Donald Trump prezentoval svoj názor, čo by vykonal so Saddámovým Irakom. A analytikom došli slová

25.9.2016 15:07

Demokratka Hillary Clintonová a republikán Donald Trump dostali v septembri príležitosť povedať verejnosti, ako by si počínali ako vrchní velitelia najmocnejších ozbrojených síl na planéte - armády USA. Trump do toho skočil po hlave a konštatoval, že by už v roku 2003 nechal obsadiť iracké ropné polia. V žiadnom prípade by vraj nešlo o krádež, ale o ekonomické odškodnenie Spojených štátov, ktoré investovali nemalé peniaze do oslobodenia Iraku.

Donald Trump prezentoval svoj názor, čo by vykonal so Saddámovým Irakom. A analytikom došli slová
Foto: TASR
Popis: Iracký ľud by asi ťažko bol z Trumpových slov nadšený
Donald Trump prezradil, ako by si počínal, keby bol prezidentom Spojených štátov. Ako vrchný veliteľ ozbrojených síl by americkým vojakom nariadil obsadiť ropné polia, čo by so sebou nieslo hneď dve výhody.
 
Po prvé by táto drahocenná surovina nepadla do rúk Islamského štátu a po druhé by si Američania mohli vziať irackú ropu ako odškodnenie za náklady, ktoré museli vynaložiť, keď Irak oslobodzovali.

Víťazná korisť

"Išli sme tam, minuli tri bilióny dolárov, k tomu stratili tisíce a tisíce životov, a čo sme za to dostali... Nič," konštatoval Trump na fóre NBC 7. septembra. Jeho slová priniesol aj server britského denníka The Guardian. 
 
"Pritom oddávna platilo, že si víťaz vezme korisť," doplnil republikánsky kandidát.

Okupácia

Na tieto slová trochu neveriacky hľadeli mnohí analytici. Možno nemohli uveriť, že kandidát na prezidenta krajiny, ktorá vydáva stovky miliónov ročne na armádu, prakticky navrhuje okupáciu časti cudzieho štátu. 
 
Keď opomenieme skutočnosť, že by to bola okupácia veľmi drahá, tak by bola predovšetkým v rozpore s medzinárodným právom. 

Vojnový zločin

Anthony Cordesman z Centra pre medzinárodné štúdie označuje bez obalu Trumpov plán za vojnový zločin, ktorý by navyše miestne obyvateľstvo poštval proti Američanom ako máloktoré rozhodnutia. 
 
Ropa je prakticky jediným irackým zdrojom príjmov a Trump by ju Iračanom zobral.
 
 
Nie je to pritom po prvýkrát, ako Trump predostrel podobný plán. Už v roku 2011 v rozhovore pre Wall Street Journal uviedol, že Američania urobili chybu, keď nezabavili irackú ropu.
 
Už vtedy povedal, že by v žiadnom prípade nešlo o krádež, ale o akúsi formu vojnových náhrad.

Toto je také stupídne...

Ak Trump argumentuje ekonomickou stránkou veci, mal by vziať do úvahy, koľko by taká okupácia stála. Ropné polia ležia v oblasti, kde je strašné teplo, takže už len vydržiavanie tisícov vojakov na tomto mieste by bolo veľmi nákladné. Nehovoriac o tom, že ide o oblasť, kde nemajú Američanov príliš v láske.
 
Napríklad do Iránu to odtiaľ nie je ďaleko, takže tá vojenská sila by musela byť naozaj veľmi početná, aby dokázala ropné polia ubrániť pred možnými útokmi miestnych ľudí aj zo zahraničia.
 
Podľa vojenského analytika Chrisa Hammera by to v praxi znamenalo, že by sa Spojené štáty stiahli vojensky prakticky z celého sveta a všetku silu by dali na udržanie ropných polí v Iraku.
 
Energetický expert Jay Hakes bol k Trumpovej myšlienke podobne nemilosrdný.
 
"Prekonať stupiditu tohto nápadu pôjde len ťažko," konštatoval odborník s poukázaním, že štáty na Blízkom východe berú ropu ako dar od svojho Boha a len ťažko by si ju nechali vziať bez boja. 

Aj Japonsko

Sporné je aj to, či by takto vyvezená ropa dokázala pokryť vojnové a okupačné náklady celej operácie.
 
Hakes v tejto súvislosti pripomína, že sám Trump sa dovoláva americkej okupácie Japonska po druhej svetovej vojne ako príklad toho, že tento krok dáva zmysel.
 
Podľa experta však republikánsky prezidentský kandidát zabúda, že americká vláda Japonsko po vojne nevysávala, ale naopak, investovala nemalé prostriedky do rozvoja krajiny, ktorá tak mohla povstať z vojnového popola.
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Nová posila v OĽaNO? Áno, významná, reaguje Matovič

16:00 VIDEO Nová posila v OĽaNO? Áno, významná, reaguje Matovič

Predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič predstavil novú posilu hnutia, platformy Odvážne, ktorou sa stala…