Európska únia nedokáže nájsť recept na utečencov. Prerozdeľovací mechanizmus nefunguje, uviedol Tusk

13. 1. 2016 14:05

Predseda Európskej rady Donald Tusk dal podľa europoslanca Vladimíra Maňku (Smer-SD) za pravdu Slovensku, pretože ani podľa neho prerozdeľovací mechanizmus migrantov v Európe nefunguje. Tusk to povedal poslancom frakcie Socialistov a demokratov v Európskom parlamente.

Európska únia nedokáže nájsť recept na utečencov. Prerozdeľovací mechanizmus nefunguje,  uviedol Tusk
Foto: SITA
Popis: Donald Tusk, predseda Európskej rady

„Tusk bol na stretnutí veľmi otvorený. Povedal, že mechanizmus prerozdelenia nefunguje, pretože jednotlivé štáty a ich hlavy majú rôzne záujmy,“ povedal dnes Maňka, ktorý je vedúci delegácie Smeru-SD vo frakcii.

Podľa Maňku Tusk zároveň povedal, že všetkých 28 členských štátov EÚ nesúhlasí so stálym mechanizmom prerozdeľovania kvót migrantov, nielen tie, ktoré to verejne vyhlasujú. „To sú vážne veci. Slovensko to hovorí dlhodobo,“ povedal Maňka. Podľa neho bude len otázkou času, kedy rada prijme uznesenie k prerozdeľovaniu migrantov s tým, že kvóty nefungujú.

Slovensko podalo v decembri žalobu pre kvóty na Súdny dvor EÚ. Slovensko podalo žalobu proti Rade Európskej únie z titulu prijatia rozhodnutia ministrov vnútra z 22. septembra o tzv. povinných kvótach, ktoré boli prijaté väčšinovým hlasovaním napriek odporu niektorých členských štátov. Proti kvótam vtedy boli okrem Slovenska aj Česko, Maďarsko a Rumunsko. Slovensko žiada, aby súd toto rozhodnutie o zavedení povinných kvót vyhlásil za neplatné a aby Rada bola zaviazaná náhradou trov konania

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: SITA
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Polícia Trnku nekomentuje. Prezidentka si predvolala Lučanského aj Čižnára

20:00 Polícia Trnku nekomentuje. Prezidentka si predvolala Lučanského aj Čižnára

Prezidentka SR Zuzana Čaputová si pre prípad bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku predv…