Drzá provokácia, odkázal Zeman Rusom

13.6.2019 19:00

Český prezident Miloš Zeman si vo štvrtok pozval ruského veľvyslanca Alexandra Zmejevského, aby mu vyjadril nesúhlas s pripravovanou novelou zákona, ktorá by urobila z príslušníkov okupačných vojsk z augusta 1968 vojnových veteránov.

Drzá provokácia, odkázal Zeman Rusom
Foto: TASR
Popis: Miloš Zeman

 Považuje ju za "drzú provokáciu". Zmejevskij podľa spravodajského serveru Novinky.cz tvrdí, že Rusko sa drží pozícií z česko-ruskej dohody z roku 1993.

"Prezident republiky označil pripravovaný zákon o veteránoch z roku 1968 za drzú provokáciu Českej republiky i jeho osobne. Dôrazne povedal veľvyslancovi Ruskej federácie, že v prípade schválenia tohto zákona sa dajú očakávať dlhodobé, výrazne negatívne vplyvy na vzťahy medzi RF a ČR," oznámil po rokovaní hovorca Hradu Jiří Ovčáček.

Zmejevskij tvrdí, že Rusko drží pozície dohody medzi oboma štátmi, ktorá odsudzuje inváziu do Československa z roku 1968.

Návrh už skôr odsúdilo české ministerstvo zahraničných vecí, ktoré pripomenulo, že okupácia Československa vojskami piatich štátov Varšavskej zmluvy v čele so sovietskou armádou bola v rozpore s medzinárodným právom i vôľou československých občanov.

Návrh odsúdili aj obe komory českého parlamentu. Senát v stredu vyzval v uznesení najvyšších českých ústavných činiteľov na prijatie spoločného nesúhlasného vyhlásenia.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Koalícia schválila kritizovaný zákon. Pomohol Kollár a aj Kotleba. Tu sú nové pravidlá

11:35 Koalícia schválila kritizovaný zákon. Pomohol Kollár a aj Kotleba. Tu sú nové pravidlá

Finančné limity pre politické strany, financovanie volebnej kampane a pokuty sa zmenia, zrušia sa tr…