Džihádista zo supermarketu láka do Sýrie lekárov. Militantov z ISIS musia operovať ich spolubojovníci

7. 1. 2016 9:00

Omar Hussain z Veľkej Británie, ktorý bojuje na strane militantov z takzvaného Islamského štátu, sa už v minulosti osvedčil ako účinný nástroj propagandy ozbrojencov. Na internete verboval nových členov do radov ISIS a lákal ženy, ktoré by sa mohli vydať za militantov. Najnovšie vyzval sýrskych lekárov v zahraničí, aby sa pridali k džihádu a pomohli zachraňovať životy militantov.

Džihádista zo supermarketu láka do Sýrie lekárov. Militantov z ISIS musia operovať ich spolubojovníci
Foto: SITA
Popis: Obete náletu v Sýrii

Nedostatočné zdravotnícke vybavenie, ale najmä nedostatok špecialistov a chirurgov sú pre militantov z ISIS veľký problém. Podľa 27-ročného britského džihádistu Omara Hussaina, ktorý na internete vystupoval pod prezývkou Abu Saeed al-Britani, sú to práve katastrofálne podmienky v nemocniciach, ktoré môžu za smrť mnohých zranených militantov.

Nenechajte zomierať militantov...

Nechať zomierať svojich islamských spolubojovníkov nie je pre militantov len tak, aj keď by ich mal v posmrtnom živote čakať raj, keď padnú v boji proti bezvercom. Mladý islamista z Británie sa preto rozhodol pre svojský krok a napísal otvorený list, v ktorom vyzval sýrskych lekárov v zahraničí, aby sa vrátili a pomáhali ošetrovať bojovníkov IS. To bolo ešte vlani v apríli, ale preklad do angličtiny sa dostal na verejnosť len pred pár dňami, keď ho priniesol portál Vocativ.com.

Omar Hussain, Brit, ktorý sa pridal na stranu IS v Sýrii
Omar Hussain, Brit, ktorý sa pridal na stranu ISIS v Sýrii (ReproFoto: Youtube.com)

Omar Hussain, ktorý v Británii pracoval ako strážca supermarketu, tvrdí, že vyššie zárobky  v zahraničí by pre sýrskych lekárov nemali byť dôležitejšie ako zachraňovanie militantov z ISIS. To je v súlade s propagandou, ale faktom zostáva, že lekári väčšinou zo Sýrie neušli do zahraničia za lepšími zárobkami, ale snažili sa zachrániť si životy.

Na vlastné oči

Môže sa to zdať absurdné, ale muž prezývaný médiami aj ako džihádista zo supermarketu skutočne chce od sýrskych lekárov, aby sa vrátili a pomáhali zachraňovať militantov, pred ktorými ušli preč z krajiny piaty rok zmietanej ozbrojeným konfliktom. „Bol som v mnohých nemocniciach po celej krajine (Sýrii) a v mnohých chýba nielen pracovná sila, ale aj lekári dostatočne kvalifikovaní na výkon svojej profesie,“ napísal v otvorenom liste lekárom Hussain.

V zúfalej snahe presvedčiť lekárov britský militant priznal, že militantov operujú zväčša nedostatočne kvalifikovaní lekári, ktorým pri zákrokoch asistujú aj úplní amatéri z radov ozbrojencov. „Videl som, ako nováčikovia trénujú ostatných v poskytovaní zdravotnej starostlivosti, aj to, koľko chýb robia títo nedostatočne trénovaní, nekvalifikovaní a neskúsení pomocníci. Máme tu bratov, ktorí nikdy nič neštudovali, ale pre nedostatok doktorov pomáhajú v nemocniciach, a to dokonca aj pri veľkých operáciách,“ dodáva.

Nechutná sviňa

Najnovší otvorený list, v ktorom Hussain vyzýva lekárov, aby sa vrátili a ošetrovali militantov z ISIS, nie je ani zďaleka prvou propagandistickou aktivitou tohto britského islamistu. Vlani na jeseň nazval britského premiéra Davida Camerona „nechutnou sviňou“ a vyzval ho, aby zastavil „zbabelé“ bombardovanie a poslal do Sýrie pozemné jednotky, ktoré by bojovali zoči-voči militantom z Daešu.

VIDEO Omar Hussain vyzýva Davida Camerona na pozemnú inváziu do Sýrie

Najosamelejší džihádista

Do povedomia verejnosti a médií sa Omar Hussain dostal už vlani v marci, keď sa na sociálnej sieti Twitter pod prezývkou Abu Awlaki sťažoval na osamelý život džihádistu a neschopnosť zvládnuť bežné denné činnosti, ako je napríklad čistenie zemiakov. K zverejneným fotografiám zo života ozbrojencov pripájal aj komentáre a v jednom z nich sa dokonca posťažoval, že by si chcel nájsť ženu.

Práve za sťažnosti na samotu si Hussain od západných médií vyslúžil prezývku „najosamelejší džihádista“. Niečo z klasickej britskej výchovy však v mladom moslimovi predsa len zostalo aj po odchode do Sýrie. V septembri sa posťažoval, že jeho spolubojovníci z IS nemajú žiadne spôsoby, pretože mu ukradli topánky, požičali si bez dovolenia jeho nabíjačku na telefón a nedokážu stáť pekne. Navyše podľa neho údajne nahlas rozprávajú, nevedia sa správať pri stole a jedia ako malé deti.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Tomáš Pilz
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Čaputová: Vládu s Kotlebom by som vymenovala, z obžalovaného Kisku by som premiéra neurobila...

15:49 Čaputová: Vládu s Kotlebom by som vymenovala, z obžalovaného Kisku by som premiéra neurobila...

Ak ĽSNS vyhrá tohtoročné parlamentné voľby, prezidentka Zuzana Čaputová vstúpi s touto stranou do ro…