Eurokomisárka Jourová si našla nového nepriateľa. Chce zatočiť so „zlatými vízami“

    0
    Věra Jourová (Autor: TASR)

    Ľudia, ktorí sa narodili mimo EÚ, ale majú dostatočné množstvo peňazí, si dnes môžu do mnohých krajín EÚ kúpiť vízum – tzv. zlaté vízum.

    „Správa EK tvrdí, že maltské, cyperské a bulharské štátne úrady doteraz nevykonávali dostatočné bezpečnostné previerky bohatých zahraničných žiadateľov a takmer nevyužívali spoločné úniové databázy typu Schengenského informačného systému. Tým vytvárali bezpečnostné diery v celom imigračnom systéme Únie, do ktorých tak mohli legálne vstúpiť napríklad problematickí oligarchovia z bývalých sovietskych republík alebo čínski úradníci podozriví z korupcie,“ píše server.

    „Podobné výčitky však Európska komisia smerovala aj k ostatným sedemnástim krajinám EÚ vrátane Českej republiky, ktoré ponúkajú možnosť kúpy povolenia na pobyt. Cena takého povolenia sa líši štát od štátu: zatiaľ čo v Chorvátsku je latka stanovená na 15-tisíc eur, Slovensko si povolenie na pobyt na svojom území cení na päť miliónov eur. Cudzinec, ktorý by chcel mať trvalý pobyt v ČR, by podľa tuzemského programu spusteného v lete 2017 musel investovať najmenej 75 miliónov korún (2,9 milióna eur   pozn. red.) a zároveň vytvoriť aspoň dvadsať pracovných miest,“ pokračuje server.

    Záujem o zlaté vízum v Česku prejavili len dvaja ľudia. Jeden občan z Ukrajiny, druhý zo Spojených štátov. Ak by Česká republika nastavila miernejšie podmienky, mohla by prilákať viac investorov, ale, ako už bolo uvedené, mohlo by to mať aj tienisté stránky. S problémami sa dnes pasuje napríklad Litva, ktorá predala víza aj ruským podnikateľom blízkym Vladimirovi Putinovi. Veľmi benevolentné je v udeľovaní zlatých víz Portugalsko.

    Úniová komisárka pre spravodlivosť, ochranu spotrebiteľov a rodovú rovnosť Věra Jourová nabáda v otázke udeľovania zlatých víz k opatrnosti. Každý členský štát by si podľa nej mal veľmi dobre rozmyslieť, ako ľahko otvorí priestor občanom z tretích krajín, pretože keď raz získajú občianstvo v jednom štáte, môžu sa voľne pohybovať a podnikať v celej EÚ.

    Celý článok nájdete na webe Investigace.cz.

    - Reklama -