Etiópia vyhlásila štátny smútok za 157 obetí leteckého nešťastia

10. 3. 2019 20:30

Etiópska Snemovňa reprezentantov vyhlásila pondelok za deň štátneho smútku za 157 obetí leteckého nešťastia, ku ktorému došlo v nedeľu ráno, keď sa krátko po štarte z letiska v Addis Abebe zrútilo civilné lietadlo spoločnosti Ethiopian Airlines. Medzi obeťami sú aj štyria občania SR.

Etiópia vyhlásila štátny smútok za 157 obetí leteckého nešťastia
Foto: TASR
Popis: Príbuzní obetí nehody lietadla Etiópskych aerolínií, ktoré sa v nedeľu ráno zrútilo, reagujú na medzinárodnom letisku v Addis Abebe 10. marca 2019.
reklama

 

Fotogaléria: - Letecká tragédia v Afrike (10. 3. 2019)

Záchranári odnášajú zabalené telá obetí z miesta n...
Príbuzná obetí nehody lietadla Etiópskych aerolíni...
Príbuzní obetí nehody lietadla Etiópskych aerolíni...
výkonný riaditeľ Etiópskych aerolínií Tewolde Gebr...
Kus trosiek lietadla Etiópskych aerolínií, ktoré s...
Trosky lietadla Etiópskych aerolínií, ktoré sa zrú...

 

Na palube lietadla boli občania 35 krajín - niektoré z nich už medzičasom potvrdili ich smrť a prípadne aj zverejnili ich totožnosť. Zahynul napríklad Srb Djordje Vdovič, ktorý podľa srbského denníka Večernje Novosti pracoval pre Svetový potravinový program. 

O život prišiel aj Paolo Dieci, zakladateľ humanitárnej organizácie CISP, ktorá v rámci svojich projektov v Keni, Líbyi a Alžírsku veľmi tesne spolupracovala s Detským fondom OSN (UNICEF). Zahynuli aj traja aktivisti humanitárnej organizácie Africa Tremila, ktorá sídli v talianskom meste Bergamo.

Pri leteckom nešťastí zomrel zrejme aj známy kenský futbalový funkcionár Hussein Swaleh. O život prišli aj traja rakúski lekári, ktorí cestovali do Zanzibaru na pracovnú cestu. Pokiaľ ide o obete zo SR, o život prišli manželka, dcéra a syn poslanca Národnej rady SR Antona Hrnka a charitatívna pracovníčka a projektová manažérka Danica Olexová. 

Príčina havárie lietadla Boeing 737-8 MAX zatiaľ nie je známa. Letecká spoločnosť Ethiopian Airlines uviedla, že etiópske úrady, výrobca lietadla - spoločnosť Boeing - a ďalšie inštitúcie budú spolupracovať pri vyšetrovaní príčin nešťastia. Letecká spoločnosť súčasne informovala, že kontaktovala pozostalých po všetkých 157 obetiach. Telesné pozostatky obetí im úrady vydajú hneď po identifikácii, uviedla agentúra AP.

Ethiopian Airlines v nedeľu popoludní vyhlásili, že časť cestujúcich na palube lietadla tvorili delegáti veľkej environmentálnej konferencie OSN zvolanej do Nairobi v Keni. Konferencia sa začne v pondelok.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nevický: Podpora podnikateľov od štátu je pomalá a nedostačujúca

13:50 Nevický: Podpora podnikateľov od štátu je pomalá a nedostačujúca

Prišiel na psa mráz a aj na naše slová o neadekvátnom, skokovom navyšovaní minimálnej mzdy v minulos…