EÚ je silným globálnym hráčom. Chcú nás rozdeliť Rusi aj Trump, musíme byť jednotní, diskutovali Lajčák a Šefčovič

14.10.2018 0:00

REPORTÁŽ Európska únia je dnes silným geopolitickým hráčom a to nie všetkým vyhovuje. Rozdeliť nás chce Rusko, ale už aj USA! Varuje šéf rezortu slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák. Uviedol to počas konferencie zameranej na budúcnosť Európy, ktorá sa konala pod záštitou asociácie SFPA na pôde Ekonomickej univerzity v Bratislave. Spolu s podpredsedom Európskej komisie Marošom Šefčovičom ďalej minister apeloval na Slovákov, aby v nadchádzajúcich voľbách do europarlamentu išli voliť a neprenechali možnosť rozhodovať o svojej budúcnosti antieurópskym politikom. Na pretras prišlo aj stretnutie Andreja Danka s Viačeslavom Volodinom. Ak by toto urobil veľvyslanec, okamžite ho odvolám, zaznela kritika.

EÚ je silným globálnym hráčom. Chcú nás rozdeliť Rusi aj Trump, musíme byť jednotní, diskutovali Lajčák a Šefčovič
Foto: facebook/SFPA
Popis: Diskutovalo sa aj o migrácii a ochrane vonkajších hraníc

Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič študentom Ekonomickej univerzity vysvetlil, že momentálne je Európska únia so Spojenými štátmi vo veľmi zložitých rokovaniach. V názoroch, ako riešiť problematiku obchodného salda, sú podľa jeho slov veľké rozdiely, lebo americká strana sa pozerá iba na tovar, no my sa chceme pozerať aj na finančné služby.

„Chcem sa pozerať na to, aké príjmy si americké firmy, ktoré generujú zisky v Európe, posielajú späť do USA,“ vysvetlil študentom a návštevníkom konferencie eurokomisár Šefčovič. 

Anketa

Miroslav Lajčák tvrdí, že úspech Slovenska priamo závisí od úspechu EÚ. Súhlasíte?

17%
80%
3%
hlasovalo: 68 ľudí

„Napriek tomu, že rokujeme, vidíme, ako tlak na tradičné obchodné vzťahy zo strany amerického prezidenta Donalda Trumpa mimoriadne znervózňuje finančné trhy. Po prvýkrát sa nám v správach renomovaných finančných inštitúcií objavujú varovania týkajúce sa toho, ako táto nervozita v obchodnej oblasti môže ovplyvniť ekonomický rast,“ upozornil ďalej Šefčovič.

 

„Preto môžem povedať, že budeme do poslednej chvíle rokovať, aby sme mali férovú dohodu. Teda dohodu výhodnú pre USA, pre Európu, lebo spolu tvoríme najväčší obchodný vzťah na svete,“ prízvukoval. Rokovania podľa neho prebiehajú veľmi intenzívne a ich výsledok by sme mohli vidieť ešte tento rok. 

Podľa ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka je potrebné priznať si, že súčasná geopolitická situácia je skutočne zložitá. „Európska únia je silným globálnym hráčom, pokiaľ ide o svetový obchod a nie všetkým to vyhovuje, preto vidíme snahu nás rozdeliť,“ upozorňuje minister.

Táto snaha podľa Lajčákových slov už dlhodobo prichádza z Ruska, na čo sme si však už ako-tak zvykli. „Ale to, na čo si ešte stále zvykáme, je, že tá snaha pochádza aj zo Spojených štátov,“ varuje. 

Prezident USA Donald Trump má podľa ministra Lajčáka neskrývaný záujem na tom, aby bola Európska únia rozdelená. S jednotlivými štátmi by sa totiž jednoduchšie rokovalo, vysvetlil Lajčák. Zdroj: TASR

Kým doposiaľ bolo podľa ministra transatlantické partnerstvo medzi USA a Úniou založené na spoločných hodnotách, záujmoch a cieľoch, dnes sa tento vzťah sploštil do polohy transakčnej. „Prezident Trump a jeho administratíva neskrývajú, že vnímajú EÚ ako konkurenta a je v ich záujme nás rozdeliť,“ prízvukoval šéf rezortu diplomacie.

Preto podľa jeho slov musíme byť v Únii jednotní a uvedomiť si, že nikto nebude za naše záujmy bojovať, ak si ich nedokážeme obhájiť sami. „Nesmieme hrať hry iných hráčov, ale naše hry, ktoré budú odrážať naše európske záujmy,“ uzavrel tému transatlantických vzťahov minister. 

Hanba! Ak nám na Únii záleží, musíme ísť voliť

Diskutujúci prešli následne na tému nadchádzajúcich volieb do Európskeho parlamentu, ktoré nás čakajú v máji 2019. Padla otázka, čo plánuje urobiť vláda Slovenskej republiky, ale aj Európska komisia v rámci mobilizácie voličov. 

Minister zahraničných vecí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák Zdroj: TASR

„Cítim sa veľmi nepríjemne a hanbím sa, že Slovensko, ktoré sa už trikrát zúčastnilo európskych volieb, bolo zakaždým na spodku, čo sa týka volebnej účasti,“ skritizoval Lajčák s tým, že je to pre Slovensko hanbou. Sme totiž podľa jeho slov krajinou, ktorá ja proeurópska, profituje z členstva a výrazne slovne vyjadruje svoju podporu Únii, no keď máme svoju podporu Únii vyjadriť aj nohami a ísť voliť, tak je to presne naopak.

„Hovorí sa tomu aj slovenský paradox,“ hovorí minister. „Ak je podpora členstva nad 70 percent a účasť v posledných voľbách 13,6 percenta, ťažko sa mi to ako ministrovi zahraničných vecí vysvetľuje európskym partnerom, lebo ani sám tomu nerozumiem,“ posťažoval sa. 

Ak podľa Lajčáka nepôjdu voliť ľudia, ktorí veria v EÚ, môžeme si byť istí, že pôjdu voliť tí, čo Únii neveria a naopak veria konšpiračným teóriám, chcú Úniu oslabiť a budú hlasovať za politikov, ktorí sú antieurópski. „Ak nám na EÚ záleží, je dôležité, aby sme v máji išli voliť. A malo by nám na nej záležať, pretože všetky úspechy, ktoré Slovensko dosiahlo, sú spojené s naším členstvom v Únii,“ vyzval minister a zároveň apeloval, že by rád videl na túto tému aj serióznu debatu v národnej rade. Za svoj rezort uviedol, že za účelom zvýšenia záujmu o eurovoľby organizuje po Slovensku sériu diskusií. 

Európsky parlament. Voľby, ktoré rozhodnú o jeho novom zložení, sa budú konať koncom mája 2019. Zdroj: TASR

Podpredseda komisie Šefčovič vyjadril súhlas s ministrom a poukázal navyše na fakt, že iba šesť percent mladých Slovákov sa zúčastnilo na posledných eurovoľbách. „Trvá to len polhodinku, ja naozaj prosím mladých ľudí, ktorí budú v tomto priestore žiť, ktorým sa Európa otvára, aby to zobrali do svojich rúk a nenechali to tým, ktorí chcú Európu rozdeliť, oslabiť a vydať napospas globalizačným vlnám,“ vyzval eurokomisár mladých. Podľa jeho slov je zároveň potrebné, aby sa do mobilizačnej kampane zapojili všetky špičky slovenskej politickej scény a ukázali, že máme spoločný záujem. 

Šefčovič tiež upozornil, že dnes naprieč Európou vidíme veľký nárast extrémistických protieurópskych síl a najväčší optimisti počítajú s tým, že nový Európsky parlament bude silne fragmentovaný. „Dnes nám stačí na prijímanie rozhodnutí dohoda socialistov a kresťanských demokratov, no je jasné, že v budúcom parlamente na to budeme potrebovať tri a možno až štyri politické rodiny. Je jasné, že v EP budeme mať doposiaľ najsilnejšie protieurópske krídlo,“ varuje komisár.

Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič Zdroj: TASR

Nerozumiem Dankovej láske k Volodinovi

Spomedzi radov študentov, ktorí sa na konferencii zúčastnili, zaznela neskôr otázka, ako diskutujúci vnímajú nedávne stretnutie predsedu NR SR Andreja Danka s Viačeslavom Volodinom, ktorý je vedený na sankčnom zozname EÚ.

Lajčák svoju odpoveď začal s diplomaciou jemu vlastnou, keď povedal, že minister zahraničných vecí by nemal byť hlavným krikľúňom. Zdôraznil však, že ako krajina si vážime členstvo v EÚ aj v NATO a teda sme súčasťou všetkých rozhodnutí, ktoré tieto zoskupenia prijímajú, vrátane rozhodnutia o zavedení sankcií voči Ruskej federácii. „Nemusíme súťažiť v rusofóbii, silou Slovenska je, že sa snažíme byť hlasom zdravého rozumu, ale ten hlas musí byť jasný. A tu chcem veľmi jasne povedať, že nerozumiem tomu, prečo predseda národnej rady cítil potrebu až takto vyznávať lásku človeku, ktorý je na sankčných zoznamoch,“ povedal Lajčák. 

Selfie, ktoré uverejnil na svojom oficiálnom profile šéf NR SR Andrej Danko s Viačeslavom Volodinom. Zdroj: Facebook / Andrej Danko

Podľa ministra týmto krokom Danko vybočil z línie zahraničnej politiky Slovenska. „Nie som rusofób, ale som presvedčený Európan a ako taký som presvedčený, že Slovensko by nemalo dovoliť, aby sa spochybňovalo naše ukotvenie v európskych a euroatlantických štruktúrach a Dankove statusy a selfie ho spochybňujú,“ adresoval šéf diplomacie predsedovi SNS dávku kritiky.  

JUDr. Miroslav Lajčák

  • BPP
  • minister zahraničných vecí a európskych záležitostí

„Keby som sa dozvedel, že niektorý slovenský veľvyslanec sa správa ako politický aktivista a zdieľa na svojich sociálnych sieťach statusy, ktoré sú kritické k vláde krajiny, ktorej je akreditovaný, tak ho odvolám,“ prízvukoval minister. Podľa neho však máme u nás často tendenciu k sebabičovaniu, keď hovoríme, že niečo je možné iba na Slovensku. 

Fotogaléria: - Budúcnosť EÚ-konferencia SFPA

Jean-Claude Juncker
Aula Ekonomickej univerzity v Bratislave počas dis...
Účastníci konferencie mali možnosť položiť diskutu...
Podpredseda EK Maroš Šefčovič prízvukuje, že toto ...
Diskutovalo sa aj o migrácii a ochrane vonkajších ...
Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák prichád...

„Treba občas otvoriť oči a pozrieť sa okolo seba. Rakúsky kancelár Sebastian Kurz sa len tento rok stretol s prezidentom Vladimirom Putinom už štyrikrát. Maďarský premiér sa s ním stretáva dvakrát do roka a my to nechceme vidieť a dramatizujeme veci, pre ktoré si netreba hneď trhať košeľu a samých seba spochybňovať,“ poznamenal Lajčák s tým, že nikto okrem nás samých nás nespochybňuje. Rusko je podľa jeho slov dnes strategická výzva a dilema pre EÚ a treba k tomu takto aj na poli diplomacie pristupovať. „Lebo ak nekomunikujú diplomati, komunikujú vojaci. To je to, čo chceme?“ zhrnul. 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Dominik Földes
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nekompromisný Danko. Harabinova voľba. SaS v evidentných problémoch a tvrdý súboj Sulíka s vlastnými. Hodnotí uplynulý týždeň publicista

9:23 Nekompromisný Danko. Harabinova voľba. SaS v evidentných problémoch a tvrdý súboj Sulíka s vlastnými. Hodnotí uplynulý týždeň publicista

Ak štátnemu rozpočtu hrozí nedostatok zdrojov v dôsledku prechodu z konjunktúry do ďalšej fázy ekono…