Ešte by mohol... Jiří Mádl má pre Zemana návrh. A pridal sa aj Farský

24.8.2019 5:57

Český prezident Miloš Zeman prijal 21. augusta na Pražskom hrade členov komunistickej strany. Fakt, že to urobil práve 21. augusta, 51 rokov od invázie sovietskych vojsk a ďalších spriatelených armád do Československa, značne rozčúlil režiséra a herca Jiřího Mádla. A nielen jeho. Prezident za to dostal poriadne vynadané.

Ešte by mohol... Jiří Mádl má pre Zemana návrh. A pridal sa aj Farský
Foto: Jan Rychetský
Popis: Jiří Mádl

V noci z 20. na 21. augusta 1968 vpadli do Československa sovietski vojaci podporovaní armádami ďalších takzvaných spriatelených štátov. Údajne prišli spacifikovať kontrarevolúciu. V skutočnosti zašliapali do zeme pokus o uvoľnenie pomerov v Československu. Sovietsky vodca Leonid Brežnev sa mohol oprieť o tzv. pozývací list. Spísali ho komunisti Alois Indra, Drahomír Kolder, Oldřich Švestka, Antonín Kapek a Vasil Biľak.

O rok neskôr českí komunisti rozhodli, že demonštrácie pri príležitosti prvého výročia okupácie potlačia vlastnými silami. A tak sa stalo, že československí strážcovia zákona nemilosrdne bili Čechoslovákov protestujúcich proti sovietskej okupácii. Bohužiaľ pritom umierali aj ľudia.

A o 51 rokov neskôr, presne 21. augusta, prijal prezident Miloš Zeman na Pražskom hrade predsedu KSČM Vojtěcha Filipa a jeho stranícku kolegyňu Miloslavu Vostrú.

Tým značne nahneval herca a režiséra Jiřího Mádla, ktorý konštatoval, že je to zhruba to isté, ako keby sa pri príležitosti výročia pádu Svetového obchodného centra, teda 11. septembra, hral prezident s lietadielkami, ako narážajú do budov.

„A na výročie potopenia Titanicu by sa mohol vyfotiť s kusom ľadu. Alebo už vidím, ako si 11. septembra vezme model lietadielka a bude s ním v live prenose narážať do vežičiek. To je totiž to, čo by prezident presne mal robiť,“ nešetril sarkazmom Mádl. „Ako hovoríme my, jeho priaznivci, on je hlavne ohromne inteligentný!“ dodal ešte na adresu prezidenta.

A pridal dve fotografie, ktoré od seba delilo rovné pol storočie.

Zdroj: Facebook/Jiri Madl  oficiální

Poslanec Jan Farský z hnutia Starostovia a nezávislí sa ku kritike prezidenta Zemana pridal.

„Smutné je, že on už dokáže len provokovať. A rozoštvávať. Pre túto krajinu už nič pozitívne neurobí ani sa urobiť nesnaží. Ignorancia je pre neho najväčší trest. Áno a ešte sa mu tiež pokúsime znížiť rozpočet, pretože to divadlo, čo predvádza, je za tie peniaze dosť slabé...“ vypálil český zákonodarca.

Zdroj: ReproFoto Facebook/Jiri Madl - oficiální

Zdroj: ReproFoto Facebook/Jiri Madl – oficiální

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Sulíka dobehla karma. Sľuboval peklo koalícii, má ho vo vlastnej strane, komentuje Hrabko

19:57 Sulíka dobehla karma. Sľuboval peklo koalícii, má ho vo vlastnej strane, komentuje Hrabko

Slová francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, podľa ktorého sa krajiny Európskej únie (EÚ) čoskor…