Európska únia chce chrániť utečencov, tvrdí Mogheriniová

19. 6. 2019 20:30

Európska únia chce aj naďalej chrániť práva tých, ktorí sú nútení opúšťať svoje domovy. Uvádza sa to v stredajšom vyhlásení Európskej komisie (EK) a vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová.

Európska únia chce chrániť utečencov, tvrdí Mogheriniová
Foto: TASR
Popis: Federica Mogheriniová
reklama

Vyhlásenie bolo vydané pri príležitosti Svetového dňa utečencov, ktorý sa každoročne pripomína 20. júna.

"V roku 2018 bolo na celom svete násilne vysídlených 70,8 milióna ľudí. Utiekli pred konfliktami, porušovaním ľudských práv, prenasledovaním, prírodnými katastrofami a dôsledkami klimatických zmien. Z tohto počtu 29,4 milióna ľudí sú utečenci alebo žiadatelia o azyl," uvádza sa v spoločnom vyhlásení. 

Riešenie problému núteného vysídľovania si podľa tohto dokumentu vyžaduje globálne a inkluzívne partnerstvo, kde sa o solidaritu a zodpovednosť delí celé medzinárodné spoločenstvo, a nie len niekoľko hostiteľských krajín a darcov.

"Európa je a zostane bezpečným útočiskom pre osoby, ktoré potrebujú medzinárodnú ochranu. Od roku 2015 členské štáty EÚ poskytli ochranu viac ako 1,9 miliónu ľudí," uvádza sa v dokumente.

Komisia zároveň pripomenula, že EÚ ako najväčší svetový poskytovateľ pomoci venovala 80 percent humanitárnej pomoci práve v prospech násilne vysídlených ľudí a ich hostiteľské komunity vo viac ako 40 krajinách sveta. Táto pomoc ide ruka v ruke s rozvojovou pomocou ako aj s úsilím Únie v oblasti predchádzania konfliktov, posilňovania právneho štátu a podpory včasných varovaní a preventívnych opatrení.

V konkrétnej rovine EÚ a jej členské štáty od začiatku konfliktu v Sýrii v roku 2011 poskytli podporu vo výške takmer 17 miliárd eur pre vysídlencov v Sýrii a pre sýrskych utečencov a ich hostiteľské komunity v susedných krajinách. Únia vyvíja úsilie aj v Stredozemnom mori, kde sa okrem iného zameriava na boj proti obchodníkom s ľuďmi a prevádzačom, zachraňovanie životov a otváranie legálnych ciest pre utečencov.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Domáce násilie počas koronakrízy rástlo. Následky týrania sú nielen na duši. Mozog traumatizovaných ľudí vyzerá inak, tvrdí psychologička Krasulová

23:59 Domáce násilie počas koronakrízy rástlo. Následky týrania sú nielen na duši. Mozog traumatizovaných ľudí vyzerá inak, tvrdí psychologička Krasulová

V čase koronakrízy sa významne zvýšil počet prípadov domáceho násilia, ktoré sa oznamovalo na Generá…