Ďuriš Nicholsonová kritizuje poslancov Kresťanskej únie: Pri potratoch idú opačným smerom!

22. 5. 2020 11:56

Zmeny interrupčných zákonov, ktoré avizujú poslanci Národnej rady (NR) SR z klubu OĽaNO pôsobiaci v mimoparlamentnej Kresťanskej únii (KÚ), vedú k obmedzeniu práv ženy slobodne a zodpovedne sa rozhodnúť, kedy sa stane matkou. V otvorenom liste adresovanom poslancom z KÚ to tvrdí europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS). Poslanci Anna Záborská a Richard Vašečka (obaja klub OĽaNO) na list reagovali tým, že pracujú na úprave zákona, ktorý má zlepšiť informovanosť a vytvoriť podporné opatrenia pre ženy, ktoré zvažujú potrat.

Ďuriš Nicholsonová kritizuje poslancov Kresťanskej únie: Pri potratoch idú opačným smerom!
Foto: TASR
Popis: Lucia Ďuriš Nicholsonová
reklama

„Využijem všetky možné cesty, aby sa v členských štátoch EÚ, vrátane Slovenska, spustila seriózna diskusia, ako čo najefektívnejšie sprístupniť všetky služby reprodukčného zdravia – vrátane antikoncepcie a tabletky na vyvolanie potratu pre všetky sociálne vrstvy obyvateľstva," avizovala Ďuriš Nicholsonová aj na sociálnej sieti. 

Ďuriš Nicholsonová skonštatovala, že medzinárodné dohovory i Rada Európy hovoria o potrebe reformovať zákony, politiky a postupy, ktoré obmedzujú či odmietajú ženám prístup k zdravotnej starostlivosti, alebo im iným spôsobom prekážajú pri výkone práva na sexuálne a reprodukčné zdravie. Tvrdí, že poslanci z KÚ sa chcú vybrať opačným smerom, teda k obmedzeniu práva ženy slobodne a zodpovedne sa rozhodnúť.
 
Rovnako uviedla, že reštrikcie neznamenajú, že sa potraty nebudú vykonávať.
 
Zákaz interrupcií podľa nej vedie k vzniku nelegálneho trhu. Poukázala aj na pokles vykonávania interrupcií na Slovensku. Myslí si preto, že namiesto prípravy zákona, ktorý obmedzuje slobodu a ohrozujú zdravie žien, či namiesto rozdeľovania spoločnosti ideologickými debatami, by sa mali venovať najmä hľadaniu riešení súčasnej krízy spôsobenej pandémiou nového koronavírusu a jej dôsledkom.
 
„A nie hľadaniu ideologických rozbušiek v spoločnosti," podotkla.
 
Poslanci z KÚ zdôraznili, že doposiaľ nepredložili žiadny návrh zákona, ktorý by zakazoval interrupcie. Tvrdia, že pracujú na úprave a po dohode s klubom OĽaNO plánujú predložiť návrh do parlamentu.
 
Zdôraznili, že jeho cieľom má byť zlepšenie informovanosti a vytvorenie podporných opatrení pre ženy.
 
 
Anna Záborská, poslankyňa za Kresťanskú úniu v OĽaNO. Zdroj: TASR
 
„Úprava zákona má dať žene reálnu možnosť zmeniť svoju rozhodnutie s nezvratným dôsledkom," podotkli politici Kresťanskej únie.
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…