Dostál o moratóriu na prieskumy: Návrh je nebezpečný, navyše aj zle pripravený

28. 10. 2019 11:59

Päťdesiatdňové moratórium na prieskumy bude absurdné a v zjavnom rozpore s Ústavou SR. Myslí si to poslanec Národnej rady (NR) SR Ondrej Dostál (SaS). Reaguje tak na návrh, aby sa zákaz zverejňovať prieskumy predĺžil zo súčasných 14 na 50 dní pred voľbami. O návrhu v pondelok rokuje plénum.

Dostál o moratóriu na prieskumy: Návrh je nebezpečný, navyše aj zle pripravený
Foto: TASR
Popis: Na snímke poslanec Národnej rady SR Ondrej Dostál (SaS)
reklama

Dostál si myslí, že návrh je nebezpečný, navyše je podľa neho zle pripravený z obsahového aj formálneho hľadiska.

Poslanec na pondelkovej tlačovej konferencii upozornil na to, že Ústava SR presne vymedzuje, kedy možno obmedziť slobodné šírenie informácií a slobody prejavu. Ide napríklad o záujem bezpečnosti štátu, zdravia či morálky.

Podľa Dostála je už súčasné dvojtýždňové moratórium v rozpore s ústavou. V prípade schválenia návrhu sa budú snažiť, aby sa táto problematika dostala na Ústavný súd (ÚS) SR.

Dostál upozornil aj na to, že tieto zmeny poslanci navrhli formou "prílepku". Predĺženie moratória bolo totiž navrhnuté cez pozmeňujúci návrh, ktorým by sa mal meniť zákon o volebnej kampani.

Návrh je však súčasťou novely zákona o podmienkach výkonu volebného práva. Takýto postup je podľa Dostála v rozpore s rokovacím poriadkom parlamentu.

Dostál tiež skonštatoval, že občania budú ukrátení o tieto informácie, zatiaľ čo politické strany si budú aj naďalej robiť prieskumy a budú sa nimi riadiť pri svojich volebných stratégiách.

Podpredseda parlamentu Martin Klus (SaS) upozornil na to, že takéto zásadné zmeny by sa mali prijímať na základe konsenzu a tiež by sa nemali prijímať len štyri mesiace pred voľbami.

Predĺžiť zákaz zverejňovania výsledkov prieskumov zo 14 na 50 dní pred voľbami navrhujú poslanci cez pozmeňujúci návrh k novele zákona o podmienkach výkonu volebného práva, čím by sa zmenil aj zákon o volebnej kampani.

Zmeny by sa v prípade schválenia týkali už budúcoročných parlamentných volieb.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Ústavný právnik Drgonec: Po valci zo Zlatej Idky máme valec z Trnavy. Hovorí aj o prokuratúre, Lipšicovi a  psychiatrovi Chocholouškovi

23:59 Ústavný právnik Drgonec: Po valci zo Zlatej Idky máme valec z Trnavy. Hovorí aj o prokuratúre, Lipšicovi a psychiatrovi Chocholouškovi

Lipšica ako generálneho prokurátora potrebujú, je presvedčený bývalý sudca Ústavného súdu, dnes práv…