Dzurinda sa možno vráti do politiky. Ak to spraví, toto bude nasledovať

3. 2. 2018 0:00

Návrat Mikuláša Dzurindu na slovenskú politickú scénu sa skloňuje v uplynulých mesiacoch stále častejšie. Koncom minulého roka expremiér v jednom z rozhovorov nevylúčil svoj návrat do politiky a vyjadril sa, že na Slovensku chýba silný líder, ktorý by sa postavil Robertovi Ficovi. Analytik Ján Baránek si myslí, že Dzurinda by pri pokuse o návrat čelil svojej minulosti.

Dzurinda sa možno vráti do politiky. Ak to spraví, toto bude nasledovať
Foto: TASR
Popis: Mikuláš Dzurinda
reklama
O tom, že Mikuláš Dzurinda aj Ivan Mikloš, ktorí v roku 2014 opustili SDKÚ-DS, by sa mohli vrátiť na politickú scénu, hovoril už aj premiér Robert Fico, keď sa zmienil, že mu v opozícii chýbajú ľudia ako Dzurinda s Miklošom. Aj samotní páni o tejto téme už viackrát hovorili a expremiér sa o prípadnom návrate do politiky vyjadril koncom minulého roka v rozhovore pre český portál hlidacipes.org
 
Dzurinda povedal, že na Slovensku chýba líder, ktorý by bol schopný postaviť sa Robertovi Ficovi a na otázku, či to bude práve on, odpovedal s vyhýbavosťou skúseného politika. „Musím čakať. Nová generácia mi začala liezť po chrbte a tlačiť sa dopredu. A je to úplne legitímny proces. Takže stále ešte čakám. Stále ešte na Slovensku vznikajú nové strany,“ uviedol expremiér v spomínanom rozhovore.  
 
Nebolo to pritom prvýkrát, čo Dzurinda nepriamo hovoril o svojom prípadnom návrate do politiky. Podobne sa vyjadril aj v inom rozhovore pre portál Postoj.sk

Politik s pestrou minulosťou

Politický analytik Ján Baránek pre Parlamentné Listy uviedol, že aj keby sa Mikuláš Dzurinda vrátil do aktívnej politiky, tak by to pre neho znamenalo, že bude čeliť svojim krokom z minulosti, za ktoré by sa celkom určite dočkal kritiky.
 
„Mikuláš Dzurinda je veľmi schopný politik s veľmi pestrou politickou minulosťou, ktorej súčasťou sú aj rôzne podozrenia. V prvom rade by jeho opätovný vstup do politiky sprevádzali obviňovania, podozrenia a vysveteľovania, takže by to nebolo bezproblémové ako pre nového politika,“ povedal Baránek pre PL. 
 
Mikuláš Dzurinda a Ivan Mikloš
Mikuláš Dzurinda a Ivan Mikloš (zdroj: TASR)
 
Analytik sa obáva, že spomínané problémy by mohli prevážiť nad pozitívami Dzurindovho návratu na slovenskú politickú scénu. „Ako by sa to vyvíjalo, keby prvá vlna obvinení ustala, to sa nedá predvídať. Určite by skúsenosti boli prínosom pre slovenskú politiku, ale nie som si celkom istý, či by bol návrat úspešný. Viem si predstaviť, že konkurencia by povyťahovala všetko od roku 1999 až po pád Radičovej,“ dodal. 

Jarjabek o Dzurindovi 

Mikuláš Dzurinda by síce mohol čeliť nepríjemným tieňom minulosti, akým je napríklad momentálne vyšetrované financovanie strany SDKÚ-DS, ktorú opustil v roku 2014 spolu s Ivanom Miklošom, tiež zvažujúcim návrat do politiky, ale dlhoročný člen strany Smer-SD Dušan Jarjabek pre Parlamentné Listy uviedol, že so spomínanou dvojicou by sa do opozície vrátila iná úroveň politickej kultúry.
 
O kauze financovania SDKÚ-DS sme podrobnejšie písali TU aj TU.
 
Keď tu bol Dzurinda a Mikloš, tak debaty mali inú kultúrnu úroveň. Toto, čo existuje v súčasnosti, je štekanie, klamanie, zavádzanie verejnosti, zavádzanie médií zo strany opozície a je to niekedy klamstvo na klamstvo. Už sa v tom ani samotná opozícia nevyzná, koľko toho naklamala. O kultúrnej úrovni, ktorú v parlamente zaviedli strany okolo pána Matoviča, ani nehovorím. To tu za Dzurindu a Mikloša nikdy nebolo,“ povedal Jarjabek. 
 
Jarjabek dodal, že oboch opozičných expolitikov, ktorí podľa všetkého ešte stále zvažujú návrat na politické bojisko, si veľmi váži napriek tomu, že s nimi nesúhlasí. „Pokiaľ by sa s Dzurindom a s Miklošom vrátila opozičná kultúra pri zdôvodňovaní istých vecí, s ktorými opozícia nesúhlasí, tak by som návrat oboch určite privítal, ale obávam sa, že toto dnes nie je celkom možné,“ myslí si poslanec Národnej rady SR. 
 
Nielen kultúrna, ale aj odborná úroveň diskusie medzi koalíciou a opozíciou v parlamente bola podľa Jarjabka za čias Dzurindu a Mikloša oveľa vyššia, ako je dnes. „Pamätám si odborné debaty Mikloša napríklad s Maxonom. Zaujímavá by mohla byť debata Mikloša s Kažimírom. To sú ľudia, ktorí majú čo povedať a neznižujú sa k tupým urážkam opozičného partnera len preto, že má iný názor, pretože to, čo dnes prevláda, je osočovanie a o obsah už v týchto diskusiách vôbec nejde. Ide o to uraziť protivníka, mať z toho radosť, dať niečo na Facebook a pozrieť sa, koľko fanúšikov súhlasí a to je všetko. O obsah prestalo ísť a to je zle,“ myslí si poslanec Smeru. 
 
V minulosti si politici podľa Jarjabka vážili jeden druhého, ale dnes to vraj už neplatí. „Dnes máme podpredsedníčku parlamentu, ktorá s kamenným ksichtom povie, že pohŕda ľuďmi. Človek, ktorý pohŕda ľuďmi, nemá v NR SR čo hľadať a my dnes mám podpredsedníčku, ktorá to niekoľkokrát verejne povedala,“ uzavrel Dušan Jarjabek narážkou na adresu opozičnej poslankyne a podpredsedníčky parlamentu Lucie Nicholsonovej (SaS). 

Chýba nový líder? 

Mikuláš Dzurinda v minulosti nepriamo spochybnil úlohu najsilnejšej opozičnej strany, keď naznačil, že šéf liberálov a europoslanec Richard Sulík (SaS) nie je podľa neho vhodným kandidátom na premiéra. Dôvodom pritom boli Sulíkove odmietavé postoje k integračnej politike Bruselu, ku ktorej sa premiér Robert Fico (Smer-SD) dlhodobo hlási.  
 
Baránek si myslí, že Dzurindova kritika na adresu Sulíka je v tomto smere pochopiteľná, keďže expremiér je oveľa viac probruselský. Analytik dodáva, že časoch, keď Dzurinda nastupoval ako premiér, bola politická scéna na Slovensku rozdelená na dva tábory, ale dnes už to tak úplne neplatí. 
 
„Dnes sa začínajú meniť ideologické pomery. Svet sa začína deliť na konzervatívny a neomarxistický alebo ľavicový. To za čias Dzurindu nebolo. Vtedy to bolo buď za Mečiara, alebo proti Mečiarovi,“ pripomenul Baránek. 
 
Podľa analytika by to v súčasnej situácii nemal ľahké akýkoľvek nový líder, ktorý by ašpiroval na post premiéra po Robertovi Ficovi. „Buď bude silným lídrom pre konzervatívnu časť (voličov), alebo pre liberálnu časť. Silný líder pre spoločné politické spektrum voličov, akých mal Dzurinda, nie je možný,“ uzavrel Ján Baránek.
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: top
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Únia nezlyhala. Štáty jej nič nepovedali, ozvalo sa na Sezname

23:59 Únia nezlyhala. Štáty jej nič nepovedali, ozvalo sa na Sezname

V súvislosti s koronakrízou sa často ozýva názor, že Európska únia zlyhala, napríklad od českého pre…