EÚ tlačila na Vyšehradskú štvorku v otázke migrácie. A Sebastian Kurz vzniesol prekvapivý návrh

21. 10. 2018 6:00

Štvrtkový summit Európskej únie síce nepriblížil Brusel k dohode s Veľkou Britániou o brexite, ale niektoré záležitosti predsa len vyjasnil. Zrejme sa bude možné „vyplatiť“ z utečeneckých kvót.

EÚ tlačila na Vyšehradskú štvorku v otázke migrácie. A Sebastian Kurz vzniesol prekvapivý návrh
Foto: repro youtube, mg
Popis: Vlajka EÚ
reklama

Hlavným cieľom stretnutia bolo prerokovať práve otázku odchodu Veľkej Británie z EÚ, ktorý v rámci referenda odhlasovali britskí voliči už pred vyše dvoma rokmi. Hoci odvtedy prebehli desiatky rokovaní zástupcov oboch strán, k uzavretiu konkrétnej dohody zatiaľ nedošlo. Premiérka Theresa Mayová v dôsledku toho čelí veľkému tlaku zo strany labouristov, ako aj vlastných straníckych kolegov. Zatiaľ sa však nezdá, že by chcela ísť cestou brexitu bez dohody.

Vo štvrtok Mayová hovorila o tom, že by sa mohlo tzv. prechodné obdobie predĺžiť o niekoľko mesiacov, aby bolo viac času na doladenie dohody. Podľa súčasného plánu by totiž malo dôjsť k oficiálnemu odchodu krajiny z EÚ už budúci rok v marci. Doterajší priebeh rokovaní však nenaznačuje, že by sa dovtedy stranám podarilo vyriešiť všetky problémy. Predĺženie obdobia o niekoľko mesiacov by mohlo byť prospešné najmä s ohľadom na situáciu týkajúcu sa hranice medzi Írskom a Britániou.

Theresa Mayová

Theresa Mayová. Zdroj: TASR

Ak bude Veľká Británia presadzovať rozšírenie prechodného obdobia oficiálne, bude s tým musieť súhlasiť všetkých 27 zvyšných štátov EÚ. Zdá sa, že v tomto prípade by to však nemal byť problém. „Som si istý, že na taký návrh budú členské štáty reagovať pozitívne,“ povedal po skončení summitu prezident Európskej rady Donald Tusk. Avšak súčasný stav vecí dohode stále nenasvedčuje.

„Európska únia sa aj na štvrtkovom summite sťažovala, že britskí vyjednávači stále neoznámili svoje konkrétne požiadavky. Za všetkých to vyjadrila prezidentka Litvy Dalia Grybauskaiteová, ktorá uviedla, že je nutné sa konečne dozvedieť, čo vlastne druhá strana chce,“ píše server Deutsche Welle. Okrem brexitu sa na summite riešila aj spolupráca so severoafrickými štátmi v spojitosti s migráciou, a to s cieľom zabrániť ilegálnemu pašovaniu ľudí.

Zazneli tiež požiadavky, ktoré boli nepriamo smerované na štáty Vyšehradskej štvorky. „Je dôležité, aby sa do riešenia problematiky migrácie zapojili všetky členské štáty. Nemožno stále len tvrdiť, že problém si musia vyriešiť krajiny na hraniciach EÚ. Problém je celoeurópsky, a teda riešenie musí byť logicky takisto celoeurópske,“ uviedol luxemburský premiér Xavier Bettel. Rakúsky kancelár Sebastian Kurz hovoril o potrebe nahradiť povinné kvóty. „Každá krajina by mala prispievať tam, kde je to možné a kde to dáva najväčší zmysel,“ cituje Deutsche Welle Kurza.

Sebastian Kurz

Sebastian Kurz. Zdroj: TASR

Kurzov návrh by potom podľa slov šéfa Európskeho parlamentu Antonia Tajaniho mohol fungovať. „Určite je možné neprijímať utečencov, ale zároveň prispievať viac po finančnej stránke. Muselo by však ísť o výrazne vyššie sumy. Samozrejme, kompromisná dohoda je lepšia než žiadna dohoda,“ uviedol Tajani.

Celý text si môžete v angličtine prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pro
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…