Eurokomisár Oettinger: Som na Slovensku preto, aby som pochopil jeho názory a požiadavky

18.6.2018 15:40

Som na Slovensku preto, aby som si vypočul slovenskú stranu, pochopil jej názory a požiadavky, aby sme lepšie vedeli dospieť k spoločnému cieľu, k prijatiu rozpočtu. Povedal v pondelok pre médiá eurokomisár pre rozpočet a ľudské zdroje Günther Oettinger po rokovaniach s vicepremiérom pre investície a informatizáciu Richardom Rašim (Smer-SD). Oettinger sa má ešte stretnúť s premiérom Petrom Pellegrinim a ministrom financií Petrom Kažimírom (obaja Smer-SD) a verí, že sa s premiérom zhodnú vo všetkých bodoch.

Eurokomisár Oettinger: Som na Slovensku preto, aby som pochopil jeho názory a požiadavky
Foto: TASR
Popis: Günther Oettinger a Richard Raši

Eurokomisár dodal, že Európska komisia (EK) pracuje v súčasnosti na tom, aby členské krajiny pochopili význam a potrebu nového rozpočtu. "Verím, že SR sa využitím svojho potenciálu stane krajinou, ktorá si zaslúži pozornosť aj v Európe," uviedol Oettinger s tým, že sa chce dohodnúť na ďalších krokoch. Zároveň ocenil rastúcu úroveň slovenského HDP od roku 2004. Predstavitelia samospráv, farmári či výskumníci potrebujú podľa neho jasné informácie o kohéznej politike. EK chce prísť s návrhom rozpočtu, ktorý bude prínosný pre členské krajiny.

Vicepremiér Raši zdôraznil, že nový rozpočet treba schváliť čo najskôr. Ak nebude prijatý do eurovolieb v roku 2019, celý proces sa zastaví a bude pokračovať pravdepodobne o rok, keď vznikne nový europarlament a nová administratíva Európskej únie. SR sa v rámci predsedníctva vo Vyšehradskej štvorke bude snažiť presvedčiť, že každý bude musieť urobiť ústretové kroky v súvislosti s rokovaním o rozpočte.

Podľa vicepremiéra je dôležité čerpať peniaze hneď, ako sa začne nové programové obdobie 2021-2027. "SR má mať 11,8 miliardy eur v stálych cenách a 13,3 miliardy eur v bežných cenách," pripomenul prvý návrh pre Slovensko. Za otvorené otázky považuje pravidlo N+2 či mieru spolufinancovania europrojektov. Pokles financií v tzv. kohéznej obálke z dôvodu brexitu a novým výzvam je podľa neho treba vyvážiť čerpaním z centrálnych riadených eurofondov, ktoré SR vyžívala minimálne.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Krajiny Organizácie Spojených národov v Marrákeši formálne prijali pakt o migrácii

11:00 Krajiny Organizácie Spojených národov v Marrákeši formálne prijali pakt o migrácii

Na konferencii Organizácie Spojených národov (OSN) v marockom Marrákeši schválili v pondelok zástupc…