EK zverejnila nové údaje o utečencoch: Potrebujeme ich premiestniť 160-tisíc za dva roky. Zatiaľ sa to podarilo pri menej ako stovke

30. 10. 2015 20:20

Komplexnú informáciu o prístupe a doteraz prijatých opatreniach na riešenie migračnej krízy, ako aj výzvu všetkým členským krajinám Európskej únie, aby splnili svoje skoršie záväzky a realizovali v minulosti prijaté opatrenia, mal obsahovať list, ktorý sa dnes do všetkých členských štátov EÚ chystali rozoslať predseda Európskej rady Donald Tusk a predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

EK zverejnila nové údaje  o utečencoch: Potrebujeme ich premiestniť 160-tisíc za dva roky. Zatiaľ sa to podarilo pri menej ako stovke
Foto: SITA
Popis: Utečenci na pobreží Grécka po vylodení

Európska komisia (EK) paralelne s tým prisľúbila, že odteraz s dennou periodicitou bude zverejňovať údaje o plnení záväzkov jednotlivými členskými štátmi a miere realizácie aspektov tzv. Európskeho migračného harmonogramu zverejneného v máji. EK pripomenula, že v septembri sa rozhodlo aj o opatreniach, ktoré treba prijať prioritne - podľa možností v priebehu šiestich mesiacov, a že o ich podpore ubezpečila aj Európska rada. 

Grémium, ktorému predsedá Jean-Claude Juncker, zverejnilo, koľko finančných prostriedkov prisľúbili členské krajiny od 23. septembra do osobitého fondu pre Afriku a Sýriu, respektíve koľko ponúkli v podobe humanitárnej pomoci pre Svetový program výživy, Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) alebo v iných formách. Zo zverejnených údajov vyplýva, že z očakávaných 5,6 miliardy eur tvorí bruselský rozpočet 2,8 miliardy. Členské štáty ponúkli 515 miliónov eur, pričom najštedrejšie prísľuby prišli z Berlína, Londýna a Paríža. Chýba však oveľa viac ako dve miliardy eur. 

EK zverejnila aj aktualizované údaje o relokácii migrantov. Vyplýva z nich, že zo 160.000 utečencov, ktorých treba v priebehu dvoch rokov premiestniť z Grécka, Talianska a táborov mimo územia EÚ, sa doteraz podarilo premiestniť iba 86 osôb do Fínska a Švédska. Záchytné centrá, respektíve príbytky pre utečencov zriadili už v polovici členských krajín, a to v celkovom počte 1375. Z údajov o vrátených žiadateľoch o azyl, ktorí nesplňali podmienky hostiteľskej krajiny, vyplýva, že Taliansko vrátilo v októbri do Egypta a Tuniska 153 ľudí, z Grécka nevrátili nikoho. Viacero členských štátov vrátilo do krajín pôvodu prostredníctvom agentúry Frontex 569 osôb.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: SITA
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Koniec blokády. Autodopravcovia doštrajkovali po zákroku polície

21:53 Koniec blokády. Autodopravcovia doštrajkovali po zákroku polície

Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) ukončila blokádu hraničných priechodov, zostáva však v pohotovos…