernom mori. Informovala o tom agentúra DPA.

Stanné právo a pohotovosť vojenskej zálohy

Porošenko takisto oznámil po mimoriadnom zasadaní Národnej bezpečnostnej a obrannej rady, že do stavu pohotovosti budú uvedené aj vojenské zálohy.

To však neznamená okamžitú vojenskú mobilizáciu, napísala agentúra DPA s odvolaním sa na ruskú tlačovú agentúru Interfax.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Rozhovor s generálom Pavlom, aký ste ešte nevideli. Prečo vstúpil do KSČ? A ako slúžil Varšavskej zmluve?

0:00 Rozhovor s generálom Pavlom, aký ste ešte nevideli. Prečo vstúpil do KSČ? A ako slúžil Varšavskej zmluve?

V talkshow Jaromíra Bosáka Ušák bol hosťom generál Petr Pavel. V priebehu rozhovoru bola reč o Pavlo…