Dohodne sa Bugárom? Šéf SMK: Toto je pre nás kardinálna záležitosť!

24.8.2019 0:03

ROZHOVOR Veríme, že zvíťazí zdravý rozum, hovorí na margo rozhovorov o spoločnom postupe do volieb s Mostom-Híd predseda Strany maďarskej komunity József Menyhárt. Čo si myslí o slovách Bélu Bugára, že ak on má byť prekážkou koalície maďarských strán, nemusí byť súčasťou spoločnej kandidátky? A je pre SMK reálna spolupráca so Zsoltom Simonom?

Dohodne sa Bugárom? Šéf SMK: Toto je pre nás kardinálna záležitosť!
Foto: TASR
Popis: József Menyhárt

Ako by ste dnes hodnotili stav rokovaní o predvolebnom postupe medzi SMK a Mostom?

Pokiaľ myslíte výsledky rokovania, ich ukončenie zatiaľ neviem potvrdiť. Máme niekoľko bodov, ktoré sú nevyjasnené. Ukončiť proces rokovaní s pozitívnym koncom nie je ľahkou záležitosťou.

Stále pre vás platí ultimatívna požiadavka, aby na prípadnej spoločnej kandidátke nebol Béla Bugár, respektíve aby nekandidoval?

Neviem, odkiaľ máte takéto informácie. Strana maďarskej komunity nemala požiadavku, aby "iksypsilon" v prípade dohody nebol na kandidátnej listine. Nie sme stranou, ktorá by mala právo zasahovať do rozhodnutí iného právneho subjektu.

Toto platí aj v prípade strany Most-Híd. Je však pravdou, že ako predseda SMK som viackrát – aj v tlači – avizoval, že si viem predstaviť kandidátnu listinu bez jeho osoby, respektíve, že bude kandidovať z posledných miest kandidátky.

Je pre vás vyjadrenie Bugára z pondelka, že je pripravený nebyť na kandidátke, dostatočné? Posunie sa to niekam ďalej?

SMK nemieni zasahovať do personálnych návrhov strany Most-Híd. Pokiaľ pán predseda Mosta-Híd nemieni kandidovať, je to jeho osobné rozhodnutie, ktoré sa v bežnej politickej komunikácii „len berie na vedomie".

Má aj Most nejaké požiadavky? Sú pre vás akceptovateľné?

Áno, veď ide o rokovanie dvoch politických strán. Keby jedna strana nemala vlastné názory alebo požiadavky, pravdepodobne by nemala ani podporu voličov. Sme názoru, že treba nájsť konsenzus v jednotlivých bodoch.

V Moste teraz podľa Bugára čakajú, s akým návrhom prídete, a podľa neho rozhodnú o spolupráci. Máte už nejaký?

Predsedníctvo SMK malo také návrhy, ktoré vychádzajú z princípu partnerstva na základe rovnakého rozdelenia práv i povinností oboch strán.

Budeme sa držať tohto princípu naďalej, napriek skutočnosti, že sme ochotní rokovať o upresnení niektorých bodov.

Je pravda, že trváte na rovnomernom zastúpení kandidátov oboch strán na spoločnej kandidátke?

Vieme si predstaviť predvolebnú spoluprácu na základe princípu rovnosti práv a povinností, čo je základným hodnotovým princípom našej strany.

Pre Most by to znamenalo, že do prvej desiatky by mohol nominovať len troch etnických Maďarov, lebo v nej chce mať aj jedného Rusína a jedného Slováka. Dopláca na túto svoju myšlienku pomerného zastúpenia?

Ako sme už avizovali, SMK nemieni hodnotiť prípadnú kandidátnu listinu Mosta-Híd.

Ste blízko spoločného postupu, vďaka ktorému by neprepadli hlasy veľkej časti voličov maďarskej národnosti. Veríte, že sa nakoniec dohodnete?

Veríme, že zvíťazí zdravý rozum. Pre zastúpenie našej komunity je jednota politickej reprezentácie kardinálna záležitosť!

A s Maďarským fórom Zsolta Simona? Je spolupráca s nimi reálna, keď on nechce spoluprácu s Mostom?

V tomto prípade vidíme podobnú situáciu ako v celoštátnej politike. Bez dohody menších strán nepríde k zmene politického smerovania republiky. Aj u nás platí, že bez dohody jednotlivých subjektov nebude zastúpenie maďarskej komunity v parlamente.

O možnosti takéhoto scenára musí každý rozmýšľať s čistou hlavou.

A čo sa týka spolupráce s ostatnými opozičnými stranami? Ako hodnotíte možnosť širokej koalície po vzájomných napádaniach jej predstaviteľov? Môže ísť o stabilnú alternatívu na celé volebné obdobie?

Celková politická situácia na Slovensku je problematická. Vnímame stav, ktorý bude prinášať silné turbulencie v predvolebnom období. Na jednej strane sú vládne strany, ktorých podpora značne klesá, na druhej strane je zjavná roztrieštenosť opozičných strán.

Pred takmer dvoma rokmi práve SMK zorganizovalo okrúhly stôl opozičných strán. Žiaľ, k pokračovaniu tejto iniciatívy nedošlo. Práve vtedy sme navrhovali vytvorenie silného bloku opozičných strán. Prečo sa nepokračovalo?

Túto otázku asi treba položiť každému aktérovi.

Je pre vás hlavným cieľom byť jej súčasťou?

Napriek skutočnosti, že by sme takúto iniciatívu privítali, momentálne nevidíme reálnu snahu o vytvorenie opozičného volebného bloku.

Sme zástancovia potreby politickej zmeny, na druhej strane sme ale zodpovední aj za zastupovanie maďarskej komunity v SR.

V prípade, že by sme boli oslovení byť súčasťou opozičného bloku, prerokovali by sme túto možnosť na predsedníctve strany a vyjadrili sa ku konkrétnostiam.

Autor: Ľudovít Kusal

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Ľudovít Kusal
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Stratifikácia? Fico veľmi jasne vysvetlil, čo je nemožné. Aj keď sa Kalavská snaží...

21:04 Stratifikácia? Fico veľmi jasne vysvetlil, čo je nemožné. Aj keď sa Kalavská snaží...

Dohoda o reforme nemocníc, tzv. stratifikácii, zatiaľ neexistuje. Na piatkovej tlačovej konferencii …