Drahoš a Pospíšil gratulovali Čaputovej. Zeman to od nich poriadne schytal

18. 6. 2019 7:00

Zuzana Čaputová prepísala dejiny a stala sa prvou ženou v pozícii prezidentky nielen na Slovensku, ale vlastne aj v celej strednej Európe. Senátor Jiří Drahoš a europoslanec Jiří Pospíšil jej pogratulovali a vyjadrili nádej, že si bude počínať podstatne lepšie ako český prezident Miloš Zeman. V reakciách sa potom objavil názor, že Čaputová to nebude mať so spájaním spoločnosti ľahké.

Drahoš a Pospíšil gratulovali Čaputovej. Zeman to od nich poriadne schytal
Foto: TASR
Popis: Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová
reklama

Právnička Zuzana Čaputová sa v sobotu popoludní ujala funkcie prezidentky. Vo svojom inauguračnom prejave vyhlásila, že chce byť prezidentkou všetkých Slovákov a spájať spoločnosť. Zdôraznila, že ako prezidentka nehodlá ľuďom vládnuť. Chce im slúžiť a ponúka teda svoj rozum, srdce a ruky. Okrem iného tiež uviedla, že členstvo v EÚ a v NATO Slovensku jednoznačne prospieva.

Český senátor a neúspešný prezidentský kandidát Jiří Drahoš na sociálnej sieti Twitter jej prejavu zatlieskal. Vyjadril nádej, že na rozdiel od toho, čo sa deje v Českej republike, bude Čaputová Slovákov naozaj spájať.

„Gratulujem Zuzane Čaputovej k nástupu do úradu a som veľmi rád za slová, ktoré pri inaugurácii vyslovila: prezident nemá vládnuť, ale slúžiť občanom. Prial by som si, aby taká pokora a zmierlivosť v budúcnosti zazneli aj z úst hlavy štátu v ČR,“ napísal Drahoš.

 

 

Zdroj: Twitter/Jiří Drahoš

Predseda TOP 09 Jiří Pospíšil vyjadril presvedčenie, že Čaputová bude národ spájať, ešte pred jej inauguračným prejavom. A aj on naznačil, že prezident Miloš Zeman rozdeľuje českú spoločnosť. Napokon vyhlásil, že dúfa v pokračovanie dobrých vzťahov medzi Českom a Slovenskom aj po návšteve Čaputovej na Pražskom hrade.

„Zuzana Čaputová dnes prevezme prezidentský úrad. Som presvedčený, že bude slovenský národ spájať, nie rozdeľovať, ako sme toho svedkami v ČR. Pani Čaputovej prajem veľa šťastia vo funkcii a dúfam, že dobré vzťahy medzi našimi krajinami budú pokračovať aj po návšteve Miloša Zemana,“ napísal doslova Pospíšil.

 

 

Zdroj: Twitter/Jiří Pospíšil

V diskusii pod jeho príspevkom jeden z používateľov poznamenal, že o spájaní spoločnosti hovoril aj dnes už bývalý prezident Andrej Kiska, a ako sa mu to darilo, bolo vidieť aj na voľbách, v ktorých zvíťazila Zuzana Čaputová. Čaputová vyhrala so ziskom vyše milióna hlasov, ale z celkového počtu viac ako štyri milióny oprávnených voličov. Veľa ľudí voliť neprišlo.

 

 

Zdroj: Twitter/Dan

Ďalšia používateľka konštatovala, že Čaputová to nebude mať so spájaním spoločnosti ľahké, pretože si v sebe ľudia ešte stále nesú komunistické dedičstvo. Komunisti učili národ klamať a podvádzať a časť obyvateľov to vraj má ešte stále v sebe.

 

 

Zdroj: Twitter/Martina Adamová

Pospíšil následne po prejave Zuzane Čaputovej zagratuloval a ocenil jej odkaz na západné štruktúry – EÚ a NATO. „Gratulujem Zuzane Čaputovej k dnešnému prevzatiu prezidentského úradu. Vo svojom prejave ukázala, že bude modernou, proeurópskou a spravodlivou prezidentkou. Držím jej palce a verím, že Česko a Slovensko budú naďalej blízkymi partnermi,“ uviedol Pospíšil.

 

 

Zdroj: Twitter/Jiří Pospíšil

To, že bude spájať, však po svojej inaugurácii sľuboval aj prezident Miloš Zeman, ktorý na Pražskom hrade vyhlasoval, že bude prezidentom dolných desiatich miliónov občanov. To, že sa mu to nepodarilo, je zrejmé pri pohľade na mnohotisícové demonštrácie, kde sa protestuje nielen proti premiérovi Andrejovi Babišovi (ANO), ale aj proti prezidentovi Zemanovi.

 

 

Zdroj: Twitter/Neználek

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…