Elektronický náramok stojí Pavla Ruska mesačne 45 eur. Načo vlastne slúži?

    0
    Pavol Rusko (Autor: TASR)

    Bývalý riaditeľ TV Markíza opustil Ústav na výkon väzby s aktivovaným elektronickým náramkom pripevneným na nohu. „V tomto prípade dostal obvinený povinnosť zotrvať v Slovenskej republike, teda zákaz opustiť ju,“ priblížil riaditeľ odboru probácie, mediácie a prevencie kriminality ministerstva spravodlivosti Samuel Burský. Pavol Rusko bol tiež povinný odovzdať cestovný doklad a musí sa pravidelne hlásiť súdnemu úradníkovi.

    Obvinený exminister sa stal dosiaľ najznámejšou osobou monitorovanou systémom ESMO počas jeho takmer dvojročnej prevádzky. Podľa Burského sa elektronické náramky najčastejšie využívajú práve v prípadoch väzby, keď umožňujú trestne stíhanej osobe ostať na slobode. „Sledujeme v podstate to, či neporušil tento zákaz,“ ozrejmil Burský s tým, že pohyb exministra nie je neustále monitorovaný.

    „Nemáme dôvod ho sledovať počas celej doby, ani to tak nie je nastavené. Nemáme dôvod, aby sme zasahovali do jeho súkromia, kde sa pohybuje,“ vysvetlil riaditeľ. Systém však dokáže vyhodnotiť a okamžite upozorniť na to, že Pavol Rusko sa priblížil k štátnej hranici. Informácia o tom by následne putovala z ministerstva polícii, ktorá by voči monitorovanej osobe zasiahla.

    Podobne ako iné monitorované osoby, aj Rusko sa musí podieľať na nákladoch štátu na prevádzku systému ESMO. Sadzba je 1,5 eura na deň. Práve mesačný náklad 45 eur je pritom podľa Burského pri iných stíhaných osobách často prekážkou, aby boli do monitoringu zaradené. Sumu totiž nedokážu uhradiť. Okrem náramku musí mať Pavol Rusko pri sebe neustále aj GPS zariadenie, ktoré pripomína mobilný telefón.

    “Ide vlastne o komunikačné zariadenie so SIM kartou a číslom, ktoré slúži pre spojenie kontrolovanej osoby s komunikačným strediskom, ale aj probačným súdnym úradníkom,” ozrejmil Burský fakt, že táto povinnosť bola zavedená v rámci ESMO kvôli osobám, ktoré nedisponujú mobilným telefónom.

    V prípade, že by obvinený exminister zariadenie nemal pri sebe, skončil by podobne ako obžalovaný člen gangu sýkorovcov Ivan C., prezývaný Vincko. Ten sa v septembri deň po prepustení na slobodu vzdialil od GPS zariadenia. Krátko nato ho zadržala polícia. Podobne ako Rusko má tiež uložený zákaz opustiť územie Slovenska.

    „V tom momente sme museli reagovať, nevedeli sme posúdiť, či šlo o nedbanlivosť, alebo to bol úmysel vzdialiť sa,“ opísal Burský, podľa ktorého Ivan C. nemal vlastný mobilný telefón a nebolo ho možné kontaktovať iným spôsobom. „Obvinený Pavol R.uskomá mobilný telefón, takže je tam aj táto možnosť komunikácie,“ doplnil.

    Bývalý minister hospodárstva je obvinený z toho, že si v roku 1997 v podsvetí objednal vraždu svojej vtedajšej spoločníčky Sylvie Volzovej. Okrem iných mal proti nemu vypovedať bývalý šéf banskobystrického podsvetia Mikuláš Černák, ktorý si už za iné vraždy odpykáva doživotný trest. Okrem Pavla Ruska čelia obvineniu v tejto veci aj Miloš Kaštan, Róbert Lališ alias Kýbel a Mikuláš Černák.

    - Reklama -