Dvojaký meter: Keď žiadate v Nemecku o trvalý pobyt a zaklamete o svojej identite, máte veľký problém. Keď to isté urobí žiadateľ o azyl...

31. 1. 2019 6:00

Štatistiky uvádzajú, že každý druhý žiadateľ o azyl v Nemecku nemá doklady. Falošná identita migrantov nemeckým úradom, ktoré s nimi prichádzajú do styku, takisto nevadí. Nepravdivé údaje o identite v tomto prípade úrady trestne nepostihujú. Naopak je to v prípade toho, kto by chcel v Nemecku získať povolenie na trvalý pobyt a uviedol by nepravdivé údaje. Ten už sa trestného činu dopúšťa.

Dvojaký meter: Keď žiadate v Nemecku o trvalý pobyt a zaklamete o svojej identite, máte veľký problém. Keď to isté urobí žiadateľ o azyl...
Foto: Hans Štembera
Popis: Nemecká vlajka

Nemecké úrady sa museli v otázke veku, osobných údajov a štátnej príslušnosti žiadateľov o azyl spoliehať len na to, čo do dokumentov žiadatelia sami uviedli. A to bez ohľadu na to, či boli dáta pravdivé alebo nie. V prvej polovici minulého roka úrady k žiadostiam o azyl v päťdesiatich ôsmich percentách nemali k dispozícii doklady alebo pas.

Často sa tak stáva, že žiadateľ uvedie nižší vek alebo inú národnosť. Žiadostiam mladistvých a neplnoletých alebo občanom štátov, ako sú Sýria, Irak, Irán, Somálsko či Eritrea, úrady skôr vyhovejú. Zjednodušene povedané, azyl v Nemecku získa skôr sedemnásťročný Eritrejčan ako Nigérijčan, ktorý má v skutočnosti štyridsať rokov, píše piatková MF Dnes.

Preto úrady strácajú prehľad o skutočnej identite osôb, o ktorých ďalšom pobyte v Nemecku rozhodujú. Na súvisiace bezpečnostné riziká už dlhší čas upozorňujú okrem iného spolkové krajiny, v ktorých potom títo ľudia žijú.

„Nečestné správanie žiadateľov o azyl so sebou nesie vysoké bezpečnostné riziko pre právny štát,“ varuje minister vnútra a vicepremiér Meklenburska-Predpomoranska Lorenz Caffier. Ostatní ministri vnútra mu dávajú za pravdu, rovnako ako Horst Seehofer. „Doteraz sme s ministerstvom spravodlivosti nedokázali nájsť zhodu. Z hľadiska verejného poriadku však chceme falšovanie údajov v azylovom konaní zastaviť,“ uviedol Seehofer.

Horst Seehofer

Horst Seehofer. Zdroj: TASR

Lenže zmena je v nedohľadne. Aj keď je nemecké ministerstvo vnútra naklonené urobiť ju, naráža na odpor zo strany ministerstva spravodlivosti. To stále zaujíma odmietavý postoj a ako dôvod tohto postoja uvádza len potenciálne vyššiu ochotu žiadateľov pri vlastnej beztrestnosti poukazovať na nepravdivé údaje ostatných. Vlani požiadalo o azyl v Nemecku necelých 186-tisíc ľudí, teda takmer o sedemnásť percent menej než o rok skôr.

autor: nab

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Už je na mieste. Demolačný stroj dorazil k poškodenej bytovke v Prešove

17:56 VIDEO Už je na mieste. Demolačný stroj dorazil k poškodenej bytovke v Prešove

Demolačný stroj, pomocou ktorého sa budú realizovať búracie práce na výbuchom a požiarom poškodenej …