Ekonómka Šichtařová varuje pred „gumovaním histórie“. Priviedol ju k tomu aktuálny prípad z Británie

21. 3. 2019 7:00

Česká ekonómka, manažérka a podnikateľka Markéta Šichtařová si neveriacky klope na čelo, že Britániu pobúrila aukcia riadu so svastikou či toaletného papiera s orlicou. „Tieto pokusy o gumovanie histórie nechápem,“ píše vo svojej facebookovej reakcii.

Ekonómka Šichtařová varuje pred „gumovaním histórie“. Priviedol ju k tomu aktuálny prípad z Británie
Foto: TASR
Popis: Ekonómka Markéta Šichtařová

Dražba historických predmetov z obdobia nacistického Nemecka zdvihla vo Veľkej Británii veľkú vlnu nevôle. Do predaja zamierili predmety ako strieborná sada príborov, vyšívaný obrus alebo prestieranie, ktoré nechali nacisti zhotoviť pri príležitosti päťdesiatych narodenín nemeckého vodcu Adolfa Hitlera. Všetky ponúkané predmety potom zdobí hákový kríž a ríšska orlica.

Miestna židovská komunita tento predaj dôrazne odsúdila napriek tomu, že je úplne legálny. Predstavitelia severoírskej židovskej komunity označili plánovanú aukciu riadu z obdobia nacistického Nemecka doslova za odpornú, informuje v článku zdieľanom Šichtařovou na Facebooku server iDnes.cz.

Sama ekonómka je z tejto reakcie zdesená a nerozumie jej. Vo svojom príspevku Šichtařová zdôraznila, že tieto pokusy o gumovanie histórie nechápe. V podstate podľa svojich slov nevidí rozdiel medzi predajom nemeckého vojnového riadu a medzi rozstrieľanými sochami v Palmýre, ktoré boli tiež mnohým odporné – akurát, že prvé mazanie histórie naša kultúra schvaľuje a to druhé odsudzuje.

V súvislosti s tým poukazuje na veľmi obľúbené vystavovanie mučiarní na hradoch. Dodáva, že je rozdiel niečo adorovať (a stavať pomníky) alebo k niečomu pristupovať ako k historickému artefaktu. Myslí si, že národ, ktorý vymaže svoju akokoľvek nepríjemnú históriu a tým na ňu zabudne, je odsúdený na to, aby si ju zopakoval.

Zdroj: Facebook / Marketa Sichtarova

autor: nab

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Už je na mieste. Demolačný stroj dorazil k poškodenej bytovke v Prešove

17:56 VIDEO Už je na mieste. Demolačný stroj dorazil k poškodenej bytovke v Prešove

Demolačný stroj, pomocou ktorého sa budú realizovať búracie práce na výbuchom a požiarom poškodenej …