Európska únia nemôže efektívne fungovať, aj keby veľmi chcela. Nedostala na to príležitosť, myslí si komentátor

24. 12. 2015 9:20

Európska únia je schopná riešiť veci len do takej miery, do akej sú schopné jej členské štáty. Myslí si Matúš Krčmárik z denníka SME, podľa ktorého bol uplynulý rok pre EÚ zlý a nezlyhal celok ako taký, ale skôr jednotlivé štáty a politici.

Európska únia nemôže efektívne fungovať, aj keby veľmi chcela. Nedostala na to príležitosť, myslí si komentátor
Foto: SITA
Popis: Vlajka EÚ
reklama
„Európska únia nemôže efektívne fungovať, aj keby veľmi chcela. Nedostala na to príležitosť,“ píše vo svojom komentári Krčmárik. Podľa neho je vidieť problémy európskych inštitúcií už pri pohľade na budovy, v ktorých sídlia. Krčmárik tvrdí, že aj z rozhovorov s odborníkmi je poznať, že európskej mašinérii sa nikto tak celkom nevyzná.  

Nedá sa 

Tento rok bol v bruselskej centrále Európskej únie mimoriadne rušný. Plný samitov, rokovaní a stretnutí lídrov členských krajín, a podľa Krčmárika „mnoho inteligentných ľudí ponúklo svoje riešenia, no akosi sa to nedá“. Europoslanci údajne vedia ako riešiť utečeneckú krízu, ale nikto ich nepočúva, lebo ich je priveľa a ich názory na riešenie problémov sú až príliš odlišné. 

Ťažkopádne inštitúcie 

Krčmárik vo svojom komentári pripomína, že rozhodnutia Európskej rady, respektíve stretnutia lídrov členských krajín a ich rozhodnutia si nikto nepamätá. „Už aj kvóty muselo schváliť stretnutie ministrov vnútra, čo je ďalšie fórum na nekonečné diskusie,“ dodáva. Ani Európska komisia nedokázala podľa Krčmárika nájsť riešenie utečeneckej krízy. „Problém Grécka len posunula, nevydala jednotné stanovisko k ruskej agresii na Ukrajine,“ píše. 
 
Chyby by mali členské štáty podľa Krčmárika hľadať aj sami na sebe. „Európska únia je zložená z mnohých súčiastok a práve preto nie je vždy efektívna. Jednou z tých súčiastok je aj Slovensko,“ dodáva na záver Matúš Krčmárik. 
 
Celý komentár si môžete prečítať TU.
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: top
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Raši: Matovičovi stav núdze vyhovuje.  Vyzývam ho, nech ho zruší

16:25 Raši: Matovičovi stav núdze vyhovuje. Vyzývam ho, nech ho zruší

Kĺzavý medián je už niekoľko dní nula, počet nových ochorení je v posledných dňoch väčšinou nula, al…