Dzurinda: Nie všetko, čo hovorí Orbán alebo Kaczyński, je hlúposť. Tak sme prepadli elitárstvu a politickej korektnosti, že sa bojíme veci aj pomenovať

29. 11. 2017 13:00

„Tvárime sa, že sme majstri sveta, a všetci ostatní nám smrdia, všetci sú extrémisti, alebo rovno fašisti,“ vystrelil Mikuláš Dzurinda do vlastných radov. To, že Američania zvolili Donalda Trumpa, nepokladá za znak slabosti, ale vyspelosti demokracie. On sám by na rozdiel od Danka vystúpil v ruskej Štátnej dume pri výročí vstupu sovietskych vojsk do Československa a povedal by, že je načase sa poriadne ospravedlniť.

Dzurinda: Nie všetko, čo hovorí Orbán alebo Kaczyński, je hlúposť. Tak sme prepadli elitárstvu a politickej korektnosti, že sa bojíme veci aj pomenovať
Foto: TASR
Popis: Mikuláš Dzurinda
reklama

Expremiér Mikuláš Dzurinda je prezidentom Centra pre európske štúdiá Wilfreda Martensa, politického think tanku Európskej ľudovej strany Európskeho parlamentu. Rozsiahly rozhovor s ním priniesol portál euractiv.sk.

Súčasná situácia v Európskej únii je podľa expremiéra nádejná, no stále veľmi krehká. „Už dnes asi 30 percent subsaharskej Afriky zvažuje emigráciu a my vieme, kam majú namierené,“ upozornil. Zmienil aj nestabilnosť nášho susedstva. Ako citlivé vníma Východné partnerstvo aj krajiny západného Balkánu.

Pri hľadaní riešení migrácie sú podľa Dzurindu kľúčom dohody ako tá, ktorú Únia uzavrela s Tureckom. „Žiadnu lepšiu alternatívu totiž nepoznám. S krajinami, ktoré predstavujú lievik nielen pre utečencov, ale aj pre ekonomických migrantov, je treba skúšať uzatvárať dohody,“ myslí si. Uzavrel by ich aj v Líbyi s každým relevantným hráčom. „Máme tam síce veľmi fragmentovanú politickú scénu, ale je nepochybné, že treba rokovať s legitímne zvolenou vládou. Rokovať je ale treba aj s tými, ktorí majú vojenský arzenál,“ tvrdí Dzurinda.

„Je jasné, že prezident Macron čosi štrikuje,“ dodal Dzurinda v súvislosti s nedávnou návštevou Elyzejského paláca v podobe generála Haftara a predsedu líbyjskej vlády. Zdroj: TASR

„Je jasné, že prezident Macron čosi štrikuje,“ dodal v súvislosti s nedávnou návštevou Elyzejského paláca v podobe generála Haftara a predsedu líbyjskej vlády. Dohody by však mali byť zamerané hlavne na zvládanie kľúčovej azylovej procedúry na severe Afriky a mali by byť orientované na to, aby nevznikali novodobé koncentračné tábory, kde sa znásilňuje, ale aby tam boli dôstojné podmienky. To zahŕňa aj finančnú podporu pre takéto rozvrátené krajiny. „A nielen financie, ale všetko to, čo je so životom takýchto centier spojené: od základnej infraštruktúry cez vzdelanie až po vojenskú ochranu centier a bezpečnosť,“ vymenúva expremiér.

Spoločná obrana by nás mohla zjednotiť

V spoločnej európskej obrane vidí dobrú perspektívu. „A to nielen z obranno-bezpečnostného, ale aj z politického pohľadu. Dnes sme v Európe rozdelení,“ konštatoval, pričom spomenul deliacu čiaru medzi Poľskom, Maďarskom a ostatnými. Otázka bezpečnosti vonkajších hraníc a s tým spojené témy by však mohli byť tmelom, ktorý nás opäť viac zjednotí. Je rád, že túto iniciatívu podpísali aj Poliaci.

„Vôbec nepotrebujem európsky sociálny pilier, aby som vedel promovať potrebné ekonomické a sociálne reformy v našej krajine. Vôbec nepotrebujem harmonizáciu daní, aby som vedel formovať podnikateľské prostredie tak, aby Slovensko bolo investične atraktívne. Ale potrebujem spoločné obranné sily,“ argumentuje bývalý šéf SDKÚ pre euractiv.sk.

Ficova línia, že chceme byť pri rozhodovaní a formovaní niečoho nového, je podľa neho jednoznačne správna. „Vždy je lepšie, keď ste pri stole,“ povedal Dzurinda. Od vyšehradskej spolupráce by sme pritom nemali očakávať viac, než je jej reálny základ. „Nezabudnime, prečo táto spolupráca vlastne vznikla. Išlo o to, aby sme sa vymanili z minulosti a začali sa integrovať smerom na Západ, do Európskej únie,“ pripomenul.

V4 by Dzurinda naďalej využíval ako nástroj na presadzovanie regionálnych záujmov, ale hlavne ako konzultačnú platformu. „Na druhej strane by sme si mali dávať veľký pozor na to, aby sa z V4 nestala lobistická partička namierená napríklad proti Nemecku. Žiadna regionálna spolupráca by nemala byť mierená na to, aby vytvárala nové deliace čiary,“ varoval.

Dzurinda: Nie všetko, čo hovorí Orbán alebo Kaczyński, je hlúposť. Zdroj: TASR

Má pritom pocit, že Viktor Orbán sa snaží balansovať na hrane tak, aby neskĺzol, pričom jeho náklonnosť k Rusku nie je porušením kodanských kritérií. „Znepokojivý rozmer je prosto úroveň demokracie, sloboda médií, sloboda mimovládnych organizácií, akademické slobody,“ upozornil Dzurinda s tým, že nie všetko, čo hovorí Orbán alebo Kaczyński, je hlúposť. Miera centralizácie ho znepokojuje. „Nezriedka mám pocit, že európska administratíva v Bruseli zasahuje do kompetencií členských štátov a že s nimi málo konzultuje,“ priznal.

Danko v Štátnej dume povedal len to, čo chceli počuť

Vystúpenie predsedu parlamentu Andreja Danka v ruskej Štátnej dume nás podľa neho poškodilo. „Nepochybne to oslabilo naše renomé,“ povedal Dzurinda a naznačil, že Danko tam predniesol, čo sa od neho očakávalo. „Nie je problém v tom, že vystúpil. Problém je v tom, kedy a ako vystúpil,“ tvrdí, pričom on sám by vystúpil napríklad pri výročí vstupu sovietskych vojsk do Československa a povedal by, že je načase sa poriadne ospravedlniť a poskytnúť nám dokumentáciu. „Samozrejme, že by som ich tiež nabádal, aby upustili od agresie, predovšetkým na Donbase,“ dodal.

„Nie je problém v tom, že Danko v Dume vystúpil. Problém je v tom, kedy a ako vystúpil,“ tvrdí Dzurinda, pričom on sám by vystúpil napríklad pri výročí vstupu sovietskych vojsk do Československa a povedal by, že je načase sa poriadne ospravedlniť a poskytnúť nám dokumentáciu. Zdroj: FB Andreja Danka

To, že Američania zvolili Donalda Trumpa, Dzurinda nepovažuje za znak slabosti, ale vyspelosti demokracie. „A vývoj to len potvrdzuje. Systém bŕzd a protiváh tam nepochybne funguje. Koľko súdnych verdiktov už voči nemu bolo? Na uzde ho drží aj Kongres,“ ozrejmil. Zaráža ho však, ako málo si „elitní demokrati“ kladú otázky, prečo sa to stalo v USA, prečo je Marine Le Penová silná vo Francúzsku, prečo v Nemecku silnie AfD a prečo máme fašistov na Slovensku.

Elitní demokrati sa o svoje stoličky trasú

Myslí si, že je to preto, lebo elitní demokrati sa o svoje stoličky tak trasú, že nevedia riešiť problémy trápiace obyčajného človeka. „Tak sme prepadli elitárstvu a politickej korektnosti, že sa bojíme čo i len pomenovať jav, nieto ešte aby sme ho riešili. Mierim tým napríklad na migráciu,“ konkretizoval Dzurinda. Občania Spojených štátov podľa neho chceli niečo povedať. „Ak tomu neporozumieme, nebudú voliť tých, o ktorých si my myslíme, že sú tí správni a najlepší nositelia demokracie,“ prízvukuje pre euractiv.sk.

„Tvárime sa, že sme majstri sveta, a všetci ostatní nám smrdia, všetci sú extrémisti, alebo rovno fašisti,“ uzavrel s tým, že v USA sú len dve možnosti. Buď štandardné politické sily pochopia, čo sa deje, a budú korigovať svoje politiky, alebo budeme „takýto kvas, intenzívnu bublaninu, pozorovať aj naďalej“, kým sa nespamätáme.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: rp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Disciplinárne konanie s Trnkom odročili

21:30 Disciplinárne konanie s Trnkom odročili

Disciplinárna komisia Generálnej prokuratúry (GP) SR odročila ústne pojednávanie s bývalým generálny…