Europoslanci sledovali vyšetrovanie vraždy Jána Kuciaka. Na Slovensko spustili spŕšku kritiky a ušlo sa aj Ficovi

22. 11. 2018 0:00

Delegácia výboru Európskeho parlamentu pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci LIBE navštívila koncom septembra Slovensko, aby sledovala situáciu okolo vyšetrovania vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka. Poslanci výboru v utorok diskutovali o správe z tejto návštevy. Slovensku vyčítajú korupciu aj nedostatočnú aktivitu kompetentných orgánov v riešení kriminality. Spŕška kritiky sa spustila aj na Ficovu hlavu. Beňová sa predsedu Smeru zastáva, Škripek je sklamaný.

Europoslanci sledovali vyšetrovanie vraždy Jána Kuciaka. Na Slovensko spustili spŕšku kritiky a ušlo sa aj Ficovi
Foto: TASR
Popis: Spomienka na zavraždených Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú
reklama

Vedúca delegácie holandská europoslynkyňa Sophie in 't Veld na úvod ocenila pokrok, ktorý kompetentné orgány dosiahli vo vyšetrovaní vraždy novinára Jána Kuciaka. Jedným dychom však dodáva, že stále ostáva množstvo otázok nezodpovedaných. Zdôraznila, že víta fakt, že zatkli vykonávateľov vraždy a tiež, že sú ochotní s políciou spolupracovať. No zároveň pripomenula, že netreba zabúdať, že objednávateľ aj naďalej ostáva neznámy. „Vražda musí byť vždy potrestaná. Predovšetkým, keď má takto obrovský vplyv na slobodu a bezpečnosť médií. No aj rodiny zavraždených si zaslúžia dočkať sa spravodlivosti,“ vyhlásila europoslankyňa.

Delegácia na Slovensku okrem vyšetrovania vraždy sledovala aj stav právneho štátu. V tomto smere sa podľa Sophie in 't Veld naskytol delegácii veľmi zmiešaný obraz. Podľa jej slov má Slovensko ako krajina naďalej veľké problémy a pretrváva tu nepriateľské prostredie voči novinárom. „Bývalý premiér Robert Fico sa opätovne vyjadruje nepriateľsky na adresu novinárov a dúfam, že slovenské úrady sa od jeho vyjadrení budú dištancovať. Aby sa novinári mohli cítiť bezpečne a konať si svoju prácu,“ hovorí poslankyňa europarlamentu. 

Upozornila aj na ďalšie znepokojivé skutočnosti, ktorými sa delegácia na Slovensku zaoberala. Medzi nimi spomenula kontroverznú kauzu únosu vietnamského podnikateľa spájanú najmä s menom exministra vnútra Roberta Kaliňáka, ale aj prípad motorkárskeho gangu Noční vlci, ktorých slovenská odnož založila základňu v areáli pri Trnave.

Poslanci Európskeho parlamentu Zdroj: TASR

Naopak vyzdvihla ako výrazné pozitíva snahy o zlepšenie systému voľby policajného prezidenta či ústavných sudcov. „Vidíme, že na Slovensku prebieha pozitívne úsilie, predovšetkým v otázke voľby ústavných sudcov,“ uviedla poslankyňa. 

Kompetentné orgány by podľa europoslancov mali zaujať aj aktívnejší prístup v otázke boja s korupciou, čím by mohli zároveň pracovať na obnovovaní dôvery zo strany verejnosti, ktorá je dnes podľa správy veľmi nízka. Ako dôvod vidia poslanci europarlamentu nedostatočnú transparentnosť a spolitizovanosť inštitúcií. 

Nepriateľské prostredie voči novinárom

Členka výboru LIBE rumunská europoslankyňa Monica Macovei je v otázke úspešnosti vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka skeptická a podľa vlastných slov neverí, že sa niekedy podarí dostihnúť objednávateľov tohto zločinu. Kritizuje zároveň, že novinári, ktorí protestovali a ktorých bývalý premiér Fico urazil, majú teraz predložiť dôkazy o ich financovaní, lebo Fico tvrdí, že ich financuje Soros. 

Slovenská europoslankyňa za Smer – SD Monika Beňová v reakcii na správu delegácie reagovala s tým, že slovenská vláda kontinuálne pracuje na vyriešení otázok, ktoré delegácia vidí ako nedoriešené. Správu výboru však podrobila ostrej kritike. Podľa nej by správa Európskeho parlamentu nemala implikovať podozrenia, ktoré sa nezakladajú na aspoň jednom overenom fakte. Reagovala tak na informácie v správe, ktoré hovoria, že slovenská polícia, politickí zástupcovia či súdy sú prepojené s organizovaným zločinom. „Je to domnienka bez dôkazov a považujem za veľmi nebezpečné, aby europarlament toto dával do svojich správ, keď o tom neexistuje žiaden dôkaz,“ pustila sa do delegácie. 

Europoslankyňa Monika Beňová Zdroj: TASR

Vyjadrila sa aj ku kritike svojich kolegov na adresu Roberta Fica a jeho komunikácie s novinármi. „Slovenská republika je krajina, kde nedochádza k žiadnym rozsiahlym útokom na novinárov. To, keď dáte do správy, že existujú nejaké nedobré vzťahy medzi bývalým premiérom a časťou novinárskej obce a označíte to za útoky na novinárov, považujem za nekorektné,“ vyčítala kolegom. Dôvodom, prečo podľa nej dochádza k rozporom medzi niektorými politikmi a niektorými novinármi, je, že títo novinári nechcú byť objektívni. „Mali by mať korektnejšie vzťahy a niektorí novinári by nemali označovať politikov za gaunerov, grázlov zlodejov a vrahov,“ myslí si. 

Jej kolega europoslanec Branislav Škripek sa vyjadril, že ho veľmi mrzí, keď sa musíme v 21. storočí zaoberať vraždou novinára. Na rozdiel od Beňovej však vyčíta politickým predstaviteľom nedostatočné vyvodenie osobnej zodpovednosti. „Ján Kuciak písal pravdivo o zločinoch našich politikov, podnikateľov a oligarchov, ktorí okrádajú našu krajinu o stámilióny potrebné pre jej rozvoj,“ vyhlásil na pôde europarlamentu. „Som veľmi sklamaný, že naši najvyšší politickí predstavitelia, členovia strany Smer, dostatočne nevyvodili za súčasný stav ozajstnú osobnú zodpovednosť. No mám nádej, že voliči svoju nespokojnosť pri najbližších voľbách dajú najavo,“ zhrnul. 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Dominik Földes
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Žitný: Ak Matovič trvá na Lipšicovi ako šéfovi prokuratúry, je tam zlý úmysel. Ficova kariéra sa skončila stratou pozície premiéra

1:10 Žitný: Ak Matovič trvá na Lipšicovi ako šéfovi prokuratúry, je tam zlý úmysel. Ficova kariéra sa skončila stratou pozície premiéra

„Ale vôbec im nejde o transparentného prokurátora! Táto zmena, ako ju navrhujú, je politizácia proku…