Dosť bolo Smeru, ozývalo sa uliciami. Desaťtisíce ľudí žiadali predčasné voľby

16.3.2018 20:30

V centre Bratislavy na Námestí SNP sa v piatok podvečer zišli desaťtisíce ľudí. Na zhromaždení Postavme sa za slušné Slovensko spoločne žiadali predčasné voľby na Slovensku a dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Zhruba dvojhodinové občianske zhromaždenie prebehlo pokojne a do jeho oficiálneho konca ho nenarušili incidenty. Organizátori odhadli, že demonštrácie sa zúčastnilo viac ľudí ako minulý piatok, vtedy ich do centra prišlo okolo 50.000.

Dosť bolo Smeru, ozývalo sa uliciami. Desaťtisíce ľudí žiadali predčasné voľby
Foto: TASR
Popis: Protestné zhromaždenie Za slušné Slovensko

Ľudia na zhromaždení opakovane skandovali heslá ako "Dosť bolo Smeru" či "Predčasné voľby" a štrngali kľúčmi. Viacerí držali v rukách transparenty s nápismi, ktoré vyzývali k spravodlivosti a slušnosti v krajine či k odchodu súčasnej vlády. Zhromaždenia mali podľa organizátorov v desiatkach miest na Slovensku i v zahraničí opäť pripomenúť, že je legitímnou požiadavkou občanov, aby žili v krajine, kde korupcia nie je štandardom a kde vo vládnych kruhoch neexistuje prepojenie na organizovaný zločin. "To, čo sa vo štvrtok (15.3.) stalo, považujeme len za výmenu figúrok. Robert Fico sám povedal, že nikam nejde. Požiadavka dnešného zhromaždenia je preto vytvorenie novej dôveryhodnej vlády, ktorá by mala vzísť z predčasných volieb," povedal pre TASR jeden z organizátorov zhromaždenia Peter Nagy.

Na pódiu vystúpili viacerí hudobníci i známi slovenskí herci, ktorí prišli ľudí povzbudiť. Herec Juraj Kemka povedal, že spoločnosť nepotrebuje od súčasnej vlády "kozmetické úpravy", chce slušnú krajinu. Bývalý dlhoročný parlamentný poslanec František Mikloško vyhlásil, že revolúciu, ktorú začali rodičia, musia teraz dokončiť ich deti. "V týchto dňoch sa zrodil generačný výkrik a ideál. Marec 2018 si navždy zapamätáme, bude strašiť tých, čo chcú zneužiť svoju moc," skonštatoval. Slovensko musí podľa jeho slov zostať krajinou slobodných ľudí. Podľa herca Lukáša Latináka sa stále nevyriešila ani vražda novinára a ani kauzy, na ktoré upozornil. "Oni naťahujú čas a potrebujú nejaké dva roky na to, aby upratali za sebou. Je mi z toho smutno, ale to čo vidíme dnes na námestí, nám dáva nádej," uviedol.

Po oficiálnom skončení zhromaždenia sa niekoľko desiatok ľudí presunulo pred Úrad vlády SR, kde skandovali heslá, ukladali transparenty pred hlavnú bránu či zapaľovali sviečky. Nie je jasné, či sa zhromaždenia Postavme sa za slušné Slovensko uskutočnia aj na budúci týždeň. Organizátori budú o ďalších krokoch informovať.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Hovoril Václav Klaus st., Počuli len PL: Z toho by Merkelová nemala radosť. Ona organizuje výmenu obyvateľov Európy za migrantov

0:00 Hovoril Václav Klaus st., Počuli len PL: Z toho by Merkelová nemala radosť. Ona organizuje výmenu obyvateľov Európy za migrantov

REPORTÁŽ V pondelok sa v pražskom Autoklube konalo verejné predstavenie a krst knihy Aleša Valentu N…