EPvoľby19 Ravasz: Most-Híd platí daň za koalíciu so Smerom a SNS

26.5.2019 16:00

Podľa poslanca Smeru Ladislava Petráka boli voľby do europarlamentu o emóciách, "všetci proti jednému". Uviedol to v diskusnej relácii O 5 minút 12. Zástupcovia politických strán hodnotili predbežné výsledky volieb do Európskeho parlamentu. Podpredseda koaličného Mosta-Híd Ábel Ravasz skonštatoval, že jeho strana zaplatila daň sa vstup do súčasnej vládnej koalície. V RTVS diskutovali aj Jana Kiššová (podpredsedníčka SaS) a Miroslav Beblavý (predseda Spolu).

EPvoľby19  Ravasz: Most-Híd platí daň za koalíciu so Smerom a SNS
Foto: TASR
Popis: Ábel Ravasz

Tieto voľby boli odrazom domácej politickej situácie, nie európskej, zdôraznil v diskusii Beblavý.

Petrák (Smer): Voľby neboli o hodnotách EÚ

Z 24 na 16 percent klesla podľa predbežných výsledkov strana Smer – SD. Podľa poslanca NR SR Ľubomíra Petráka to nemožno hodnotiť ako víťazstvo. Smer nie je v jednoduchej politickej situácii.

„Všetci proti jednému,“ bol podľa neho cieľ každej strany.

Určite sa aj niečo nepodarilo, dnes hodnotili jednu aj druhú stránku strany. Výsledky však potvrdili hodnoty, ktoré zastávame. Ocenil, že voliči zvolili vo väčšine propeurópsky orientované strany.

Podľa Petráka voľby do EP neboli o hodnotách ani o vzťahu k EÚ, ale o „mediálno-emocionálnej vlne, ktorá sa vytvorila a po ktorej jednotlivé strany idú“ a spomenul voľby prezidenta SR.

Fotogaléria: - EPvoľby19

Na snímke príprava volebnej miestnosti na voľby do...
Na snímke príprava volebnej miestnosti
EPvoľby 25.05.2018
Na snímke zvolená prezidentka SR Zuzana Čaputová v...
Na snímke prezident Slovenskej republiky Andrej Ki...
Pellegrini vo volebnej miestnosti v priestoroch Zá...

Ravasz (Most-Híd): Platíme daň za túto koalíciu

„Nemôžem hodnotiť tieto výsledky vôbec pozitívne,“ konštatoval Ábel Ravasz, podpredseda koaličnej strany Most-Híd. Prvýkrát tak nebude v EP zástupca maďarskej menšiny a osobne je z toho veľmi sklamaný.

Dodal, že „táto vládna koalícia nie je veľmi populárna v očiach našich jadrových voličov“.

„Platíme daň za túto koalíciu,“ uviedol vládny splnomocnenec pre menšiny. Most-Híd však podľa Ravasza neplánuje z koalície vystúpiť.

Problémom je podľa neho aj trieštenie maďarských politických strán.

Rozhodnutie voličov parlamentná strana Most-Híd rešpektuje. Strana to uviedla na svojom profile na sociálnej sieti v reakcii na neoficiálne výsledky eurovolieb, podľa ktorých by nemala získať ani päť percent hlasov.

Zároveň Most-Híd uviedol, že pokračuje na domácej pôde v prospech Slovenska aj Európskej únie.

"Účasť v porovnaní s účasťou pred piatimi rokmi sa síce zvýšila, ale 80 percent voličov sa aj včera rozhodlo neovplyvniť chod európskych dejín. Ale smerovanie Únie ovplyvnia aj oni," uvádza sa vo vyjadrení strany.

Svoj názor podľa Mosta-Híd nevyjadrili a "poskytli priestor aj tým, ktorí našu krajinu chcú vyviesť zo spoločenstva, vďaka ktorému sa aj na Slovensku žije lepšie, slobodnejšie a v mieri".

"Most-Híd je proeurópska strana, jej europoslanec József Nagy v predchádzajúcom období dosiahol vynikajúce výsledky.

Vďaka nemu menšinové právne minimum je už na stole Európskej komisie," pripomenula strana s tým, že Nagy už nedostal ďalší mandát na to, aby mohol pokračovať v práci v oblasti ochrany práv menšín. 

SaS je nespokojná

Podľa podpredsedníčky SaS Jany Kiššovej strana síce získala viac mandátov ako minule (dva – pozn PL.sk), ale za úspech to považovať nemožno.

„Budeme si to musieť zanalyzovať a povedať, čo ďalej. SaS je solídna, etablovaná strana s kvalitnými odborníkmi, dobrým programom,“ konštatovala a dodala, že SaS má väčší potenciál, ako ukazuje výsledok eurovolieb.  

Príčinu neúspechu vidí aj vo vzniku nových strán a ich prísľubov.   

Na snímke Jana Kiššová, podpredsedníčka SaS

Beblavý: Úspech koalície s Progresívnym Slovenskom

„Mali sme cieľ stotisíc hlasov, získali sme dvojnásobok. To potvrdzuje, že sme jednoznačne proeurópskou silou a chceme, aby také bolo aj Slovensko,“ hodnotil predbežné výsledky Miroslav Beblavý, predseda Spolu a zdôraznil, že koalícia s Progresívnym Slovenskom pred eurovoľbami určite nebola účelová – preto sa ani nedá samostatne hodnotiť úspech jednotlivých strán.

„Mňa vôbec nezaujíma, či tie pravdepodobné štyri mandáty budú zo Spolu alebo z progresívcov.

„Výsledky ukázali že ľudia chcú zmenu, akú s Progresívnym Slovenskom predstavujeme,“ zdôraznil a uviedol, či takáto koalícia pôjde aj do parlamentných volieb, je vec nasledujúcich rokovaní. Predpoklady však podľa neho sú.

Nevylúčil ani spoluprácu s pripravovanou Kiskovou stranou. „Bol by hazard, keby sme Kiskovi nepodávali ďalej ruku,“ konštatoval.

Autor: Redakcia/TASR

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Svetové agentúry Čaputovú prirovnávajú k Macronovi či Erin Brockovichovej

19:55 Svetové agentúry Čaputovú prirovnávajú k Macronovi či Erin Brockovichovej

Inauguráciu prezidentky SR Zuzany Čaputovej v sobotu zaznamenali aj svetové agentúry. Pripomínajú, ž…