Ešte viac sankcií! Kongres USA sa raduje, že ubližuje Rusku. A chce pritvrdiť, pritvrdiť, pritvrdiť

24. 8. 2018 11:05

Nedávne stretnutia ruského prezidenta s jeho americkým náprotivkom či s nemeckou kancelárkou by mohli viesť k domnienkam, že vzťahy medzi Ruskom a Západom sa „normalizujú“. Opak je však pravdou. Trumpova administratíva uvalila proti Rusku ďalšie sankcie a niektorí tvrdia, že sú príliš mäkké.

Ešte viac sankcií! Kongres USA sa raduje, že ubližuje Rusku. A chce pritvrdiť, pritvrdiť, pritvrdiť
Foto: pixabay.com
Popis: Ilustračné foto: vlajka USA
reklama

Ako píše denník The Wall Street Journal, Trumpova administratíva v utorok schválila ďalšie sankcie proti Rusku, ale mnohí kongresmani a senátori ešte stále nemajú dosť. Biely dom obviňujú, že sa drží na uzde a požadujú sankcie, ktoré by skutočne ochromili ruskú ekonomiku. „Uvalením ďalších sankcií sa snažia Spojené štáty eskalovať ekonomický tlak proti Moskve a prinútiť ju, aby prestala s hackerskými útokmi a manipuláciami.“

Štátni úradníci poukazujú na to, že sankcie sú už aktuálne namierené proti viac ako dvom stovkám ruských firiem, bankám, jednotlivým podnikateľom, ale aj vládnym činiteľom a štátnym inštitúciám, z ktorých mnohé patria do okruhu blízkych spojencov Vladimira Putina. „Hoci Rusi pokračujú vo svojich aktivitách, nepochybujeme, že nami uvalené sankcie pociťujú a ešte pociťovať budú,“ cituje denník vysokého úradníka z ministerstva financií Sigala Mandelkera.

Vladimir Putin

Vladimir Putin  Zdroj: TASR

Ako vplyvný denník ďalej uvádza, priame zahraničné investície do Ruska v posledných rokoch klesli a po ďalšom kole sankcií sa vždy znížila hodnota rubľa. „Stalo sa tak aj tento rok v apríli, keď sa sankcie dotkli najbližších spolupracovníkov Vladimira Putina,“ píše The Wall Street Journal a dáva priestor citáciám tých amerických politikov, ktorí stále nie sú spokojní s mierou sankcií. Mnohí z nich sú členmi Demokratickej strany, ale „repcú“ aj niektorí republikáni.

„Naše úsilie dosiahnuť pomocou existujúcich sankcií zmenu postojov Ruska nebolo úspešné,“ tvrdí napríklad republikánsky senátor z Južnej Karolíny Tim Scott. On a desiatky iných kongresmanov a senátorov tak podporujú prijatie nových sankcií. Najmä tých, ktoré by sa zameriavali priamo na zákaz nákupu ruských štátnych dlhopisov. „Tento krok by mohol priamo ohroziť schopnosť Moskvy financovať svoje operácie.“

Kongres je podľa všetkého pripravený konať a tlačiť na Biely dom s cieľom prijať ešte prísnejšie sankcie. Ako uviedol demokratický senátor Bob Menendez, budúci týždeň by sa mali zákonodarcovia stretnúť s úradníkmi Trumpovej administratívy a prediskutovať ďalšie sankcie. Zatiaľ medzi oboma stranami nepanuje zhoda a minister financií Steven Mnuchin napríklad hovorí, že sankcie zamerané na ruské štátne dlhopisy by mohli poškodiť aj amerických spojencov.

Celý text si môžete v angličtine prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pro
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…