Drucker že má premiérovu dôveru? Tomu by som neveril, odkazuje exminister Zajac

6.3.2017 6:00

Exminister zdravotníctva Rudolf Zajac sa vyjadril k ozdravnému plánu štátnej poisťovne, vyjadreniam súčasného šéfa rezortu zdravotníctva Tomáša Druckera o potrebe jej dofinancovania, ale aj k navrhovanému presunutiu akcií štyroch štátnych srdcovocievnych ústavov pod VšZP.

Drucker že má premiérovu dôveru? Tomu by som neveril, odkazuje exminister Zajac
Foto: TASR
Popis: Rudolf Zajac

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker prehlásil tento týždeň na stretnutí so Slovenskou lekárskou komorou, že ak nedôjde k dofinancovaniu zadlženej Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP), na svojom poste skončí. „Pokiaľ nedôjde k dofinancovaniu Všeobecnej zdravotnej poisťovne, nemám tu potom čo robiť, ak sa tak nestane, nech príde niekto iný, kto to dokáže vybaviť,“ povedal Drucker. Podľa Zajaca sa Druckerovi veľmi ľahko môže stať, že s takýmto postojom na poste ministra skutočne rýchlo skončí, lebo viac peňazí zrejme nedostane, lebo nie je odkiaľ tieto peniaze dávať, vyjadril sa exminister v rozhovore pre hnonline.

VšZP už pripravila ozdravný plán, ktorý by mal pomôcť poisťovni vyhrabať sa zo súčasnej dlhovej situácie. Plán pozastáva z piatich častí. Podľa Zajaca sú ale dve z nich úplne nezmyselné. „Jedna je napríklad zníženie DPH, čo je vec, ktorá nemá v takomto ozdravnom pláne absolútne čo robiť, lebo to je záležitosť výhradne vlády a VšZP s tým nemôže nič robiť. To už kde by sme boli, keby VšZP menila daňové zákony?“ Kľúčová z týchto piatich častí je podľa exministra druhá, ktorá obsahuje 22 konkrétnych opatrení, pri ktorých však nie je vždy celkom jasné, čo sa nimi myslí, dôsledkom čoho vznikajú sporné situácie a nepresné výklady, za čo ale môžu kompetentní, ktorí ozdravný plán adekvátne nepredstavili a nevysvetlili. Predstavované riešenia sú zároveň podľa neho slabé a nebudú viesť k úspechu.

Ak podľa inštitútu INEKO opatrenia ozdravného plánu nedosiahnu maximálny efekt, nemá zmysel realizovať žiadne dofinancovanie, s čím súhlasí aj Zajac. „Nebudete predsa nalievať vodu do deravého sudu, INEKO logicky hovorí najprv zapchajme diery a potom môžeme pridávať vodu.“ Takže pridať peniaze - áno, ale až keď zaplátame diery, prízvukuje Zajac. „Znie to jednoducho, ale či sa podarí tento ozdravný plán zrealizovať aspoň tak, aby sa poisťovňa vymotala z dlhov, o tom môžeme mať vážne pochybnosti,“ myslí si však exminister.

V súvislosti s viacerými kontroverznými bodmi ozdravného plánu, ktoré medzi ľuďmi vyvolali vlnu nevôle, si Druckera zavolal takzvane na koberček aj premiér Robert Fico. Po tomto ich stretnutí vyhlásil, že všetko je vlastne v poriadku a Drucker má jeho plnú dôveru. „To, že má Drucker plnú dôveru premiéra, tomu by som neveril,“ vyjadril sa Zajac na margo tohto premiérovho vystúpenia. Premiér je podľa exministra nevypočitateľný, v pondelok tak, v utorok inak. „Z tlačovej besedy, ktorú mal s Druckerom, som ja nakoniec vyrozumel, že podľa Fica vlastne všetko spáchali novinári a finančné skupiny, tak na takéto iracionálne hlúposti sa ani nedá racionálne reagovať,“ zhrnul tlačovku bývalý šéf rezortu zdravotníctva.

Zajac sa vyjadril aj k Druckerom navrhovanému prevedeniu akcií ziskových štátnych srdcovocievnych ústavov pod VšZP, čo by malo údajne pomôcť poisťovni v riešení jej dlhov. Takéto riešenie kritizoval nezaradený poslanec Miroslav Beblavý ako prípravu pôdy pre privatizáciu. „Prakticky je to len prekladanie papierikov, žiadne peniaze tam nepribudnú, nevzniknú, ani nič podobné. Minister tvrdí, že nemá inú možnosť, no má,“ hovorí Zajac. „Môže napríklad zobrať komerčný úver a bude ho splácať, ale môže aj legálne odpredať časť svojho kmeňa, to znamená odpredať časť svojich poistencov, čo je bežná vec,“ vysvetľuje. „Ľuďom pošle VšZP slušný list, že ich odpredala a tí, ktorým sa to nebude páčiť, na jeseň poisťovňu opäť zmenia a vrátia sa do VšZP.“ Lenže im už by sa nikto nevrátil, myslí si Zajac. Minister má podľa neho k dispozícii viacero krokov, ako získať financie, ktoré sú zároveň legálne a konformné.

O prípravu pôdy pre privatizáciu, ako varoval poslanec Beblavý, však podľa bývalého šéfa zdravotníctva nejde. „Nemyslím si, že by pri týchto nemocniciach išlo o prípravu na privatizáciu. Áno, teoreticky niekedy v budúcnosti by tam riziko privatizácie mohlo byť, ale kde je napísané, že Fico tu bude večne? Možno o 10 rokov bude premiérom Kotleba, miesto Dobrý deň, sa bude vravieť Na stráž a predsedom parlamentu bude Kollár. Druhá vec je, že takto by to neodprivatizoval ani Slota,“ zhrnul exminister.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: df
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Výbušná kniha o kauze Cervanová. Pomáhal som šíriť konšpirácie. Odsúdení vrahovia sú vinní, priznáva novinár. Na večierku sa s nimi objavil aj Kiska

14:40 Výbušná kniha o kauze Cervanová. Pomáhal som šíriť konšpirácie. Odsúdení vrahovia sú vinní, priznáva novinár. Na večierku sa s nimi objavil aj Kiska

Za vraždu mladej medičky, ktorá sa udiala pred vyše 40 rokmi, viackrát právoplatne odsúdili sedem mu…