Ešte Merkelovú neodpisujte, ALE... Nemecký magazín sa obáva konca kancelárky

9.10.2018 6:00

Nemecký magazín Spiegel znovu rozoberá nedávny neúspech Angely Merkelovej, ktorý jej pripravili vlastní stranícki kolegovia, keď namiesto ňou preferovaného Volkera Kaudera zvolili za šéfa straníckeho klubu v Bundestagu Ralpha Brinkhausa.

Ešte Merkelovú neodpisujte, ALE... Nemecký magazín sa obáva konca kancelárky
Foto: TASR
Popis: Angela Merkelová

Spiegel konštatuje, že Merkelová zažila počas svojej politickej kariéry niekoľko porážok, ale ešte nikdy nemusela čeliť takej rozsiahlej vzbure. „Napríklad proti jej predchodcovi Helmutovi Kohlovi sa jeho kolegovia nikdy nevzbúrili. Merkelová veľmi dobre vie, že keď to urobili raz, môžu to urobiť znovu,“ píše Spiegel s tým, že proti Merkelovej sa prekvapivo postavili aj mnohí prední členovia strany.

Podľa nemeckého magazína je paradoxné, že jednu z najväčších porážok kariéry kancelárky jej pripravil práve Brinkhaus. „Nie je to žiadny veľký ťahúň a ani nijako ostro proti Merkelovej nevystupoval. On fakticky reprezentuje šancu na zmenu bez toho, aby sa toho v skutočnosti muselo mnoho meniť,“ všíma si vplyvný nemecký magazín a špekuluje, či bude Merkelová vôbec schopná skončiť vo chvíli, ktorú si sama určí.

Voľba nového vedenia strany sa uskutoční už za dva mesiace a Merkelová oznámila, že hodlá na šéfku CDU znovu kandidovať. Ale začínajú sa už ozývať hlasy, ktoré jej rozhodnutie spochybňujú. Debatu o možnej zmene rozvíril v posledných dňoch europoslanec Sven Schulze, hoci zatiaľ postupuje viac než obozretne. „Nezvolenie Kaudera by malo vedenie strany pochopiť ako odkaz. Predpokladám, že pani kancelárka sa vo svetle tejto udalosti rozhodovala veľmi starostlivo,“ myslí si Schulze.

V ďalšej pasáži svojej analýzy Spiegel konštatuje, že Merkelová za sebou nezanechá takú stopu ako jej slávni predchodcovia Konrad Adenauer a Helmut Kohl. „Ale Merkelová svojím spôsobom zmenila CDU oveľa viac. Posunula stranu natoľko do stredu, že sa už vlastne nelíši od svojich konkurentov. Samotná Merkelová považuje tento krok za súčasť nutného procesu modernizácie. Jej kritici to však zase považujú za chybu, ktorá pomohla vzostupu Alternatívy pre Nemecko,“ píše magazín.

To by sa však po odchode Merkelovej mohlo zmeniť a strana by sa opäť mohla vrátiť na svoje pozície. „Postarať sa o to by mohol tridsaťosemročný Jens Spahn, ktorý má však zatiaľ viac spojencov skôr v CSU a FDP. Vzbura v podobe nezvolenia Kaudera pre neho prišla príliš skoro. To isté platí pre generálnu tajomníčku CDU Krampovú-Karrenbauerovú, ktorú zase limituje jej blízkosť k Merkelovej a fakt, že si ju kancelárka neoficiálne vybrala za svoju nástupkyňu.“

Annegret Krampová-Karrenbauerová

Annegret Krampová-Karrenbauerová  Zdroj: TASR

Ako uvádza Spiegel v závere, vzbura proti Merkelovej nebola plánovaná a vznikla v podstate náhodne. Kancelárku a vôbec postavenie CDU však môže vyhodiť zo sedla aj iná záležitosť. „Príklady z Francúzska, Spojených štátov a Veľkej Británie dokazujú, že svetovú politiku zasiahla nová vlna, ktorá ničí všetko staré a tradičné. Merkelovej a celej nemeckej politickej sfére takisto hrozí, že ich táto vlna zmetie. No aj napriek uvedenému by nemali kancelárku nadobro odpisovať,“ dáva magazín Merkelovej predsa len ešte šancu.

Celý text si môžete v angličtine prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pro
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Odsúdený Rybanič: Naďalej zostávam poslancom v Rači

21:52 Odsúdený Rybanič: Naďalej zostávam poslancom v Rači

Filip Rybanič bude aj po utorňajšom (25. 6.) verdikte Krajského súdu (KS) v Bratislave vykonávať fun…