Európa reaguje, hranice sa zatvárajú. Čo na imigrantoch prekáža severanom?

14. 9. 2015 20:25

Krokom Nemecka na obnovenie hraničných kontrol sa nechali inšpirovať aj v severnej Európe. Predstavitelia fínskej vlády uviedli, že sa chystajú sprísniť kontroly na svojich hraniciach so Švédskom, keďže do krajiny stadiaľ denne prichádzajú stovky utečencov.

Európa reaguje, hranice sa zatvárajú. Čo na imigrantoch prekáža severanom?
Foto: Radim Panenka
Popis: Utečenci pred autobusovou stanicou v Belehrade. Do Srbska denne príde až tisíc migrantov, ktorí sa chcú dostať ďalej do Európy. Najmä do Nemecka a Švédska.

Fínsko sa zároveň chystá otvoriť viaceré prijímacie centrá pre utečencov na severe svojho územia, najmä pozdĺž zmienených hraníc so Švédskom. Fínske úrady uviedli, že do krajiny len v priebehu minulého týždňa prišlo približne 1700 migrantov. Mnohí z nich sa do Fínska dostali vlakmi zo Švédska, pričom pri takomto prechode nemuseli absolvovať nijakú kontrolu totožnosti.

Fínsky minister vnútra Petteri Orpo opísal vzniknutú situáciu ako „neobyčajne ťažkú“, keďže do krajiny sa takto dostalo mnoho neregistrovaných migrantov, ktorí z riedko obývaného Laponska pokračovali vlakmi či autobusmi ďalej na juh. Švédsko je po Nemecku hneď druhou európskou krajinou, ktorá prijíma najviac utečencov prichádzajúcich do Európy.

Aj v Škandinávii však začínajú spôsobovať problémy. Vzniká stále viac takzvaných no-go zones, teda oblastí, do ktorých nie je vhodné vkroči,ť ak nie ste moslim. Takýchto zón je vo Švédsku 55 v 22 mestách a s príchodom utečencov ich len pribúda. Podobným problémom sa chce Fínsko vyhnúť. Podobne sa k problému stavia aj Dánsko, ktoré v snahe zabrániť utečencom pokračovať do Švédska, zaviedlo prísne cestné kontroly. Diaľnicu E45 medzi Nemeckom a Švédskom tiež na jeden deň dočasne uzavreli, potom keď sa cez ňu nelegálne dostalo 300 utečencov, ktorí chceli prejsť peši až do Švédska.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: SITA
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Šéfredaktor Bárdy: Kočner sa Kuciakovi vyhrážal. Určite mal motív na jeho vraždu

12:41 Šéfredaktor Bárdy: Kočner sa Kuciakovi vyhrážal. Určite mal motív na jeho vraždu

Novinár Ján Kuciak výrazne ohrozoval beztrestnosť a biznis Mariana Kočnera za približne 100 miliónov…