Dvadsať ministrov zahraničných vecí na Štrbskom Plese. Začalo sa stretnutie OBSE

9. 7. 2019 7:10

Vo Vysokých Tatrách na Štrbskom Plese sa začalo stretnutie 20 ministrov zahraničných vecí a 11 štátnych tajomníkov krajín Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu Európe (OBSE). Jej úradujúci predseda Miroslav Lajčák ho otvoril už v pondelok (8. 7.) podvečer neformálnou večerou.

Dvadsať ministrov zahraničných vecí na Štrbskom Plese. Začalo sa stretnutie OBSE
Foto: TASR
Popis: Miroslav Lajčák

„Je pre mňa cťou, že môžem vo Vysokých Tatrách privítať svojich partnerov z OBSE a prediskutovať s nimi tie najaktuálnejšie otázky," vyhlásil v úvode otvorenia stretnutia minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Lajčák.

Neformálne ministerské stretnutie v polčase predsedníctva SR v OBSE je jedným z najdôležitejších podujatí predsedníckeho roka Slovenska v tejto organizácii.

Podujatie vo Vysokých Tatrách má podtitul: Od minulých aktivít k budúcej prevencii: miesto OBSE pri garantovaní stability v Európe a za jej hranicami.

Diskusia sa podľa šéfa slovenskej diplomacie zameria predovšetkým na oblasti, ktoré si Slovensko vytýčilo aj ako svoje priority v rámci predsedníctva v OBSE.

„Ide o prevenciu a riešenie konfliktov, efektívny multilateralizmus a relevancia OBSE v súčasnom svete," uviedol úradujúci predseda OBSE Lajčák.

Už včera (8. 7.) sa minister Lajčák stretol so svojou švédskou rezortnou partnerkou Margot Wallströmovou, s ktorou stručne zhodnotili pozitívny rozvoj bilaterálnych vzťahov a načrtli možnosti ich ďalšieho rozvoja.

Margot Wallströmová, švédska ministerka zahraničných vecí  Zdroj: TASR

„Popri zveľaďovaní politického dialógu a hľadaní spoločných riešení aj v témach, akými sú migrácia alebo viacročný finančný rámec, sme sa dotkli aj vzájomných ekonomických vzťahov a tém ako sú disruptívne technológie, či rozvoj inteligentných miest," priblížil šéf slovenskej diplomacie. 

Zároveň vyzdvihol efektívnu spoluprácu so švédskymi partnermi v medzinárodných organizáciách ako napríklad OBSE a "aktívnu angažovanosť Švédska v multilaterálnych vzťahoch a principiálne postoje v otázkach ľudských práv a základných slobôd.

Okrem švédskej partnerky minister Lajčák rokoval aj s ministrom zahraničných vecí Kazachstanu Bejbutom Atamkulovom.

Obaja ministri privítali spoločné komuniké z 15. ministerského stretnutia EÚ –  Stredná Ázia, ktoré potvrdzuje záväzok pokračovať v budovaní partnerstva medzi EÚ a piatimi krajinami Strednej Ázii. 

Kazachstan podľa Lajčáka patrí medzi dôležitých slovenských partnerov v rámci obchodno-ekonomickej spolupráce. Šéf slovenskej diplomacie v tejto súvislosti ocenil rozhodnutie Kazachstanu otvoriť svoju plnohodnotnú diplomatickú misiu v Bratislave.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Kiska reaguje na obvinenia, útočí na políciu, vysvetľuje aj Lipšic. Polícia ukazuje na znalecké posudky

15:14 VIDEO Kiska reaguje na obvinenia, útočí na políciu, vysvetľuje aj Lipšic. Polícia ukazuje na znalecké posudky

Polícia obvinila exprezidenta Andreja Kisku pre daňovú kauzu jeho firmy KTAG. TASR to potvrdil hovor…