Draghi: Zotavenie ekonomiky eurozóny je zatiaľ v nedohľadne

23. 9. 2019 19:38

Zotavenie ekonomiky eurozóny je zatiaľ v nedohľadne. Uviedol to v pondelok odchádzajúci prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi, čím poukázal na opodstatnenosť nových stimulov na podporu ekonomiky, ktoré banka oznámila pred necelými dvomi týždňami.

Draghi: Zotavenie ekonomiky eurozóny je zatiaľ v nedohľadne
Foto: TASR
Popis: Šéf Euróspkej centrálnej banky Mario Draghi prichádza na zasadnutie ministrov financií eurozóny v Bruseli 8. júla 2019.
reklama

"Najnovšie údaje a ukazovatele budúceho vývoja, ako sú nové exportné objednávky vo výrobnom sektore, nevykazujú presvedčivé signály oživenia rastu v najbližšej budúcnosti," citovala prejav Draghiho na pôde Výboru Európskeho parlamentu pre hospodárske záležitosti agentúra Reuters.

Pred vyše 10 dňami prijala ECB ďalšie menové stimuly na podporu ekonomiky. Depozitnú sadzbu znížila ešte hlbšie do záporného pásma, z -0,40 % na -0,50 %. Navyše od novembra opätovne spúšťa program kvantitatívneho uvoľňovania.

Zároveň nevylúčila, že úrokové sadzby môžu v nasledujúcom období ešte klesnúť.

Draghi dodal, že sektor služieb, ktorý je základom ekonomiky eurozóny, zatiaľ podľa všetkého (nepriaznivým vplyvom) odoláva, donekonečna však nebude imúnny voči problémom proexportne orientovaných sektorov.

"Čím dlhšie budú pretrvávať problémy vo výrobnom sektore, tým väčšie sú riziká, že spomaľovanie ekonomiky zasiahne aj ďalšie oblasti hospodárstva," povedal Draghi.

Keďže ECB už vyčerpala veľkú časť svojej palebnej sily na podporu slabého rastu ekonomiky, Draghi opätovne vyzval vlády, aby sa na podpore hospodárstva väčšou mierou podieľala fiškálna politika.

Uviedol, že ECB nepôsobí vo vákuu a potrebné sú aj ďalšie opatrenia, nie iba menová politika ECB. "Inými slovami, v eurozóne potrebujeme súdržnú ekonomickú stratégiu, ktorá bude dopĺňať a posilňovať účinnosť menovej politiky," dodal.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Pellegriniho výzva Matovičovi: Treba zrušiť núdzový stav. Brzdí ekonomiku

15:49 VIDEO Pellegriniho výzva Matovičovi: Treba zrušiť núdzový stav. Brzdí ekonomiku

Podpredseda parlamentu Peter Pellegrini (Smer-SD) vyzval premiéra Igora Matoviča (OĽaNO), aby zrušil…