Dzurinda: Skoro som plakal, keď k nám neprišiel George Bush. Návrat do politiky nevylučujem

20. 12. 2017 18:08

Bývalý premiér Mikuláš Dzurinda pripustil, že sa možno vráti na slovenskú politickú scénu, pričom skritizoval riadenie štátu v rukách Roberta Fica. Dzurinda si zároveň zaspomínal na obdobie svojho vládnutia a aj na sklamanie, ktoré mu spôsobilo, že George Bush starší nenavštívil Bratislavu.

Dzurinda: Skoro som plakal, keď k nám neprišiel George Bush. Návrat do politiky nevylučujem
Foto: TASR
Popis: Mikuláš Dzurinda
reklama

Bývalý slovenský premiér Mikuláš Dzurinda sa vyjadril, že je rád a spokojný, že Slovensko je členom Európskej únie a NATO. „O Slovensku si dnes nikto netrúfne povedať, že je čiernou dierou v Európe, ako v roku 1997. Boli sme jedinou krajinou vo Vyšehradskej štvorke, ktorá dokázala splniť kritériá pre prijatie eura a tiež ho prijať. Dnes je Slovensko vnímané, nechcem to prehnať, ale ako ekonomický tiger medzi štátmi V4,“ povedal Dzurinda v rozhovore pre hlidacipes.org.

Dzurinda si spomenul aj na časy, keď v politickom boji súperil aj s Robertom Ficom. „Keď proti mne Robert Fico bojoval a chcel ma poraziť, útočil najviac na to, že som zo Slovenska urobil montovňu. No urobil som. Lenže to bolo v roku 2006, kedy sme začali bojovať s dvadsaťpercentnou nezamestnanosťou,“ povedal bývalý premiér.

„Problém Fica je, že od tej doby neurobil vôbec nič, aby to zmenil. Namiesto troch automobiliek máme štyri, hlási sa piata. Čiže on tu montovňu rozširuje, namiesto toho, aby pokračoval v reformách,“ dodal s tým, že on by sa viacej zameral na výskum a vývoj.

Skoro som plakal, že k nám neprišiel Bush starší

Bývalý šéf SDKÚ v kritike premiéra Fica pokračoval, pričom podľa neho premrhal veľa času. „Robert Fico je údržbár. Našťastie, to nezbúral, aj keď urobil pár chýb a trochu zdeformoval rovnú daň. Asi je to aj jeho inštinkt a pud sebazáchovy, že nezničil to, čo sme s veľkými ťažkosťami vybudovali. Na druhú stranu, rezignoval úplne na riešenie životných podmienok rómskej menšiny. Fico premrhal veľa času,“ povedal Dzurinda s tým, že na základe jeho reforiem ešte stále dobiehame vyspelejšie krajiny.

Dzurinda zároveň zdôraznil, že on bol v politike preto, aby mohol meniť veci. Sklamalo ho však, že americký prezident George Bush starší neprišiel do Bratislavy, ale prišiel do Prahy. „Vtedy som skoro plakal, pretože mi bolo ľúto, že neprišiel do Bratislavy, a chcel som, aby aj Slovensko dostalo také formálne uznanie,“ priznal.

Nevylučuje, že sa vráti

Podľa bývalého premiéra chýba na Slovensku silný líder. „Musím čakať. Nová generácia mi začala liezť po chrbte a tlačiť sa dopredu. A je to úplne legitímny proces. Takže stále ešte čakám. Stále ešte na Slovensku vznikajú nové strany. Nevylučujem, že sa ešte vrátim do slovenskej politiky. Nevidím najmenší dôvod dávať nejaké kategorické stanovisko,“ povedal nečakane Dzurinda.

Mikuláš Dzurinda dokonca skritizoval aj mainstream a politickú korektnosť. „Podliehame mainstreamu, politickej korektnosti, bojíme sa priznať, že na tom dnes nie sme ako Nemci, že nevieme otvoriť náruč tak doširoka ako oni, že na to nie sme mentálne, kultúrne a inak pripravení. Je hanba si to priznať? Myslím, že iba v absolútne slobodnom prostredí dokážeme udržať jednotu a formovať budúcnosť Európy. Nesmieme byť precitlivení, keď má niekto iný názor než my. Mali by sme mať odvahu, silu sa započúvať, minimálne pripustiť taký názor. Nie hneď nálepkovať, že je xenofób, alebo rovno fašista,“ uzavrel Dzurinda.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: OS
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Ústavný právnik Drgonec: Po valci zo Zlatej Idky máme valec z Trnavy. Hovorí aj o prokuratúre, Lipšicovi a  psychiatrovi Chocholouškovi

23:59 Ústavný právnik Drgonec: Po valci zo Zlatej Idky máme valec z Trnavy. Hovorí aj o prokuratúre, Lipšicovi a psychiatrovi Chocholouškovi

Lipšica ako generálneho prokurátora potrebujú, je presvedčený bývalý sudca Ústavného súdu, dnes práv…