Ekonóm Ižip otvorene o globalizácii: Objavili sa hordy nespokojných ľudí, ktorí strácajú svoje pozície, staré istoty či platy. Technologický pokrok ju urýchlil až príliš

3. 11. 2017 17:00

Dnešný čoraz rýchlejší, ako aj technicky sofistikovanejší svet rozhodne nemá len svojich víťazov. Tak to aspoň tvrdí vo svojom najnovšom komentári známy ekonóm Ronald Ižip. Podľa odborníka na ekonomiku by malo upraviť svoje kroky aj samotné Slovensko.

Ekonóm Ižip otvorene o globalizácii: Objavili sa hordy nespokojných ľudí, ktorí strácajú svoje pozície, staré istoty či platy. Technologický pokrok ju urýchlil až príliš
Foto: Facebook, Studijų Centras UK
Popis: Mrakodrapy ako symbol kapitalizmu a globalizácie (ilustračné foto)
reklama

Súdržnosť spoločnosti by mala byť podľa Ižipa nadradená čistej ekonomickej výkonnosti. Ekonóm demonštruje v článku portálu Aktuality.sk príklad Slovenska na fiktívnej krajine, kde pracuje 10 % celkovej populácie v uhoľných baniach, pričom títo pracovníci, respektíve daný sektor, zabezpečujú pre štát kompletný príjem elektrickej energie.

Zrazu však vedci objavia hyperlacnú metódu získavania energie zo vzduchu.

„Krajina ako celok bude na tom omnoho lepšie, keďže náklady na energiu klesnú na zlomok ich pôvodných nákladov. Ľuďom ostane viac peňazí, ktoré budú môcť míňať inde,“ začal s vymenúvaním pozitív Ižip.

Ako sa však hovorí, každá minca má dve strany. 

„Desať percent populácie ostane v problémoch. Všetci, ktorí pracovali v uhoľnom sektore, ostanú bez práce,“ odhalil negatívnu stránku nového (hoci fiktívneho) objavu odborník.

Ronald Ižip. Zdroj: Facebook, Ronald Izip

„Takáto krajina je jednoduchý model toho, ako funguje globalizácia. Spôsobuje znižovanie cien tovarov a služieb na jednej strane, na strane druhej zasa rastúcu nezamestnanosť pre tých, ktorí pracujú v starých neperspektívnych odvetviach,“ pokračoval ďalej Ižip. 

Samotná globalizácia nie je podľa analytika spoločnosti TRIMBroker strašiakom či niečím negatívnym. Naopak. Preto populistická rétorika politikov typu Donald Trump, prípadne na Slovensku Marian Kotleba, nemá opodstatnenie.

Riešenie je podľa Ižipa jednoduché a náročné zároveň – viac solidarity.

„Vyššie dane pre všetkých, ktorí na globalizácii získavajú, a nižšie dane pre všetkých, ktorí na nej strácajú. Vyššie dane pre bohatých dokonca nemusia byť problémom ani pre nich samotných,“ myslí si.

Inšpirovať by sme sa pod Tatrami mohli aj ďalším krokom, ktorým je zdvojnásobenie odpočítateľných položiek pre rodiny s deťmi.

Sčítané a podčiarknuté, globalizácia sa nedá zastaviť.

„Avšak poslednú dobu ju technologický pokrok urýchlil až príliš. Tempo globalizácie výrazne prevýšilo schopnosť spoločnosti akceptovať zmeny s ňou spojené. Objavili sa hordy nespokojných ľudí, ktorí s globalizáciou strácajú svoje pozície, staré istoty či platy,“ uzavrel autor komentára. 

Nezamestnanosť trápi aj obyvateľov Chorvátska (ilustračné foto). Zdroj: Holubnastrese.cz

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mr
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Expert Čapo: Kríza na realitnom trhu sa prejavila aj v Bratislave. Reálne klesol dopyt

15:35 Expert Čapo: Kríza na realitnom trhu sa prejavila aj v Bratislave. Reálne klesol dopyt

Prepad cien z dôvody koronakrízy nehrozí, ale ich dynamický rast je na chvíľku minulosťou, hodnotí s…