Dvojnásobné zdanenie Bratislavčanov nie je cestou na zlepšenie života v meste, tvrdí komentátor

15. 10. 2015 23:00

Návrh na 100-percentné zvýšenie dane z nehnuteľností v hlavnom meste poburuje obyvateľov Bratislavy od chvíle, keď sa tento zámer dostal na verejnosť. Podľa kritikov tohto opatrenia sa ani týmto krokom situácia v slovenskej metropole nezmení.

Dvojnásobné zdanenie Bratislavčanov nie je cestou na zlepšenie života v meste, tvrdí komentátor
Foto: SITA
Popis: Primátor mesta Bratislava Ivo Nesrovnal
reklama
Bratislava je najbohatším regiónom Slovenska a HDP na obyvateľa v hlavnom meste 2,5-krát prevyšuje celoštátny priemer, ale to podľa komentátora denníka Pravda Mariána Repu neznamená, že dvojnásobne vyššia daň z nehnuteľností v hlavnom meste je adekvátna. S vyšším zdanením, ktoré pripravuje primátor Ivo Nesrovnal, nesúhlasia ani starostovia jednotlivých mestských častí.
 
Obyvatelia slovenskej metropoly síce zarobia viac ako obyvatelia ostatných slovenských regiónov, ale zároveň musia aj zarobiť oveľa viac, aby si mohli v Bratislave kúpiť byt. Podľa Repu si môžu Bratislavčania zo svojho príjmu „kúpiť iba 0,66 metra štvorcového nehnuteľnosti, pričom obyvatelia Trenčianskeho a Nitrianskeho kraja takmer dvojnásobok“. Otázkou podľa Repu zostáva, čo Bratislavčania za peniaze, ktoré zaplatia mestu, dostanú?
 
Inšpiráciu by sme si mali podľa komentátora brať zo zahraničia, kde mestá riešia finančnú situáciu inak ako enormným zvyšovaním dane z nehnuteľností. Napríklad nemecké mestá, ktoré bojovali s odchodom obyvateľstva, zaviedli finančné príspevky pre študentov, ktorí sú ochotní zmeniť si miesto trvalého pobytu. Aj v Bratislave zostane po absolvovaní vysokej školy žiť množstvo ľudí, ktorí však nepochádzajú z hlavného mesta a nemajú v ňom teda ani trvalý pobyt.
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Tomáš Pilz
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…