Dohody sa zrútili ako domček z karát: Plénom prešiel iba jediný kandidát na ÚS

25.6.2019 18:33

Národná rada (NR) SR v utorok v opakovanom tajnom hlasovaní zvolila len jednu kandidátku na sudkyňu Ústavného súdu (ÚS) SR, ktorú predloží prezidentke Zuzane Čaputovej. Stala sa ňou štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Edita Pfundtner. Vyhlásili to v pléne po voľbe.

Dohody sa zrútili ako domček z karát: Plénom prešiel iba jediný kandidát na ÚS
Foto: TASR
Popis: Edita Pfundtner (Most-Híd)

Keďže sa nepodarilo zvoliť potrebný počet kandidátov, bude ďalšia voľba, ktorá by sa mala uskutočniť v septembri. A pokiaľ bude platiť to, čo dnes vyhlásil šéf parlamentu Andrej Danko, doterajšiu tajnu voľbu nahradí voľba verejná.

Kto je Pfundtner

Editu Pfundtner za kandidátku na sudkyňu Ústavného súdu Slovenskej republiky (ÚS SR) navrhla Právnická fakulta Univerzity Komenského (PF UK).

Narodila sa 30. januára 1973 v Bratislave. V rokoch 1987-1991 študovala na Gymnáziu s vyučovacím jazykom maďarským v Bratislave. V rokoch 1991-1997 pokračovala v štúdiách na PF UK v Bratislave.

Od 1. januára 1998 do 31. októbra 1999 absolvovala prax advokátskej koncipientky. Potom v roku 1999 začala pracovať v poisťovacej spoločnosti Allianz poisťovňa (neskôr Allianz - Slovenská poisťovňa) ako právnička.

V období 24. apríla 2004 - 23. septembra 2018 bola advokátkou zapísanou v zozname Slovenskej advokátskej komory.

Na snímke kandidátka na post ústavného sudcu SR Edita Pfundtner počas vypočutia Ústavnoprávnym výborom Národnej rady SR v Bratislave vo štvrtok  24. januára 2019. (zdroj: TA SR)

Od roku 2010 ako poslankyňa Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) pracovala v rôznych výboroch NR SR  - Ústanovnoprávnom výbore NR SR, Výbore pre európske záležitosti NR SR, Výbore pre ľudské práva a národnostné menšiny NR SR. 

Od 23. augusta 2018 je štátnou tajomníčkou Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky (MS SR).

"Aj keď nemám bohatú publikačnú činnosť, verím, že do cieľa dobehnem a za svoj výkon sa nebudem musieť hanbiť. Funkciu chcem vykonávať s obrovskou dávkou ľudskosti, odvahy, s rešpektom a schopnosťou počúvať, netolerujúc vnútorné ani vonkajšie tlaky," povedala Edita Pfundtner 22. marca na prvom vypočutí pred poslancami Ústavnoprávneho výboru NR SR.

Do plného počtu chýbajú ešte štyria kandidáti

Na Ústavnom súde SR sa vo februári uvoľnilo deväť sudcovských miest. Parlament mal zvoliť dvojnásobný počet, teda 18 kandidátov, z ktorých mala hlava štátu vymenovať deviatich sudcov.

Plný počet kandidátov sa nepodarilo dosiaľ zvoliť. Nateraz parlament spolu vybral 14 kandidátov, do plného počtu 18 chýbajú ešte štyria.

Niekoľko sudcov už predchádzajúci prezident Andrej Kiska vymenoval, na Ústavnom súde SR je tak v súčasnosti sedem z 13 sudcov.

 

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Bývalý elitný vyšetrovateľ: Musíme sa hanbiť za vlastný štát!

17:33 Bývalý elitný vyšetrovateľ: Musíme sa hanbiť za vlastný štát!

Valí sa to z každej strany. Jeden deň sa dostane na verejnosť nahrávka, kde bývalý generálny prokurá…