Dvadsať ministrov zahraničných vecí na Štrbskom Plese. Začalo sa stretnutie OBSE

9.7.2019 7:10

Vo Vysokých Tatrách na Štrbskom Plese sa začalo stretnutie 20 ministrov zahraničných vecí a 11 štátnych tajomníkov krajín Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu Európe (OBSE). Jej úradujúci predseda Miroslav Lajčák ho otvoril už v pondelok (8. 7.) podvečer neformálnou večerou.

Dvadsať ministrov zahraničných vecí na Štrbskom Plese. Začalo sa stretnutie OBSE
Foto: TASR
Popis: Miroslav Lajčák

„Je pre mňa cťou, že môžem vo Vysokých Tatrách privítať svojich partnerov z OBSE a prediskutovať s nimi tie najaktuálnejšie otázky," vyhlásil v úvode otvorenia stretnutia minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Lajčák.

Neformálne ministerské stretnutie v polčase predsedníctva SR v OBSE je jedným z najdôležitejších podujatí predsedníckeho roka Slovenska v tejto organizácii.

Podujatie vo Vysokých Tatrách má podtitul: Od minulých aktivít k budúcej prevencii: miesto OBSE pri garantovaní stability v Európe a za jej hranicami.

Diskusia sa podľa šéfa slovenskej diplomacie zameria predovšetkým na oblasti, ktoré si Slovensko vytýčilo aj ako svoje priority v rámci predsedníctva v OBSE.

„Ide o prevenciu a riešenie konfliktov, efektívny multilateralizmus a relevancia OBSE v súčasnom svete," uviedol úradujúci predseda OBSE Lajčák.

Už včera (8. 7.) sa minister Lajčák stretol so svojou švédskou rezortnou partnerkou Margot Wallströmovou, s ktorou stručne zhodnotili pozitívny rozvoj bilaterálnych vzťahov a načrtli možnosti ich ďalšieho rozvoja.

Margot Wallströmová, švédska ministerka zahraničných vecí  Zdroj: TASR

„Popri zveľaďovaní politického dialógu a hľadaní spoločných riešení aj v témach, akými sú migrácia alebo viacročný finančný rámec, sme sa dotkli aj vzájomných ekonomických vzťahov a tém ako sú disruptívne technológie, či rozvoj inteligentných miest," priblížil šéf slovenskej diplomacie. 

Zároveň vyzdvihol efektívnu spoluprácu so švédskymi partnermi v medzinárodných organizáciách ako napríklad OBSE a "aktívnu angažovanosť Švédska v multilaterálnych vzťahoch a principiálne postoje v otázkach ľudských práv a základných slobôd.

Okrem švédskej partnerky minister Lajčák rokoval aj s ministrom zahraničných vecí Kazachstanu Bejbutom Atamkulovom.

Obaja ministri privítali spoločné komuniké z 15. ministerského stretnutia EÚ –  Stredná Ázia, ktoré potvrdzuje záväzok pokračovať v budovaní partnerstva medzi EÚ a piatimi krajinami Strednej Ázii. 

Kazachstan podľa Lajčáka patrí medzi dôležitých slovenských partnerov v rámci obchodno-ekonomickej spolupráce. Šéf slovenskej diplomacie v tejto súvislosti ocenil rozhodnutie Kazachstanu otvoriť svoju plnohodnotnú diplomatickú misiu v Bratislave.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

To tu ešte nebolo. SNS je prekvapená postojom Smeru – SD

10:22 To tu ešte nebolo. SNS je prekvapená postojom Smeru – SD

Most-Híd trvá na premyslenej a obsiahlej reforme nemocníc, do Ústavy SR ju však nechce. SNS opakuje,…