Dramatické svedectvo Slovenky z Londýna. Všetci čakajú, čo sa bude diať. Mám strach, prehovorila o avizovanom tvrdom brexite

25. 1. 2017 6:00

ROZHOVOR V júnovom referende Briti rozhodli, že vystúpia z Európskej únie. Situácia bola nejasná a plná dohadov, aký tvrdý ich odchod bude. V uplynulom týždni britská premiérka Theresa Mayová odhalila svoje plány, v ktorých brexit vidí poriadne tvrdo. Každý, kto v čase odchodu krajiny z EÚ nebude v Británii aspoň päť rokov, sa ešte môže poriadne zapotiť. Týka sa to aj mladej Slovenky žijúcej v Londýne Magdalény Drahovskej. Je to len hra o čas?

Dramatické svedectvo Slovenky z Londýna. Všetci čakajú, čo sa bude diať. Mám strach, prehovorila o avizovanom tvrdom brexite
Foto: Valentina Gordeeva
Popis: Magdaléna Drahovská
reklama

Premiérka Theresa Mayová vyslovila prvé predstavy, ako bude brexit prebiehať. Zdá sa, že bude tvrdý a ľudia, ktorí budú v Británii v čase odchodu krajiny z EÚ menej ako päť rokov, zažijú zrejme ešte krušné chvíle a tvrdé vyjednávania. Koľko rokov budete v Británii v tom čase vy? Je to hra o čas?

Áno, keby sa tento rok začali vyjednávania a proces by trval dva roky, kým by prišiel do platnosti, ja osobne som tu ledva päť rokov. Ale hlavne, ak počas ďalších dvoch rokov nebudem mať zamestnanie, tak si neviem predstaviť, ako by som si mohla dovoliť tu zostať.

Čo sa týka premiérky Mayovej, nemyslím si, že aj keby sa jej predstavy o brexite naplnili na 100 %, tak to bude znamenať, že každý, kto nemá britský pas, sa musí zdvihnúť a odísť. Mam známych, ktorí sú z krajín mimo EÚ a zostávajú tu na pracovné alebo študijné víza.

Čo to znamená pre vás?

Osobne nie som si istá, aké právomoci Theresa Mayová momentálne má, čo sa brexitu týka. Pokiaľ viem, britský najvyšší súd odhlasoval, že bez súhlasu parlamentu nemôže článok 50 vyhlásiť.

Pohybujete sa v „multikulti“ spoločnosti umelcov a filmárov. Krátko po brexite ste hovorili, že bolo cítiť v spoločnosti napätie, aká je atmosféra teraz?

Myslím si, že momentálne všetci čakajú, čo sa bude diať, či sa vôbec niečo bude diať.

Z vášho pohľadu, prečo spravila premiérka takéto rozhodnutia? Odhaduje sa, že zo Slovenska v súčasnosti žije v Británií okolo 90-tisíc našincov.

Theresa Mayová sa nejako zvlášť netajila tým, aké má predstavy o brexite a budúcnosti Veľkej Británie. Toto rozhodnutie nie je vôbec prekvapivé.

Prečo ho spravila? Lebo to bola jej predstava od začiatku. O tom, že ona a konzervatívci chcú niečo podobné, nikto nepochyboval. Otázka je, ako skončí britská ekonomika, ak ich EÚ nepustí k jednotnému trhu. Premiérka momentálne nechce odpovedať na otázky ako: „Čo ak EÚ neprijme tieto požiadavky.“

Aká je atmosféra v Londýne? Ako túto správu prijali Briti? Sú radi, že budú mať imigráciu pod kontrolou?

V Londýne je atmosféra stále taká istá. Londýnčania nechcú odisť z EÚ. Časti krajiny, ktoré majú najväčšie percento imigrantov, sa najmenej vyjadrujú na tému obmedzenia imigrácie. Je to Škótsko, Londýn a podobne.

Myslím si, že ľudia z časti nevedia, o akej imigrácii sa hovorí. Pod kontrolou imigrácie si - nie z malej časti preto, ako boli vedené kampane - predstavia hlavne ilegálnych imigrantov a nie kontrolu a kvóty na prístup občanov EÚ.

Áno, aj v súvislosti s brexitom sa hovorilo, že ľudia ani nevedeli, za čo hlasujú, že im boli podané zlé až zavádzajúce informácie. S odstupom času, došlo Britom, za čo hlasovali?

Myslím si, že ľudom je jasné, že situácia je komplikovaná. Ľudia, ktorí boli proti, si uvedomujú, že mali brať vážnejšie výhrady, ktoré majú voči tomu, ako systém funguje a nepodceňovať ich.

Ľudia, ktorí hlasovali za, si uvedomujú, že veci nie sú také jednoduché, ako niektorí politici vyhlasovali.

Cítite sa ako nežiaduca imigrantka alebo ako Londýnčanka?

Necítim sa nežiaduco a určite mám vzťah k tomuto mestu. Ale som Slovenka, je jedno, kde žijem. A myslím si, že to je prístup veľa tu žijúcich ľudí. Sme tu pre príležitosti, ktoré toto mesto ponúka, ale to neznamená, že máme zabudnúť, odkiaľ sme.

Máte strach?

Strach určite mám, ale nesúvisí to s Londýnom. Doma by som sa týchto politických trendov bála rovnako. Normalizovať a akceptovať niektoré politické hnutia a myšlienky, a špecificky tak otvorene a primitívne, ako to robí Trump, je podľa mňa krokom späť a neviem, či je pre mňa možné sa cítiť bezpečne v spoločnosti, ktorá je ochotná sa nechať viesť politikmi, ktorí vyberajú ľudí, čo si zaslúžia rešpekt na základe pohlavia, rasy alebo náboženstva.

Dávnejšie ste spomínali, že Londýn je voči Európe a jej obyvateľom priateľský a otvorený. Nezmenili ste názor? Respektíve, nezmenil sa váš názor a postoj ku krajine?

Napriek tomu, že už je to od referenda zopár mesiacov, moja situácia sa nijako zvlášť nemení. Ani situácia v Londýne alebo nálady. Ľudia, s ktorými sa stretávam ja, by najradšej zabudli, že sa niečo také vôbec odohralo.

Keď už sme pri tom Trumpovi, v piatok ho inaugurovali do funkcie prezidenta USA. Čo si myslíte o jeho politike? Tiež nie je imigrantom veľmi naklonený. Viackrát sa vyjadril, že vďaka ním prišla stredná trieda o prácu…

O Trumpovej politike si myslím to isté, čo o ostatných nacionalistických populistoch. Má veľa rečí, ktoré nič neznamenajú (a v jeho prípade občas ani nedávajú zmysel), ale nemá riešenia a plány. Búchať sa po hrudi a rozprávať o patriotistickej krvi môže každý... Riešenia sú iná vec.

Nemyslím si, že bude vedieť spraviť to, čo sľubuje, že spraví, či už s imigrantmi, alebo ekonomikou poriadok. Čoho sa trochu bojím, je, že ľudom, ktorí za neho hlasovali, to bude jedno, respektíve, že budú veriť radšej jeho výhovorkám ako číslam. Tak ako počas celej kampane.

Deň po jeho inaugurácii sa vo viacerých mestách sveta, medzi nimi aj v Londýne, konal Women´s march – ženský pochod. Čo si o nich myslíte?

Boli to protesty vyjadrujúce sa proti Trumpovi a jeho prístupe k ženám. Niekto si možno povie, že jeho prístup k nám je najmenší zo všetkých problémov, ktoré predstavuje. Ja by som povedala, že je to základ, rešpekt voči ženám, naša rovnoprávnosť a to, ako o ženách pán prezident je schopný rozprávať. A hlavne fakt, že pre Trumpových podporovateľov jeho správanie nepredstavovalo problém, ukazuje, ako málo bude ľuďom záležať na tom, ako mocní nášho sveta pristupujú k iným ľuďom. A ďalšia vec, keď sa prezident jedného z najväčších štátov sveta môže chváliť sexuálnymi útokmi a podmieňovať svoj rešpekt k ženám tým, ako vyzerajú, čo všetko môžu robiť ľudia, ktorých nesleduje celý svet? Ako sa môžu ženy cítiť bezpečne? Čo si budu myslieť o svojej hodnote dievčatá, ktoré vyrastajú vo svete, kde môže niekto takto rozprávať a ľudia ho aj tak podporia? Pochody, ktoré sa konali po celom svete, sú pre mňa dôkazom, že opozícia voči politikom a hnutiam, ktoré Trump reprezentuje, existuje, a že nás nie je málo.

Autor: Súkromný archív MD/Londýnska štvrť Soho po sobotnom proteste Women´s march

Dá sa podľa vás predpokladať, že protiimigračná politika bude pre aktuálne európske nálady naberať na sile a tvrdosti?

Súčasný prístup k migrácii vyplýva z uvoľnenia trhu a ekonomickej globalizácie. Myslím, že bez centralizácie ekonomík nepríde ani výrazné obmedzovanie pohybu ľudí. Hlavne, čo sa týka Európskej únie.

Nie som ekonóm a neviem, ako sa vyrovnať s ekonomickou globalizáciou. Rada by som verila tomu, že sa nič meniť nemusí, ale podľa toho, ako vyzerajú výsledky, čím ďalej, tým viac tu je nespokojných ľudí. Nemyslím si, že hnutia, ktoré tvrdia, že sú na ich strane, vedia ich problémy vyriešiť, ale rozumiem ich frustrácii.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: du
reklama

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…