Dostanú noví dôstojnícki funkcionári z vlády výsluhový dôchodok? Vieme odpoveď

20. 1. 2017 9:56

Stalo sa to potichu a bez svetiel reflektorov. Premiér Robert Fico a predseda parlamentu Andrej Danko boli ešte v uplynulom roku povýšení do dôstojníckych funkcií. Z tohto povýšenia okrem nových vojenských výložiek môžu vyplynúť aj benefity. Napríklad výsluhový dôchodok. Poberie sa Fico s Dankom na „zaslúžený“ predčasný odpočinok?

Dostanú noví dôstojnícki funkcionári z vlády výsluhový dôchodok? Vieme odpoveď
Foto: TASR
Popis: Robert Fico, Andrej Danko

Slovensko je na nohách. Premiér Robert Fico sa ešte pred minuloročnými parlamentnými voľbami stal podplukovníkom v zálohe. Túto hodnosť mu udelil jeho minister Martin Glváč, ktorý v tom čase šéfoval rezortu obrany.

O pár mesiacov neskôr, v septembri minulého roka, sa hodnosť zvýšila aj aktuálnemu predsedovi parlamentu a šéfovi národniarov Andrejovi Dankovi. Aktuálny šéf obrany Peter Gajdoš, ktorý je nominantom SNS, z predsedu parlamentu spravil kapitána v zálohe. Obe povýšenia sa konali v tichosti a bez svetiel reflektorov. Tie sa rozsvietili až v stredu a naplno vo štvrtok tento týždeň.

Mnohým hneď prichádza na um otázka, či noví vojenskí funkcionári majú právo na výsluhový dôchodok, rovnako či budú v prípade vojnového konfliktu bojovať. Otázku pre Pluska.sk rozlúskla hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková s tým, že ide „iba o morálne ocenenie“. Preto ani Danko, ani Fico na dôchodok od armády nárok nemajú. V prípade nástupu na front sú podľa zákona o brannej povinnosti ústavní činitelia oslobodení od výkonu mimoriadnej služby. Ak však v čase vypuknutia konfliktu nebudú vo funkciách, stále im bude slúžiť zdravie a budú zodpovedať aj veku, vojne by sa vyhnúť nemali.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: du

Ďalšie články z rubriky

Čaputová: Vládu s Kotlebom by som vymenovala, z obžalovaného Kisku by som premiéra neurobila...

15:49 Čaputová: Vládu s Kotlebom by som vymenovala, z obžalovaného Kisku by som premiéra neurobila...

Ak ĽSNS vyhrá tohtoročné parlamentné voľby, prezidentka Zuzana Čaputová vstúpi s touto stranou do ro…