Dohoda o utečencoch medzi Bruselom a Ankarou Európu, zdá sa, nespasí. Navracanie migrantov do Turecka postupuje pomaly

4. 8. 2017 19:12

Navracanie migrantov z Grécka do Turecka v rámci dohody medzi Európskou úniou a Ankarou postupuje len pomaly. Grécko a Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex) od vstupu tejto dohody do platnosti v apríli 2016 odsunuli z východoegejských ostrovov do Turecka dosiaľ 1304 osôb, informovala dnes agentúra DPA s odvolaním sa na grécku políciu.

Dohoda o utečencoch medzi Bruselom a Ankarou Európu, zdá sa, nespasí. Navracanie migrantov do Turecka postupuje pomaly
Foto: hns
Popis: Ilustračná fotografia.
reklama

V stredu previezli z ostrova Lesbos do tureckého prístavu Dikili loďou 15 migrantov, ktorých žiadosti o azyl boli zamietnuté. Väčšina z nich pochádza z Pakistanu a afrických štátov, vyplýva z policajného oznámenia.

Preverovanie žiadostí o azyl trvá vzhľadom na nedostatok pracovníkov a iné úradné problémy niekoľko mesiacov. Na ostrovoch vo východnej časti Egejského mora čaká na svoj ďalší osud v súčasnosti okolo 15.000 migrantov a utečencov.

Dohoda EÚ a Turecka stanovuje, že Únia môže vrátiť späť do Turecka všetkých migrantov, ktorí prídu cez túto krajinu na grécke ostrovy a nebude im udelený azyl. 

Ďalších 1462 migrantov vrátili priamo do krajín pôvodu v rámci programu dobrovoľného návratu v spolupráci s Medzinárodnou organizáciou pre migráciu (IOM), uviedla tiež polícia v Aténach.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nech si Pellegrini spomenie na Kisku, odkazuje publicista Hrabko. Odborná diskusia o voľbe generálneho prokurátora je podľa neho kino

23:58 Nech si Pellegrini spomenie na Kisku, odkazuje publicista Hrabko. Odborná diskusia o voľbe generálneho prokurátora je podľa neho kino

Význam prieskumu, podľa ktorého by nová politická strana Petra Pellegriniho, ak by ju založil, získa…