Eurokomisárka Jourová si našla nového nepriateľa. Chce zatočiť so „zlatými vízami“

30. 1. 2019 6:00

Dvadsať z dvadsiatich ôsmich členských krajín EÚ ponúka záujemcom tzv. zlaté víza. Kto zaplatí dosť peňazí, dostane vízum do krajiny, ktorú si zvolí. Základná úvaha je jednoduchá. Kto sa rozhodne poslať krajine poriadny finančný balík, má nárok na vstup do krajiny. Európska komisia túto prax kritizuje a varuje, že touto cestou môže dochádzať napríklad k praniu špinavých peňazí. Informuje o tom server Investigace.cz.

Eurokomisárka Jourová si našla nového nepriateľa. Chce zatočiť so „zlatými vízami“
Foto: TASR
Popis: Věra Jourová
reklama

Ľudia, ktorí sa narodili mimo EÚ, ale majú dostatočné množstvo peňazí, si dnes môžu do mnohých krajín EÚ kúpiť vízum – tzv. zlaté vízum.

„Správa EK tvrdí, že maltské, cyperské a bulharské štátne úrady doteraz nevykonávali dostatočné bezpečnostné previerky bohatých zahraničných žiadateľov a takmer nevyužívali spoločné úniové databázy typu Schengenského informačného systému. Tým vytvárali bezpečnostné diery v celom imigračnom systéme Únie, do ktorých tak mohli legálne vstúpiť napríklad problematickí oligarchovia z bývalých sovietskych republík alebo čínski úradníci podozriví z korupcie,“ píše server.

„Podobné výčitky však Európska komisia smerovala aj k ostatným sedemnástim krajinám EÚ vrátane Českej republiky, ktoré ponúkajú možnosť kúpy povolenia na pobyt. Cena takého povolenia sa líši štát od štátu: zatiaľ čo v Chorvátsku je latka stanovená na 15-tisíc eur, Slovensko si povolenie na pobyt na svojom území cení na päť miliónov eur. Cudzinec, ktorý by chcel mať trvalý pobyt v ČR, by podľa tuzemského programu spusteného v lete 2017 musel investovať najmenej 75 miliónov korún (2,9 milióna eur   pozn. red.) a zároveň vytvoriť aspoň dvadsať pracovných miest,“ pokračuje server.

Záujem o zlaté vízum v Česku prejavili len dvaja ľudia. Jeden občan z Ukrajiny, druhý zo Spojených štátov. Ak by Česká republika nastavila miernejšie podmienky, mohla by prilákať viac investorov, ale, ako už bolo uvedené, mohlo by to mať aj tienisté stránky. S problémami sa dnes pasuje napríklad Litva, ktorá predala víza aj ruským podnikateľom blízkym Vladimirovi Putinovi. Veľmi benevolentné je v udeľovaní zlatých víz Portugalsko.

Úniová komisárka pre spravodlivosť, ochranu spotrebiteľov a rodovú rovnosť Věra Jourová nabáda v otázke udeľovania zlatých víz k opatrnosti. Každý členský štát by si podľa nej mal veľmi dobre rozmyslieť, ako ľahko otvorí priestor občanom z tretích krajín, pretože keď raz získajú občianstvo v jednom štáte, môžu sa voľne pohybovať a podnikať v celej EÚ.

Celý článok nájdete na webe Investigace.cz.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…