Európa sa rúti do priepasti. Kam až sme to klesli. VIDEO s Viktorom Orbánom valcuje internet

1.9.2016 20:08

„Ani si neuvedomujeme, ako hlboko sme klesli. Európa si neuvedomuje, do akej priepasti sa rúti,“ uvádza vo svojom staršom prejave maďarský premiér Viktor Orbán. Slová sa týkali rakúskeho plota proti imigrantom, slobody slova a európskej identity. Úryvok prejavu maďarského premiéra sa teraz šíri internetom.

Európa sa rúti do priepasti. Kam až sme to klesli. VIDEO s Viktorom Orbánom valcuje internet
Foto: SITA
Popis: Maďarský premiér Viktor Orbán
Táto záležitosť s plotom... Pozrite sa, Rakúšania sú dobráci od kosti. Nehovorím, že život s nimi bol počas uplynulých storočí úplne bezproblémový. Ale aj napriek tomu! Napriek tomu sú Rakúšania ctihodní ľudia. Táto krajina sa po druhej svetovej vojne stala jednou z najúspešnejších v Európe podľa všetkých možných ukazovateľov,hovorí Orbán s tým, že ide navyše o demokratickú krajinu.
 
A pozrite sa na nich teraz. Ich zvolený predstaviteľ tvrdí, že nestavajú plot, ale bránu s dlhými múrmi'. Keď toto počujete prvýkrát, tak sa tomu zasmejete,“ povedal Orbán za skutočného smiechu prítomných. Ale zamyslite sa nad tou pokryteckou hlúposťou,“ zahrmel Orbán s otázkou, kam sme to klesli.
 
 
Predtým bola podľa jeho slov Európa domovom slobody, myslenia, prejavov, názorov. Dnes je však vraj v takom duchovnom rozpoložení, že niektoré slová nemôžu byť ani nahlas vyslovené.
 
Ani to nie je nijako zlé slovo, plot'. Nie je to tak, že by sa rakúsky kancelár počas svojho vzdelávania nezoznámil s jeho významom alebo že by mu náhle pri vyslovovaní tých písmen za sebou zlyhával hlas,“ podotýka so smiechom poslucháčov Orbán.

Chodenie po špičkách

Podľa neho však kancelár len uvažuje tak, aby to nevyvolalo v súčasnej Európe politické dôsledky.
 
Je toto Európa založená na slobode myslenia, prejavu a názoru? Veď nemôžeme ani hovoriť o skutočných problémoch, o konkrétnych názoroch a návrhoch riešení,“ podotkol s tým, že to vníma ako skutočný problém.
 
Cieľom celoeurópskej debaty by podľa Orbána mala byť snaha o zachovanie silnej kresťanskej Európy.
 
V akejkoľvek forme. A v rámci tejto silnej kresťanskej Európy umožniť jej občanom žiť v silnom a kresťanskom Maďarsku. Tým, ktorí si nemyslia, že toto je európska hodnota', by som rád pripomenul slová Schumana, ktorý bol jedným zo zakladateľov. Povedal: ,Európa bude buď kresťanská, alebo nebude existovať.Voľba je na nás, obe cesty sú otvorené,“ uzavrel za potlesku Orbán.
 

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef

Ďalšie články z rubriky

Nicholsonová: Danko sa pokúša postaviť do čela temných síl

11:30 Nicholsonová: Danko sa pokúša postaviť do čela temných síl

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) rozumie dôvodom, pre ktoré si študenti Gymnázia Jura Hronca v Brat…