Európa, bojuj s neliberálnymi silami, volá šéf Európskej centrálnej banky

19. 12. 2018 6:00

Mario Draghi, šéf Európskej centrálnej banky, bije na poplach. V Európskej únii získavajú na sile neliberálne politické prúdy, ktoré podľa jeho názoru ohrozujú existujúcu prosperitu na starom kontinente. „Bráňme sa,“ volá Draghi.

Európa, bojuj s neliberálnymi silami, volá šéf Európskej centrálnej banky
Foto: TASR
Popis: Mario Draghi
reklama

Šéf Európskej centrálnej banky Mario Draghi má obavy o ekonomiku krajín Európskej únie. Na politickej scéne naberajú na sile hlasy brojace proti liberálnej demokracii a proti euru. Ich volanie považuje Draghi za veľmi nebezpečné.

Rozširovanie neliberálnej ideológie ohrozuje euro. Ale je iluzórne si myslieť, že veci pôjdu bez eura lepšie, varoval Draghi v talianskej Pise. Na tých, ktorí broja proti voľnému obchodu, medzinárodnej spolupráci a dokonca aj proti demokracii, si podľa prezidenta ECB treba dať pozor.

„Len pokračovanie v nastúpenej ceste, viera v silu jednotlivca, ale aj spolupráca v úsilí o dosiahnutie väčšej sociálnej spravodlivosti, tým zachránime európsky projekt aj demokraciu,“ vyhlásil Draghi.

Potom vyzval ekonomicky silnejšie štáty eurozóny, aby v prípade krízy poskytli pomoc. Nepovažuje za správne, že sa nutné inštitucionálne reformy v posledných rokoch v európskom priestore takmer zastavili.

Celý článok si môžete v angličtine prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Ústavný právnik Drgonec: Po valci zo Zlatej Idky máme valec z Trnavy. Hovorí aj o prokuratúre, Lipšicovi a  psychiatrovi Chocholouškovi

23:59 Ústavný právnik Drgonec: Po valci zo Zlatej Idky máme valec z Trnavy. Hovorí aj o prokuratúre, Lipšicovi a psychiatrovi Chocholouškovi

Lipšica ako generálneho prokurátora potrebujú, je presvedčený bývalý sudca Ústavného súdu, dnes práv…