Eurokomisár udrel: Chcete akcieschopnejšiu EÚ v kríze, odovzdajte do Bruselu viac právomocí!

7. 4. 2020 12:01

Počas koronakrízy často počuť názory a sťažnosti politikov, že EÚ príliš nefunguje. Nielen im poslal odkaz slovinský diplomat Janez Lenarčič, ktorý má v Európskej komisii na starosti krízové riadenie. Pre server Politico poznamenal, že ak národné štáty chcú, aby bola EÚ v časoch krízy aktívnejšia, musia jej na to najprv odovzdať kompetencie, ktoré dnes národní politici držia vo svojich rukách.

Eurokomisár udrel: Chcete akcieschopnejšiu EÚ v kríze, odovzdajte do Bruselu viac právomocí!
Foto: TASR
Popis: Sídlo Európskej komisie v Bruseli
reklama

„Povedal by som veľmi jednoducho, že krízu nemôžete zvládnuť bez zodpovedajúcej právomoci, je to také jednoduché,“ povedal Lenarčič vo videorozhovore pre Politico.

Lenže politici sa často veľmi zdráhajú odovzdávať Bruselu viac právomocí. Pred úvahami o zmenách základných zmlúv často varujú, ako antickí hrdinovia v antických bájach varovali pred otvorením Pandorinej skrinky.

V oblasti boja s pandémiami tak naďalej zostávajú kľúčové právomoci v rukách členských štátov.

Janez Lenarčič

Janez Lenarčič. Zdroj: TASR

„Zdravie, civilná ochrana, kontrola na hraniciach... Všetky tieto oblasti sú v právomoci členských štátov,“ upozornil Lenarčič s dôvetkom, že Európska komisia môže vydávať iba rôzne odporúčania, čo robiť či nerobiť, ale skutočnú moc tu majú v rukách členské štáty. A ak sa nezmenia základné zmluvy EÚ, nebude možné lepšie koordinovať krízové riadenie celého spoločenstva.

Nepovedal však, či Európska komisia členské štáty požiada o viac moci pre krízové momenty.

Uznal, že už dnes si môžu jednotlivé štáty pomáhať, ak sa správajú solidárne. Príklad Talianska ukázal, že bez pomoci partnerov možno pandémiu koronavírusu zvládnuť len ťažko. Ak by ministri vnútra a ministri zdravotníctva EÚ viac spolupracovali, Únia ako celok by mohla byť podľa komisára silnejšia.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Marcinková: Téma viery sa stáva v slovenskej politike až manipulatívna. Obmedzenie nedeľného predaja môže zvýšiť nezamestnanosť

21:10 Marcinková: Téma viery sa stáva v slovenskej politike až manipulatívna. Obmedzenie nedeľného predaja môže zvýšiť nezamestnanosť

Podpredsedníčka ľudskoprávneho výboru parlamentu Vladimíra Marcinková (Za ľudí) by nebola rada, ak b…