Druhý muž ANO v ČT spustil: Babiš mimo vlády? Nepripadá do úvahy. Je to predseda strany, líder hnutia, dostal 48-tisíc preferenčných hlasov, ľudia ho volili

25. 10. 2017 7:11

Hosťom pondelkovej relácie Události, komentáře ČT24 bol prvý podpredseda českého hnutia ANO Jaroslav Faltýnek. Hlavnou témou boli povolebné rokovania.

Druhý muž ANO v ČT spustil: Babiš mimo vlády? Nepripadá do úvahy. Je to predseda strany, líder hnutia, dostal 48-tisíc preferenčných hlasov, ľudia ho volili
Foto: Hans Štembera
Popis: Jaroslav Faltýnek
reklama

Otázka, kto s kým bude v Česku vládnuť, visí vo vzduchu a hnutie ANO už má za sebou päť rokovaní so stranami, ktoré sa dostali do Poslaneckej snemovne, konkrétne s KSČM, STAN, ČSSD, KDU-ČSL a s SPD. „Beriem to tak, že to je zahrievacie kolo, máme na to mesiac a nie sme pod časovým tlakom. Prezident avizoval, že Poslanecká snemovňa bude zvolaná až okolo dvadsiateho novembra. Dovtedy sa chceme dohodnúť na ustanovujúcej schôdzi Poslaneckej snemovne, kde ide o voľbu predsedu a podpredsedu,“ spresnil Faltýnek s tým, že už premýšľa aj o zostavení vlády.

S KSČM vraj hnutie ANO diskutovalo len o fungovaní dolnej komory parlamentu, o koalíciu s ňou nemá záujem. Naopak, kto nemá záujem o koalíciu s ANO, je hnutie STAN. „Čo sa týka ČSSD, tak sám som hovoril, že by bolo dobré osloviť súčasných koaličných partnerov, prebrať fungovanie v Poslaneckej snemovni a spýtať sa na ich potenciálny účel vo vláde. Sociálna demokracia to definitívne nevylúčila, rovnako ako KDU-ČSL, ale tí avizovali, že budú v opozícii,“ doplnil Faltýnek.

Zatiaľ posledné rokovanie malo hnutie ANO s SPD Tomia Okamuru, s ktorým však ANO do koalície ísť nechce.

Tomio Okamura

Tomio Okamura. Zdroj: Daniela Černá

Na otázku, či dôvodom neochoty strán utvoriť s ANO koalíciu nie je to, že hnutie štyri roky ľuďom tvrdilo, že práve tieto strany ich okrádajú, Faltýnek odpovedal, že si to nemyslí. „Nie je to naša chyba, my sme roky vládli v koaličnej vláde a pred voľbami aj po voľbách stále pokračuje politická kampaň. Tá vláda mala dobré výsledky,“ poznamenal Faltýnek.

Ako víťaz volieb chce ANO na pozíciu predsedu Poslaneckej snemovne navrhnúť Radka Vondráčka. „On už túto funkciu zastával ako prvý podpredseda, takže má iste skúsenosti,“ dodal Jaroslav Faltýnek.

Či je hnutie ANO ochotné vymeniť koaličnú vládu za predsedu Poslaneckej snemovne, je vraj zatiaľ otázkou. „Naša pozícia je teraz taká, že navrhujeme Radka Vondráčka na predsedu, to je náš najbližší krok, aby sme pokračovali ďalej,“ povedal Faltýnek s tým, že zatiaľ od partnerov v Poslaneckej snemovni nezaznamenal proti Vondráčkovi zásadnú výhradu.

Obvinenie Andreja Babiša a Jaroslava Faltýnka predstavuje pre mnohých potenciálnych koaličných partnerov hnutia ANO problém. Možnosť, že by Babiš nebol vo vláde, aby ANO mohlo vládu zostaviť, podľa Faltýnka neprichádza do úvahy. „Pán Babiš je predseda strany, líder hnutia, dostal štyridsaťosemtisíc preferenčných hlasov, ľudia mu veria a volili jeho,“ uzavrel Faltýnek s tým, že účelová pseudokauza Čapí hnízdo ho nezaujíma.

Celú reláciu si môžete pozrieť TU.

autor: dah

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Prešetria sa nahrávky s hlasom Trnku a padne verdikt disciplinárky skoro? Vačok: Vždy záleží na tom, či je skutočný záujem

0:01 Prešetria sa nahrávky s hlasom Trnku a padne verdikt disciplinárky skoro? Vačok: Vždy záleží na tom, či je skutočný záujem

Dobroslav Trnka je stále v riešení disciplinárnej komisie Generálnej prokuratúry SR. Bude totiž treb…