Eurokomisia pripravila stratégiu pre Irak po porážke Islamského štátu

8. 1. 2018 20:15

Európska komisia (EK) spolu s Vysokou predstaviteľkou EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federicou Mogheriniovou v pondelok informovali o návrhu stratégie pomoci EÚ pre Irak. Jej cieľom je riešiť výzvy, ktorým čelí krajina po vojenskej porážke extrémistickej organizácie Islamský štát (IS/Dáiš).

Eurokomisia pripravila stratégiu pre Irak po porážke Islamského štátu
Foto: TASR
Popis: Zničené budovy v dôsledku bojov medzi irackými vládnymi silami a militantmi z extrémistickej organizácie Islamský štát v západnej časti Mosulu

 Návrh z dielne eurokomisie načrtáva aktuálnu i dlhodobú podporu EÚ pre Irak, pričom plne zohľadňuje priority tamojšej vlády.

"Irak je po teritoriálnej porážke Dáišu, ku ktorej došlo za cenu veľkých obetí, na križovatke svojich dejín. Treba konať rýchlo a znovu vybudovať krajinu za účasti všetkých zložiek irackej spoločnosti, podporovať a chrániť základné práva a právny štát v každej oblasti," uviedla Mogheriniová.

Dodala, že iba inkluzívnosť môže zaručiť skutočné zmierenie, aby Iračania mohli raz a navždy urobiť hrubú čiaru za minulosťou. Podľa nej si tento cieľ vyžaduje medzinárodnú podporu.

Eurokomisár pre humanitárnu pomoc a krízový manažment Christos Stylianidis, ktorý viackrát navštívil Irak, aby vyhodnotil projekty pomoci EÚ, pripomenul, že Únia už od začiatku tohto konfliktu poskytuje obyvateľom krajiny núdzovú pomoc. Zdôraznil, že všetky snahy o pomoc musia byť nestranné a neutrálne.

Podľa eurokomisára pre medzinárodnú spoluprácu a rozvoj Nevena Mimicu sa EÚ sa zaviazala stať sa kľúčovým partnerom pri rekonštrukcii, stabilizácii a trvalo udržateľnom rozvoji Iraku. Únia je pripravená pomáhať v širokej škále oblastí s cieľom podporiť hospodársky rast, dobrú správu vecí verejných, posilnenie súdneho systému a tiež systému vzdelávania.

Stratégia exekutívy EÚ sa zameriava na poskytovanie pokračujúcej humanitárnej pomoci EÚ Iračanom a uľahčenie stabilizácie oblastí oslobodených spod vplyvu Dáíšu za situácie, keď sa až tri milióny presídlených Iračanov nemôžu vrátiť domov. 

Podpora EÚ sa zameriava na nasledovné strategické ciele: zachovanie jednoty, suverenity a územnej celistvosti Iraku pri podpore úsilia o vytvorenie vyváženého a demokratického systému vlády; podpora trvalo udržateľného hospodárskeho rastu založeného na vedomostiach a inklúzii; posilnenie irackej národnej identity a zmierenia medzi rôznymi komunitami; podpora nezávislého súdneho systému; riešenie problémov migrácie a podpora dobrých vzťahov medzi Irakom a všetkými jeho susedmi.

Návrh EK prerokujú ministri zahraničných vecí EÚ na svojom zasadnutí z 22. januára a posúdi ho aj Európsky parlament.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Máte našu podporu: Členovia výboru odobrili postup NAKA pri obvinení Fica

13:45 Máte našu podporu: Členovia výboru odobrili postup NAKA pri obvinení Fica

Členovia brannobezpečnostného výboru Národnej rady (NR) SR vyslovili dôveru v postupy Národnej krimi…