Ekonómka Šichtařová varuje pred podliehaním strachu z koronavírusu. Toto sa potom deje

25. 2. 2020 0:03

Ekonómka Markéta Šichtařová sleduje vývoj okolo koronavírusu 2019-nCoV, ktorý sa začal koncom minulého roka šíriť z oblasti čínskeho mesta Wu-chan. Udivuje ju, ako správy, mýty či domnienky o koronavíruse dokážu v priebehu niekoľkých dní zamiešať karty. „Koronavírus napadá aj ekonomiku. Najviac si však škodíme strachom,“ upozorňuje v komentári pre reflex.cz.

Ekonómka Šichtařová varuje pred podliehaním strachu z koronavírusu. Toto sa potom deje
Foto: archív
Popis: Markéta Šichtařová, ekonómka a riaditeľka spoločnosti Next Finance s.r.o.
reklama

„V priebehu pár dní sa dokázala nálada pretočiť o 180 stupňov. Jeden deň sa špekulanti ako malí chlapci na piesočku radovali, že šírenie koronavírusu údajne brzdí. Že by – teda podľa niektorých čínskych expertov – mohol byť čoskoro dosiahnutý vrchol nákazy. A už o štyri dni neskôr bolo všetko inak a finančné trhy dohnala iná realita,“ glosuje dianie ekonómka.

Stačilo vraj, aby Čína nahlásila prudký nárast nových prípadov nákazy. „Zrejme síce nejde o skok v šírení, ale skôr o chybu vo vykazovaní – ale z pohľadu nálady v ekonomike to je úplne jedno, lebo sme opäť tam, kde sme s náladou boli,“ dodáva.

Žena s ochranným rúškom, okuliarmi a gumennými rukavicami cestuje v takmer prázdnom vlaku metra v Pekingu

Žena s ochranným rúškom, okuliarmi a gumennými rukavicami cestuje v takmer prázdnom vlaku metra v Pekingu. Zdroj: TASR

S podobným prípadom sa zrejme stretneme aj v blízkej budúcnosti. Zo štatistík môžeme tušiť ešte trochu inú realitu, než ako je momentálne oficiálne prezentovaná.

„Štatistiky nakazených a mŕtvych z Číny a z ďalších krajín sa totiž značne rozchádzajú. Ak si dáme do pomeru počet nakazených a mŕtvych z rôznych krajín, úmrtnosť v Číne sa javí ako väčšia,“ upozorňuje ekonómka, podľa ktorej „neistota desí“.

„To napokon korešponduje s tvrdením, že Čína vykazuje ako prípady nákazy len osoby, u ktorých sa prejavili vážnejšie príznaky,“ pokračuje.

Kto nákazu v tichosti prechádza doma, nie je zrejme do počtov zahrnutý, hoci bol povedzme aj pozitívne diagnostikovaný. „Preto sa na prvý pohľad javí vírus v Číne štatisticky smrteľnejší ako v iných častiach sveta. S tým však doteraz finančné trhy nekalkulujú (!),“ uvádza Šichtařová s tým, že finančné trhy sú vystavené ďalším prekvapeniam.

autor: nab

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Analytik: Máme byť pripravení na biologické vojny a riešime rúška! Štát nechránil ľudské životy. A Únia? Taliansko hodila cez palubu

0:55 Analytik: Máme byť pripravení na biologické vojny a riešime rúška! Štát nechránil ľudské životy. A Únia? Taliansko hodila cez palubu

Dlhé roky vypracúval bezpečnostné stratégie ochrany najvyšších ústavných činiteľov. Osobne ručil a…