Dva svety? Žiadny most? Nemecký denník spustil tvrdú kritiku vlastnej krajiny

3. 9. 2019 8:54

Nedeľňajšie regionálne voľby v dvoch východonemeckých spolkových krajinách Brandenbursko a Sasko, kde si výrazne posilnila postavenie krajne pravicová strana Alternatíva pre Nemecko (AfD), je znakom toho, že Nemecko je stále politicky rozdelené. V editoriáli svojho utorkového vydania to napísal denník Hannoversche Allgemeine Zeitung.

Dva svety? Žiadny most? Nemecký denník spustil tvrdú kritiku vlastnej krajiny
Foto: unsplash.com
Popis: Ilustračná snímka

 "Rovnako ako predtým, aj teraz sú tu dva svety - východonemecký a západonemecký, pričom medzi nimi neexistuje takmer žiadny most. Väčšina obyvateľov zo západnej časti Nemecka sa pozerá na tieto udalosti vo východnom Nemecku zvrchu. Východonemecké dejiny od roku 1989 nepovažujú za spoločnú históriu, ale za niečo cudzie," napísal denník, z ktorého cituje tlačová agentúra DPA.

Hoci v Sasku zvíťazili kresťanskí demokrati (CDU) kancelárky Angely Merkelovej, AfD skončila na druhom mieste.

Tomuto krajne pravicovému a protiimigračne zameranému politickému subjektu sa podarilo oproti roku 2014, keď ho volilo 9,7 percenta voličov, získať o 17,8 percenta hlasov viac.

AfD skončila na druhom mieste aj v Brandenbursku, kde ju podporilo 23,5 percenta voličov. AfD si oproti posledným voľbám, kedy ju podporilo 12,2 percenta voličov, polepšila o 11,3 percentuálnych bodov.

Zvíťazila tu Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD), ktorá je koaličným partnerom CDU aj v celonárodnej nemeckej vláde.

Posilnenie si postavenia danej krajne pravicovej strany vo východnej časti Nemecka môže podľa DPA ohroziť budúcnosť koalície CDU so stredoľavicovými sociálnymi demokratmi a destabilizovať Nemecko ako najväčšiu európsku ekonomiku.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Televízny archív ukázal 19-ročného Kočnera. Predviedol sa pred pioniermi, Matovič to zdieľa

9:03 VIDEO Televízny archív ukázal 19-ročného Kočnera. Predviedol sa pred pioniermi, Matovič to zdieľa

Kedysi viacerým navaril a teraz viacerým zavaril, napísala facebooková stránka Zomri k videu z telev…