Dzurinda sa vytratil zo slovenskej politiky. Tipnete si, kde a s kým zakotvil?

6. 11. 2015 18:15

Chorvátsko čakajú túto nedeľu parlamentné voľby. Pri príprave reforiem pre túto krajinu pomáhali aj politici, ktorí sa stiahli zo slovenskej politickej scény, Mikuláš Dzurinda a Ivan Mikloš. Komu Dzurinda v Chorvátsku vyjadril podporu?

Dzurinda sa vytratil zo slovenskej politiky. Tipnete si, kde a s kým zakotvil?
Foto: Reprofoto, Facebook
Popis: Expremiér Mikuláš Dzurinda v Chorvátsku

Tandem Dzuridna – Mikloš pomáhal pri príprave reforiem pre Chorvátsko. To bude mať o chvíľu po parlamentných voľbách. Na záverečnom mítingu v Záhrebe sa zúčastnil aj Mikuláš Dzurinda, ktorý nielen vo svojom mene, ale aj v mene Európskej ľudovej strany, vyjadril podporu predsedovi Tomislavovi Karamarkovi a jeho koalícii.

Dopyt v zahraničí

Mikuláš Dzurinda momentálne pôsobí aj ako prezident Inštitútu pre politiku a reformy. Mikloš sa vytratil z domácej politickej scény, no v zahraničí je po ňom dopyt. Aj vďaka reformám za Dzurindovej vlády, ktoré v zahraničí vyznievajú v dobrom svetle. Bol napríklad poradcom jordánskeho kráľa pre financie a teraz radí ukrajinskej vláde. Tej radí spolu s Dzurindom.

Expremiér Dzurinda, ktorý vystúpil minulý rok na ekonomickom kongrese v Chorvátsku, sa priznal, že Karamarko je jeho blízky priateľ. Tvrdil, že Chorvátsko môže nasledovať úspešnú cestu Slovenska. „Dnes rozumiem tomu, ak sa chorvátski lídri zamýšľajú, ako využiť skúsenosti Slovenska v prospech Chorvátska. Je zrejmé, že aj Chorvátsko potrebuje reštrukturalizovať svoje hospodárstvo,“ vyhlásil vtedy Dzurinda. Chválil pritom hlboké štrukturálne reformy, ktorými Slovensko v rokoch 1998 – 2006 prešlo.

Chorvátsko čakajú parlamentné voľby už túto nedeľu. Tomislav Karamarko, ktorého podporuje Dzurinda, je predsedom najsilnejšej opozičnej politickej strany HDZ. Aktuálnym premiérom je ešte stále sociálny demokrat Zoran Milanovič.

Vrchol a potom pád

Bližšia spolupráca medzi Dzurindom a Miklošom sa začala ešte počas minulého storočia. Dzurinda bol vtedy predsedom vlády a Mikloš podpredsedom a ministrom financií. Počas druhej Dzurindovej vlády dosiahla ich kariéra vrchol. Slovensko zaznamenalo úspechy, no neminuli ich ani škandály. Po voľbách v roku 2006 nedokázal Dzurinda zostaviť vládu so Smerom a Robert Fico povyťahoval kauzy súvisiace s financovaním strany a predajom štátneho majetku. Počas vlády Ivety Radičovej pôsobil Dzurinda ako minister zahraničných vecí a Mikloš ako minister financií. Všetko sa však skončilo pádom Radičovej vlády, keď skončili v strane SDKÚ. Teraz sa činia hlavne v zahraničí.


 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Radka Turoňová
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Oslovil už Harabina, stretol sa s Dankom, chce sa zísť s Kotlebom. Takéto sú plány poslanca Marčeka

11:12 Oslovil už Harabina, stretol sa s Dankom, chce sa zísť s Kotlebom. Takéto sú plány poslanca Marčeka

Mimoparlamentná strana Hlas ľudu rokuje s SNS. Strana oslovila na spoluprácu aj Národnú koalíciu, Sl…