Európa nepotrebuje USA a dohoda s nimi je hrozbou, myslí si komentátor

26. 9. 2016 11:08

Komentátor Zolo Mikeš je voči harmonizovaniu podnikateľského prostredia medzi EÚ a USA (TTIP) či EÚ a Kanadou (CETA) poriadne skeptický. „Nechať si vnútiť tieto dohody je v súčasnom stave hrozbou pre sociálny štandard občanov Európy,“ píše v komentári pre portál Aktuality.sk.

Európa nepotrebuje USA a dohoda s nimi je hrozbou, myslí si komentátor
Foto: SITA
Popis: Protesty proti TTIP v nemeckom Hanoveri
reklama

Mikeš v svojom texte podčiarkuje, že zamestnávatelia za veľkou mlákou svojim zamestnancom poskytujú nižšie sociálne a zdravotné štandardy ako v Európe, napríklad v Nemecku. Množstvo firiem nie je povinných platiť zamestnancom odvody, to znamená, že nemajú zaobstarané zdravotné poistenie a ani poplatky, ktoré by mali poputovať do starobného či invalidného dôchodku či na príspevky na materskú dovolenku. „A tak štyri roky materskej dovolenky s príspevkami od štátu, ako napríklad v Česku, sú pre pracujúceho v Spojených štátoch doslova sci-fi,“ píše Mikeš.

Komentátor tiež poznamenal, že takíto lacní zamestnanci dokážu vyrábať lacné produkty a to sa zamestnávateľom viac než páči. „Ak EÚ zruší clá na tieto lacné produkty a dovolí, aby zaplavili európske trhy, tak naše podniky buď skrachujú, alebo budú musieť prispôsobiť svoje sociálne štandardy tým americkým. To jest, budú ich musieť znížiť,“ podčiarkuje.

„Keď budeme mať všade v Únii jednotné dane, jednotnú minimálnu mzdu a jednotné podmienky a povinnosti pre podnikateľov, potom sa môžeme pustiť do rokovania s USA či Kanadou,“ dodáva Mikeš.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pk
reklama

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…